ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.05.2015
ÎNSCRIS: 28.06.10
MAY-2014

Festivalul 'Pe urme de balada' (Gheorghilas)

Festivalul are loc in ultima duminica din luna mai in comuna Gura Teghii. Anul acesta are loc pe 31.05.2015. El se desfasoara un cadru natural de poveste pe un versant cu o panorama deosebita. Scena este o constructie solida si ofera o vizibilitate foarte buna. Instalatia de sonorizare este aproape perfecta. Langa scena sunt cateva randuri de scaune dar majoritatea stau pe paturi aduse de acasa. In comuna sunt multe benere care va indruma catre locul de sarbatoare. Va recomand sa lasati masinile mai jos sa urcati pe jos 15 - 20 minute, noi asa facem.

Festivalul are dupa parerea mea doua parti:

- prima parte este dedicata baladei haiducului Gheorghilasi: copii recita pe scena balada iar pe un versant alaturat se joaca legenda haiducului. Acolo este amenajata o mini stana, haiduci vin calare, trag focuri de arma si are loc o lupta cu boierul hapsan. Voi pune cateva poze sa puteti deduce legenda si sa intrati in spiritul baladei.

De regula urmeaza un spectacol de dansuri populare prezentat de elevi din comuna. Se remarca costumele populare autentice si coregrafia aproape perfecta. Tot aici as include si cantece populare interpretata de elevii din comuna. De elevii artisti se ocupa un dascal adevarat, profesorul de limba romana. Deasemenea mai vin si alte ansambluri de amatori din zona Buzau

- partea a doua este dedicata solistilor profesionisti, uni mai cunoscuti pe plan national iar alti numai in zona Buzaului. Nelipsiti de la sarbatoare este trupa Nemuritori din Buzau care se incadreaza si inspecificul sarbatorii, sunt imbracati in haiduci si canta cantece de haiducie. Daca este un an electoral vin vedete dar si multi politicieni. Nu stiu ce nume sonore vin anul acesta. In general predomina muzica populara si etno. Muzica usoara-disco mai putin.

Pentru un om de la oras merita sa asistati la prima parte. Noi nu am stat nici-o data pana la sfarsit chiar daca a venit Irina Loghin sau Niculina Stoican.

Pe margini sunt corturi cu bere, mici si carnati de Plescoi si cateva corturi cu marfa chinezeasca, cirese, capsuni, vata de zahar dar sunt putine. Pot spune ca sarbatoarea nu este comerciala. Nu cred ca am vazut alcolici la aceasta sarbatoare.

Poate ar fi multe de povestit dar am fost cam ocupat in ultima saptamana si am tot amanat postarea acestor impresii. Daca aveti intrebari in urmatoarele 2 zile va raspund cu placere, caci vineri la ora 16 plec la Gura Teghii.

Imi cer scuze pentru eventuale greseli gramaticale dar am scris in viteza. Am pus niste poze din 2009.

Va invit sa participati la aceasta sarbatoare iar pentru prima data sunt convins ca are sa va placa.

Trimis de olteanul2010 in 27.05.15 16:24:04
Validat / Publicat: 27.05.15 21:14:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUZĂU.

VIZUALIZĂRI: 4098 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (olteanul2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Ceata de haiduci-2015

[27.05.15 21:13:34]

Din câte-mi dau seama mergeţi probabil anual sau aproape anual pe-acolo, aşa că am setat ca "perioadă «sejur»" 2014, MAY — 2015 nu era propriu, nu puteaţi participa la un eveniment din viitor

În caz că aţi fost acolo, cel mai recent, în alt an - rog scrie-ne.

- - -

În altă ordine de idei, articolul a fost mutat în rubrica "Festivaluri, evenimente în judeţul Buzău, BUZĂU" (nou-creată pe sait)

[28.05.15 19:22:24]

@webmasterX - Mergem aproape anual la acest festival din 2007. Au mai fost cred 2 ani in care am lipsit. Dar festivalul are mereu aceiasi desfasurare, difera doar artisti invitati iar copii cresc. Am fost anul trecut la sarbatoarea de 1 Decembrie din centru comunei si parca ansamblul copiilor din Gura Teghii a atins perfectiunea si cred ca la anul va fi un schimb de generatii. Am lansat aceasta postare ca o invitatie pentru ca in 2012 am postat niste impresii cu titlul "Gura Teghii va asteapta" care au trezit interes pentru membrii AFA. Noi avem din 2006 o mica cabana (casa de vacanta) in Gura Teghii si cunoastem bine zona care parca in mai-iunie este cea mai frumoasa. Anul acesta vom merge sigur la sarbatoare mai ales ca luni este liber. Asa cum am scris nu desfasuram nici-o activitate economica si nu inchiriem casuta. Probabil voi adauga cateva fotografii noi saptamana viitoare de la sarbatoarea din acest an.

[28.05.15 20:15:23]

@olteanul2010 -

vineri la ora 16 plec la Gura Teghii

Ne vedem duminica

[29.05.15 15:41:19]

Numai sa ne recunoastem. Eu plec pe Valeni si am Ford Mondeo argintiu.

[29.05.15 19:35:17]

@olteanul2010 - am trimis un mesaj privat.

[01.06.15 22:59:06]

Asa cum am promis am postat cateva poze recente din 2015. Dupa cum se vede mare deosebire fata de ani anterior nu este: s-a schimbat acoperisul de la scena si benerul sarbatori folclorice. Anul acesta vremea nu a tinut cu organizatorii pentru ca la ora 11.45 a inceput sa ploua iar mare parte din spectatori au plecat (inclusiv noi). M-a impresionat Georgiana Dogaru care a cantat inegalabil balada haiducului Gheorghilas si pot spune ca nu a pierdut timpul degeaba la Liceul de Arte Buzau. Am cunoscut-o acum 8 ani cand terminase clasa a IV-a iar acum se pregateste de Bacalaureat si de admiterea la Consevator. Numai asa ne dam seama cat am imbatranit.

Invitatia ramane valabila pentru la anul la editia 47 cand speram ca nu va ploua.

[02.06.15 11:14:04]

@olteanul2010: Noi am plecat imediat dupa haiduci, am vazut cum coboara ploaia si am fugit la adapost. N-am stiut ca-i chiar atit de multa lume, as fi propus si un loc de intilnire. Poate data viitoare ???? Am intilnit in schimb mai multi cunoscuti... e mica lumea

F2A1C, olteanul2010
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, evenimente în judeţul Buzău: