ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2015
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 15.09.10
MAY-2015

Vila Irida

Ne-am intors dintr-o minunata vacanta in Corfu, Cazarea a fost la Irida, o vila amplasata la aproximativ 500 m de intrarea in frumoasa Paleokastritsa.

Plaja cea mai apropiata... este mult mai departe decat scrie in pliantele din agentii. In nici un caz 300 m. Am vrut la un moment dat sa cronometrez cat facem pana la plaja si pacat ca n-am facut asta. Cred ca am mers cam 30 min. Plaja cea mai frumoasa si cu nisip este dupa port cam la o ora de mers pe jos.

Camera noastra a fost la parterul vilei. Am avut baie proprie si bucatarie utilata complet inclusiv cu cateva furnici, TV cu 2 canale romanesti TV Cluj si TVR News, 2 paturi, 1 masa, 1 scaun, 2 noptiere si 1 dulap, balcon cu masa si 2 scaune.

Ce nu mi-a placut a fost ca balcoanele nu erau separate total de celelalte de la camerele alaturate... S-a facut curatenie o data la 2 zile si s-au schimbat lenjeria si prosoapele la jumatatea sejurului...

Am uitat sa mentionez piscina in care nu am vazut pe nimeni desi apa era calduta fata de cea a marii.

In apropiere se afta un supermarket aprovizionat ffff bine. Tot acolo se afla si statia de autobuz catre Corfu town, capitala insulei. Green Bus-ul costa 2.30 E un drum. Biletul se cumpara atat la dus cat si la intors din autobuz.

Noi nu am facut excursiile optionale. Una costa 38 E de persoana si daca cumperi mai multe excursii pretul lor scade dar nu fff mult.

Am incercat sa nu ne plictisim asa ca in prima zi am vrut sa descoperim Paleokastritsa (ceva taverne, ceva magazine cu palarii, papuci de plaja, suveniruri, portul, plajele) si am facut plaja.

A doua zi am mers in capitala insulei pe stradutele inguste care amintesc de cele ale Venetiei, am vizitat biserica Sf Spiridon si altele 2, una dintre Fortaretele care aparau odinioara insula (4 E intrare adult si 2 E pensionar).

Din intamplare era 21 mai, dubla sarbatoare Sf Const si Elena si ziua in care se sarbatoreste unirea celor 7 insule ionice cu Grecia. A fost defilare, fanfara, corfioti imbracati in costume traditionale deci pentru noi o experienta noua si placuta. Autobuzul l-am luat dimineata la 9.15 si ne-am intors la 16.00 si durata cursei este de 45 min.

A treia zi am pornit spre Bella Vista, in satul Lakones, un punct din care se vad frumoasele golfuri din Paleokastritsa. Am plecat la 9.00 pe o scurtatura, printre maslini apoi pe sosea pana in sat. Drumul pe jos si la mers incet a durat cam 2 ore. Sunt cam 5 km pana sus, Am facut poze frumoase, am baut cafea mai ieftina decat in statiune, am mancat placinte traditionate cu spanac si branza feta, am cules flori de camp. Ne-am intors in jurul orei 15.00. Seara am plecat spre port...

A patra zi pauza pentru ceva plaja, ca doar am fost la mare. Seara apoi plimbare spre port.

A cincea zi duminica, am vizitat Manastirea Fecioara Maria din Paleokastritsa. Am mers pana la plaja de dincolo de port iar de acolo porneste o sosea pana la manastire. Un drum frumos si usor de urcat, cu flori si priveliste minunata asupra marii.

Ultima zi am dedicat-o Kerkyrei, capitalei... unde am facut ultimele cumparaturi si ne-am plimbat de-a lungul falezei. Va sfatuiesc sa cumparati cadouri pt cei dragi nu de pe stardutele frumoase si aglomerate din orasul vechi pt ca sunt mai scumpe. Daca va indepartati de centru gasiti tot felul de magazine cu tot ce vreti si mai ieftin.

Trebuie sa va spun ca daca alegeti Paleokastritsa va trebuie ceva conditie fizica dar spun eu ca merita. La întoarcerea spre casa autocarul ne-a luat pe noi cei care am fost cazati la Irida si am facut înconjurul insulei prin nord (o excursie in plus), a lasat turistii care tocmai soseau si care erau cazati la hoteluri de 4 si 5 *. Am fost dezamagiti noi cei care paraseam insula, dar mai ales ei cei care abia sosisera, de peisajul dezolant si izolarea in care era complexul respectiv. Aproape de mare, hotel, restaurant, masa all inclusiv dar nimic in jur... nu sat, nu magazine, nu... peisaj.

Asta a fost vacanta noastra, ,, ,,la cat mai multe si la fel de frumoase va doresc si voua!

Trimis de danutapop in 30.05.15 15:05:53
Validat / Publicat: 30.05.15 16:38:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Skiathos, Thassos, Grecia continentala

VIZUALIZĂRI: 7608 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutapop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 in curtea manastirii

[30.05.15 16:25:05]

rog aruncă o privire peste următorul link google MAPS.

• - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • Toti
    [03.06.15 13:34:21]

@webmasterX - coordonatele sunt: 39.677817; 19.726465, foarte departe de plaja

[03.06.15 13:55:04]

@Toti - Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

[04.06.15 23:32:31]

@webmasterX -Nu-mi dau seama daca e corecta pozitionarea pe harta. E o vila cu piscina si pare cea de ,,peste drum"'ca sa zic asa. Recunosc ca nu-s experta in harti. Oricum vila e la intrare in Paleokastritsa si departe de cea mai apropiata plaja care e inaintea restaurantului Nereide.

[05.06.15 11:28:45]

buna

o sa plecam si noi in Corfu la sfarsitul lunii iunie, as avea cateva intrebari daca nu te deranjez

recunosc faptul ca avem un buget redus, asa ca mi-ar prinde tare bine niste sfaturi de la tine care tocmai te/ai intors de acolo.

stiu despre excursiile optionale ca sunt foarte scumpe, noi o sa mergem in statiunea Ipssos dar avem de gand sa ajungem si in Corfu town sa ne plimbam cat mai mult, as vrea eu si cu vaporasul pe mare, dar nu cred ca ajungem sa o facem si pe asta.

abia asteptam sa stam la soare si sa ne scaldam in apa marii de care imi este atat de dor.

pentru noi va fi prima oara cand mergem la Marea Ionica.

ca sa nu ocup aici spatiul, putem discuta cumva in privat? scuze chiar nu vreau sa deranjez.

astept un raspuns si multumesc anticipat.

[05.06.15 11:40:27]

am uitat sa te intreb cel mai important lucru pentru mine pentru ca de la agentie nimeni nu ne spune nimic, cat vi s-a cerut la autocar pentru deplasarea cu feribotul? ma refer la costul dus intors, stiam ca de obicei ti se cer bani inainte de a ajunge la feribot de catre ghidul insotitor si se plateste cursa dus intors.

ce e drept nu am mai fost de mult, dar de cate ori am fost cam asa se proceda.

si daca mai vede cineva postarea mea, va rog frumos sa ma sfatuiasca cineva si pe mine, cum este cu asigurarea aceea medicala de calatorie pe care trebuie sa o ai la tine?

stiu ca se face si la agentia de turism cu care pleci in vacanta, dar mai stiu si ca nu prea ar acoperi ceva in caz de doamne fereste ai o problema.

cei care calatoriti des, va rog sa imi dati si mie un sfat ca sa stiu cum sa procedez.

multumesc anticipat.

[05.06.15 13:50:11]

@flaviana77 - Asigurarea de calatorie se poate face si pe cont propriu la orice asigurator, recomand firmele mari sa zic asa deoarece daca patesti ceva acopera ingrijirile medicale... plaja din Ipsos nu este foarte speciala, cel putin personal nu am fost incantata dar avantajul este locatia, foarte aproape de Corfu town si va puteti deplasa cu usurinta, costul unui bilet dus fiind de aprox. 1.30 Euro... excursiile optionale se pot achizitiona si local, recomand excursia Paxi-antipaxi cu Ionian Cruise, cam scump 38 Euro din acest an si barbeque party cu vaporasul lui Homer, cam 20 euro/persoana foarte relaxant... plaje in apropiere ar fi in Dasiia care are si un port... din Ipsos pe jos nu prea aveti unde ajunge, este obositor, recomand inchirierea unei masini care costa cam 40 euro/zi si puteti vizita mai multe locatii.

[05.06.15 13:58:08]

@Toti -

va multumesc frumos pentru raspuns

masina nu cred ca vom inchiria, ramane de vazut la fata locului ce si cum, poate eventual niste scutere.

am citit despre ipssos noi vrem sa ne relaxam asa ca daca este mare soare caldura e tot ce ne trebuie, normal ca o sa ne si plimbam prin imprejurimi ca doar nu o sa ne prajim toata ziua la soare.

este de retinut faza cu Homer.

nu mi-ati spus nimic de feribot cam cat o fi costand?

[05.06.15 14:10:40]

@flaviana77 - feribotul costa 20 euro/persoana dus-intors

[05.06.15 22:45:30]

@flaviana77 - ***

iti raspund la orice intrebare, mai sus e adresa mea de mail si putem vorbi pe Yahoo messenger

asa e... 20 E persoana feribotul dus-intors

[05.06.15 22:48:40]

@danutapop - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[08.06.15 09:07:25]

@danutapop -

iti multumesc frumos

as dori sa comunicam respectand regulile impuse de acest site asa ca te-as ruga sa imi scrii un mesaj privat aici pe AFA si apoi sa vedem cum putem comunica ok?

te astept la un pahar de vorba.

[08.06.15 12:47:49]

multumesc tuturor

[08.06.15 12:52:07]

@Toti -

acest vaporas Homner cu barbeque party cam pe unde te plimba?

se ia din Corfu Town sau o fi disponibil si din statiunea unde o sa mergem noi, adica Ipssos?

[08.06.15 13:33:20]

@flaviana77 - vaporasul se ia din Ipsos, va puteti interesa de la ghidul local sau in agentiile de turism de pe plaja. Vaporasul se plimba din Ipsos spre Kassiopi, acosteaza pe o plaja unde vi se ofera frigarui, salata si vin local sau suc (suficient dar nu portii uriase) la intoarcere mai opreste in larg pe langa coasta unde se pot face sarituri in apa. Nu uitati de solutii protectoare impotriva viespelor, din pacate este o problema mai ales pe plaja unde acosteaza vaporasul. Vaporul porneste un jurul orei 9.00 si se intoarce pe la ora 18.00.

[08.06.15 13:35:51]

@flaviana77 - youtube un scurt filmulet cu vaporul

[08.06.15 14:30:32]

@Toti -

va multumesc, pare foarte frumos, merita incercat, dar sa stiti ca m-ati facut s ama gandesc la albine si chiar imi este frica acum

[09.06.15 21:02:26]

@flaviana77 - daca stii cum... astept sa ma contactezi tu, ,,

[10.06.15 15:09:49]

@danutapop -

v-am trimis mesaj privat pe AFA si v-am scris si email

danutapop, flaviana77, Toti
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Irida Studios: