ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.06.2015
DIN: Brăneşti [IF]
ÎNSCRIS: 30.07.14
JUN-2014

La Viena, pentru prima dată

Dupa impresionanta primire de la pensiunea Lucinel, dupa instruirea in legatura cu ce ai voie si ce nu in Austria, este momentul sa fim indrumati in legatura cu Viena. Ni se sugereaza ce sa vizitam in centrul orasului, unde putem parca gratuit, unde putem manca ieftin si bine.

Suntem atentionati ca vom gasi inchise aproape toate magazinele, pentru ca este duminica, zi in care in Austria nu se munceste.

Culmea este ca aceasta interdictie este respectata cu strictete, in comparatie cu Romania, unde, desi este interzis, veti gasi magazine deschise si in ziua de craciun sau de paste, ne mai vorbind de 1 decembrie, 1 mai, 15 august, etc.

Pentru a fi sigur ca nu ne ratacim, dl. Lucian ne pune la dispozitie un GPS. Plecam de la pensiune, intram pe autostrada si dupa circa 10 minute intram in Viena, lasand in stanga autostrazii aeroportul si zona de magazine adiacenta. Condusi de GPS ajungem cu usurinta la parcarea setata de la plecare, parcam Loganul si plecam pe jos sa vizitam centrul Vienei.

Prima impresie este legata de aspectul cladirilor din centru, care desi vechi, unele de cateva secole, par a fi construite de curand, asa de bine arata.

Trecem pe langa cele doua muzee din apropierea parcarii si ajungem in fata Parlamentului, unde facem primul popas si primele fotografii.

Atrasi de muzica mergem pe langa un parc si ajungem in fata Primariei unde era un spectacol artistic ocazionat de zilele capitalei austriece.

Dupa ce ne delectam cu muzica, ne continuam periplul pe langa biserica Votiva, o constructie monumentala ale carei turnuri domina peisajul din zona.

Pentru ca dorim sa vedem cat mai multe, ne continuam drumul, trecem pe langa universitate si intram intr-un parc din centrul orasului, in apropierea cladirii Parlamentului.

Chiar de la intrare ne intampina o gradina impresionanta cu trandafiri de toate soiurile si culorile.

Prima ocazie a sefului BUBU de a se putea juca in voie in parc si nu se plictiseste, ba mai mult isi face si un prieten chinez.

Cand BUBU ne permite putem parasi parcul si ne indreptam spre parcare, dupa ce cumparam o pizza de la un fast food deschis intr-o statie de autobuze si tramvaie.

Dar ajunge cu vorba, la odihna, pentru ca maine avem treaba.

Trimis de liviu49 in 01.06.15 14:02:18
Validat / Publicat: 01.06.15 16:27:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 3560 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviu49); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Cladirea Universitatii

[01.06.15 16:26:47]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Viena, de-a lungul și de-a latul" (deja existentă pe sait).

[01.06.15 19:06:17]

@ Liviu 49. Impesiile despre Viena fiind incarcate astazi, s-ar putea sa fiu primul care voteaza acest review cu Foarte bine. Dece? Pentru ca ati reusit destule pentru o zi. Bun sfatul d-lui Lucinel.

De fapt, dv. ati facut o plimbare pe Ringul vienez, bulevard care imi este tare drag. Am parcurs si eu, la pas, acest bulevard. In Viena am fost de cateva ori, de fiecare data cate 3 zile. Imi place foarte mult aceasta capitala.

Apropos, in urma cu cateva zile (29 mai 2015) eram cu sotia in Budapesta si fiind ultima zi de excursie, ea a propus sa inlocuim Budapesta cu Viena iar seara sa revenim la hotelul din Budapesta unde cazarea era deja platita din tara. Am avut de ales intre dragostea fata de acest oras si ratiune. Cu regret am spus NU deoarece mai mult mergeam cu masina si stateam numai cateva ore in Viena.

Cand BUBU se va face mai mare, duceti-l la Prater iar dv. cu ceilalti mergeti la Schobrun, dar sa fie o zi insorita. Si eu as avea multe de povestit despre Viena, dar au facut-o altii inaintea mea si chiar foarte bine. Va recomand sa cititi pe @ Georgiana. Calatorii reusite pe mai departe.

[01.06.15 23:53:29]

@Mihai18 -

ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articole (review-uri) noi (atât despre Budapesta cât și despre hotelul unde ați stat).

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[02.06.15 08:56:14]

@ Liviu 49 WM 21: Sa scriu impresii de calatorie? Da. Pot sa scriu, pentru ca as avea multe de spus, dar pana acum am evitat deoarece asa cum am mai spus anterior, au mai scris altii inaintea mea si au facut-o foarte bine. Spre exemplu, @ Iulianic este un titan al acestui sit. Mai mi-au placut si altii si sunt destui dar nu vreau sa-i nominalizez pentru ca sunt multi.

Voi scrie cand voi putea aduce ceva nou si util. In ultimii 6 ani, de cand am scapat de grija serviciului, am calatorit mult (la volan).

Am iesit din tara de peste 25 de ori, am strabatut o parte din Europa, de la Stramtoarea Bosfor pana la Marea Nordului. Doamne, cate asi avea de povestit si cate mii de fotografii am. In unele locuri am devenit chiar cunoscuti. De exemplu, ultima data cand am fost la Budapesta, la acelasi hotel (si nu era pentru prima data), nici nu ne-au mai cerut pasapoartele cand ne-au vazut.

Sau, alta data, cand am intrat in Turcia pe la Capitan Andreevo, politistul de frontiera vazand numarul autoturismului si privind in calculator, a refuzat sa mai ia pasapoartele noastre pe care la aveam in mana intiunsa, s-a uitat la noi (fotografiile noastre erau in calculatorul lui) si zambind el a spus numele noastre iar noi, desigur am confirmat apoi ne-a spus ca putem trece.

Am scris destul si ma opresc. Citesc in continuare pe sit-ul A F A, scriu doar la rubrica ECOURI si voi scrie impresii de calatorie cand voi putea oferi ceva nou si mai ales util. Cu bine.

[02.06.15 18:00:48]

@liviu49

Sunt părinte şi mă mândresc şi eu cu copilul meu.

Însă, te rog să înţelegi că saitul nostru este unul turistic, nu suntem facebook şi nici nu găzduim albume de familie.

Motiv pentru care, de acum, orice poză încărcată pe sait, fără relevanţă turistică şi fără să prezinte ceva (turistic vorbind), va fi ştearsă, în conformitate cu prevederile Regulamentului. Eu îţi recomand să-l citeşti, înţelegi şi respecţi întocmai, pe tot.

mirmicu
[02.06.15 22:14:51]

Nu înțeleg cu ce a fost plimbarea dumneavoastră diferită de o plimbare cu piciul in Cișmigiu. Sunt atâtea obiective pe care le-ați fi putut vizita și recomanda in Viena: Palatul Hofburg cu vestita Școală Spaniolă de Călărie, Opera din Viena, Turnul Dunării, vestita casă Hundertwasser, Palatul Schonbrunn, Tiergarten Schonbrunn (gradina zoologică), casa memorială a lui Mozart din Domgasse nr. 5, Stephansdom sau Catedrala Sfântul Ștefan, Praterul, etc. Toate acestea le-am descoperit tot la îndrumarea lui Lucian de la pensiunea Lucinel. Păcat că ați descoperit atât de puțin din ce oferă Viena.

[04.06.15 15:08:39]

@webmaster21 - Bună ziua. M-am bucurat când am văzut că eu, un nou venit pe sit-ul AFA, cu statut de ucenic, am fost luat in seamă de dv. Mă simt onorat și vă multumesc pentru încurajare. Urmăresc sit-ul AFA de 2 ani si recenta restricția m-a determinat sa mă loghez la acesta pentru că îmi place sa vad, printre multe altele și fotografii.

Dar statutul de chibiț nu-mi plăcea, îmi era jena să mai afle altcineva că sunt un chibiț și am căutat să scap câte mai repede de el. De aceea am scris ecouri cât am putut mai mult ca să ies din aceasta zonă. Acum sunt ucenic, statut care lasă să se înțeleagă că sunt un om cu bune intentii.

Despre cele două Regulamente cu privire la impresii sejur și ecouri am aflat și mi le-am însușit după ce deja am scris 22 de ecouri. Astfel mi-am dat seama cât am gresit, ca le-am amestecat, că am scris multe care nu aveau legatură cu review-ul. Numai datorită clemenței administratorului acestui sit am primit puncte ca să ies din zona rușinii de chibiț.

Incepând de acum, dau dreptate Luciei Oradea și scriu cu diacritice. Tot începând de acum voi fi un user corect. Când voi intenționa sa scriu impresii sejur despre o anume destinație, mai întâi voi consulta sit-ul AFA cu privire la acea destinație și numai dacă am noutați ori ceva util, le voi scrie. Cu privire la ecouri, ele se vor limita strict la review si la numărul de caractere. Acum sunt un ucenic cu adevărat, dar să știți ca eu am fost și sunt un om silitor și vreau sa ajung junior (chiar rimează), care-i cu totul altceva.

Pe acest sit se va mai auzi de mine deoarece si eu pot ajuta pe altii in documentarea unei excursii si ma bazez pe oarece experienta in acest domeniu.

Un scurt SV despre mine ca turist: prefer numai deplasările cu autoturismul pentru că îmi confera independență. Călătoresc numai cu soția. Alegem numai hoteluri cu parcare proprie. In ultimii 6 ani am făcut 25 excursii, de la Strâmtoarea Bosfor pâna la Marea Nordului. Excursiile pe cont propriu nu sunt deloc ușoare, necesită multă pregatire prealabila si efort. Am trecut prin multe, bune sau mai putin bune. Oricând pot da sfaturi, dacă voi fi solicitat.

Cu mult respect d-le webmaster 21.

[04.06.15 23:00:04]

@Mihai18 - Apelativul "domnule" nu e tocmai în spiritul site-ului AmFostAcolo. Aici toți suntem prieteni, cred că ai observat familiaritatea cu care ne adresăm userilor și ei nouă.

Eu unul m-aș bucura mult să citesc impresii de călătorie scrise de tine. Nu e vorba neapărat de a aduce ceva nou, ci, de exemplu, poate ai o altă perspectivă asupra unui loc, sau poate ai o cazare interesantă de care ai vrea să ne povestești, sau poate pur și simplu stilul tău de a povesti atrage, îndreaptă userii care te citesc spre o anumită destinație.

Crede-mă, nu trebuie să fie nou ca să fie util.

nicole33
[04.06.15 23:34:46]

@Mihai18:

Nu voi comenta decizia ta de a scrie sau nu articole pe AFA, aceasta fiind în totalitate la latitudinea ta.

La fel, nu știu cum poți să te cazezi la hotelurile din Budapesta, cu sau fără pașaport.

Însă povestea trecerii vămii bulgaro-turce mi se pare mult prea trasă de păr, în condițiile în care am destule drumuri în Turcia la activ. Sunt extrem de curioasă cum obtineai stampilele de intrare/iesire în și din Turcia altfel decât pe pașaport.

Hai să nu exagerăm. Și pe mine mă strigă turcul de la ghișeul din vamă pe numele mic, dar nicidecum pentru că m-ar cunoaște personal, probabilitatea de a pica mereu pe aceeași tură fiind redusă, ci pentru simplul fapt că mașina este trecută pe pașaportul meu și nu pe al soțului care conduce mașina. De fiecare dată am trecut doar după ce au făcut toate verificările care trebuiau făcute.

[07.06.15 16:29:45]

@nicole33 - Răspunsul la ecoul dv. îl încep cu proverbul „omul ce seamănă, aia culege” și spun răspicat „mea culpa” încât merit dojana dv. De felul cum am pus ideile în slove, este normal că una am vrut să spun și altceva s-a înțeles. Scriu acest ecou pentru ca nu vreau să rămâneți cu impresia că scriu „lucruri trase de păr”. Cele două întâmplări cu pașapoartele sunt reale dar nu am cum să dovedesc. Singura persoană prezentă atunci a fost soția mea însă declarația ei poate fi interpretată ca subiectivă și lipsită de relevanță, încât martor îl mai am doar pe Dumnezeu deasupra. Vă adresez rugămintea să aveți răbdare și să citiți până la capăt, pentru că am să scriu așa cum a fost.

Să încep cu Budapesta. Regula este că eu aleg hotel cu parcare la proprietate. La recomandarea unui prieten, am ales Gold Hotel Wine & Dine care are adresa Hegyalja ut. nr. 14. Aceasta stradă este intens circulată iar in fața hotelului nu este o alveolă pentru a putea opri s-au staționa. Hotelul este pe colț cu strada Berenyi ut., care este o stradă în pantă iar intrarea în curtea hotelului în care este o parcare și o grădină se poate face din această stradă, cu posibilitate de parcare în lungul ei. Parcarea pe această stradă este dificilă din cauza pantei și cu greu găsești loc între alte două mașini, plus că riști să le mai și lovești. Administrația hotelului a informat turiștii pe internet că deschiderea porții mari prin care se poate intra în curte, se poate face apăsând pe butonul roșu din partea stângă-sus a porții. Deschiderea acestei porți se mai poate face și cu telecomanda, de la recepție. Normal, la sosire se face întâi check-in și apoi se solicită loc în parcarea hotelului. Ne-am cazat la acest hotel de mai multe ori și astfel datele de pe pașapoartele noastre s-au stocat în memoria calculatorului de la recepție. Întîmplarea cu pașapoartele a fost în după-amiaza zilei de 27 mai 2015, în jurul orei 18. Ca de obicei am făcut rezervarea camerei printr-o agenție de turism din Ploiesti unde am achitat c/val. cazării și am primit voucherul. Pe drum am hotărît să evităm staționarea dificilă pe acea stradă în panta și am decis mai întâi să intram în curtea hotelului și apoi să mergem la recepție, deci am inversat ordinea chech-in. Intrând în curtea hotelului, am făcut cîteva manevre pentru parcare. In acel timp, recepționerul a văzut mașina si numărul ei pe monitorul sau. Cred că a verificat în calculator și după numărul mașinii ne-a identificat și pe noi (era pentru a 6-a oară când ne cazam la acest hotel). Recepționerul a venit la noi în parcare iar eu i-am dat plicul pe care era numele agenției de turism și în care era voucherul, cât și pașapoartele. Acesta ne-a spus că știa de rezervare, că se aștepta să sosim și că nu are nevoie de pașapoarte deoarece datele noastre le are în calculator de la cazările anterioare. Iată ca se poate caza din nou la acest hotel si fara pașapoarte. Așa a fost atunci, poate recepționerul a gresit, poate nu a gresit, nu știu, dar așa s-a întâmplat. Care o fi vina mea?

Acum, cu privire la trecerea frontierei bulgaro-turce cu autoturismul. Eu am trecut de 8 ori această frontieră și dovedesc cu pașaportul. Am aflat din review-urile dv. că ați trecut aceasta frontieră de mai multe ori si sunt convins că mă voi face mai ușor de înțeles. La aceasta frontieră sunt trei puncte de control. La primul punct de control am prezentat pașapoartele, talonul autoturismului și cred că și polița RCA. Mai cred că pașapoartele sunt scanate în calculatorul lor dar sigur se face o mențiune pe pașaport ca s-a intrat cu autoturismul. Uneori se dă și un mic bon, de mărimea unui timbru nu stiu ce scria pe el, dar avea semnificația de OK. La al 2-lea punct sunt formalitățile vamale si nu are rost să mai spun ceva. La al 3-lea punct de control, cred că tot al grănicerilor, se mai verifică odată legalitatea intrării. Aici s-a întâmplat acea împrejurare care pe dv. v-a contrariat. Acolo am observat o cameră de luat vederi înaintea mașinii și la cca. 1 metru față de sol, care permitea înregistrarea mașinii. Mai departe, spun doar ce bănuiesc. Eram la a 4-a sau a 5-a trecere. Datele despre autoturismul nostru cât si filele din pașapoarte unde erau fotografiile și datele noastre de stare civilă, erau deja scanate în calculatorul lor. In fapt, funcționarul din acel ghișeu, după ce a confruntat ce vedea pe monitorul calculatorului cu fizionomiile noastre, a spus interogativ prenumele meu și al soției, noi am confirmat iar el ne-a făcut semn cu mâna să trecem, fără a mai controla pașapoartele noastre. Doar o singură dată, din cele 8 treceri, ni s-a întâmplat așa. Ce să mai scriu? Ce să mai fac ca să mă credeți? In final, respectos rog un răspuns al dv. doar ca ați citit ce am scris mai sus. Nu sunt supărat pe dv. și vă mulțumesc că mi-ați atras atenția. Când voi mai scrie ceva, voi avea mai multă grijă. Cu multă stimă.

nicole33
[08.06.15 15:45:36]

@Mihai18:

Ok. Acum am inteles si eu. Ultimul punct cred ca verifica tocmai ca toate sa fie in regula. Pe mine ma striga turcul pe numele mic la primul punct de control cand vreau sa ies din Turcia.

Pe pasaportul proprietarului autoturismului se mai pune o stampila care atesta intrarea acestuia in Turcia.

Nici eu nu am vrut sa te superi.

[08.06.15 15:58:08]

@nicole33 - Sărut mâna. Acum trec la treabă (voi citi tot ce ați scris).

Mihai18, mirmicu, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Viena: