ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.05.2015
ÎNSCRIS: 05.08.12
MAY-2015

Parcul de aventura Comana - rezervatie naturala...

In ultima zi din minivacanta de 1 Mai mai precis pe 3 Mai dupa ce am vizitat Manastirea Comana (vezi impresii), am poposit sa vizitam si acest parc, foarte frumos amenajat cu multe posibilitati de distractie, tiroliana, echitatie, plimbari cu trasura, plimbari cu barca cu vasle si cu motor, plimbari cu caiacul, tir cu arcul, escalada, etc...

In interiorul Parcului de aventura este restaurantul Casa Comana, loc unde se poate manca bine, dar putin cam scump. Cateva exemple edificatoare: salata de vinete este 8 lei, ciorba de vacuta 15 lei, ciorba de cocos (sotul gainii, nu fructul cu coaja tare=)) ) 17 lei, ceafa de porc la gratar este 26 de lei, un mic este 5 lei, pastravul la gratar 30 de lei si, cel mai important, cartofii prajiti, sunt 10 lei. In plus, Casa Comana arata foarte bine. Scaune de lemn pastelate, fete de masa curate, portii generoase de mancare, chelneri frumos imbracati.

Balta Comana este a doua din Romania ca biodiversitate, dupa Delta Dunarii, avand 141 de specii de pasari si 13 specii de pesti.

Tot acolo este o Fantana cu Nuc, aici se spune ca ar fi fost omorat Vlad Tepes. Din cate am inteles mai sunt o rezervatie de bujori si una de lacramioare.

In incheiere recomand acest loc, foarte frumos, pentru relaxare, petrecerea timpului in aer liber si distractie (intrarea in parcul Comana este gratis).

Trimis de marian_buc in 27.05.15 09:13:21
Validat / Publicat: 27.05.15 14:53:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COMANA [GR].

VIZUALIZĂRI: 5491 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marian_buc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[27.05.15 15:59:10]

@marianbuc - comentarii:

Parcul de aventură Comana NU este rezervație naturală (cum ai spus tu în titlu), ci e o zonă de divertisment foarte frumos amenajată, dar în afara rezervației.

(intrarea in parcul Comana este gratis)

Dacă te referi la rezervația naturală, e o informație greșită - accesul se plătește; e o barieră la intrare și o persoană care vinde bilete și dă chiar și bon fiscal. Acum un an, era 3 lei de adult. La Parcul de Aventură, e drept - simpla intrare și plimbare pe aleile lui este gratuită, dar orice „atracție” costă: echipamentul pentru mers pe trasee și pe tiroliană, bărcile, arcurile, bicicletele... totul!

Tot acolo este o Fantana cu Nuc

corect - „Fântâna cu nuci”; dar exprimarea sună... cam cum ar spune cineva că în București e „o fântână Miorița”. Mă rog...

Din cate am inteles mai sunt o rezervatie de bujori si una de lacramioare

Ai înțeles bine; doar că astea sunt la câțiva km distanță. E vorba despre Rezervația de Bujor românesc din Pădurea Padina Tătarului.

Dacă mă iau și după pozele postate, voi ați fost doar în Parcul de aventură, și doar ca... „pietoni”. Articolul de față NU are nicio legătură cu rezervația naturală Comana, unde l-ai postat.

• Alte impresii din această RUBRICĂRezervația naturală Comana:

• pagină generată în 0.049272060394287 sec