ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2015
single

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Civilizata Sicilie

Anul acesta am vrut sa vad si sudul Italiei, osciland intre Napoli, Palermo... am ales Sicilia. Pe 26.04.2015 am luat o cursa dus-intors law- cost, la dus, avion mic si inghesuit, la intors un avion Boeing spatios. Cursa la plecare a fost la ora 7 dimineata, am ajuns la 9 (8) si prin booking avand rezervata camera la Sicilia Home B&B, am ajuns usor, cu un autobuz luat din aeroport, cam in 15 minute am sosit la destinatie. Pretul a fost de 4 euro, dar cu o alta firma de transport local, puteam si cu un euro! Am ales ziua de sosire dimineata pentru a ma putea plimba si in aceasta zi intreaga, iar ziua de intoarcere la sfarsitul acesteia, tot pentru a o avea intreaga la dispozitie.

Prima zi- avand cazarea chiar in centrul Cataniei, pe Corso Sicilia, statia de autobuz Piaza Stesicuoro, cu ghiozdanelul in spate, a inspectat intai mersul autobuzelor, distanta pana la gara, magazinele vecine pentru a ma aproviziona cu mancare. Mare mi-a fost mirarea cand am vazut chiar de-a lungul strazii si vis a vis, multe tarabe cu diverse marfuri. Am travesat si am patruns in lumea" mercatului" tarabe expuse de negri, multi, multi, tacuti, cuminti, (aceasta este o alta tema ) tarabe intinse cu diverse marfuri-pantofi, curele, lenjerie, ceasuri!! si tot mergand, am dat si de piata cu peste, carne, zarzavaturi, piata fara bonuri fiscale, fara controale sanitare... totul in aer liber!!! Pe la ora 13 se inchideau tarabele (italienii respecta ora meselor), doar negrii ramaneau pana seara. Deci, 7 zile din sapte, comertul e comert. In nordul Italiei si in Spania, in partea litoralului cel putin, predominant era negotul chinezilor, nici macar al localnicilor, aici, fara discriminare, comertul era facut de sicilieni si emigrantii negri. Eu care sunt pentru egalitate, am facut conversatie cu mare parte dintre acestia.

Catania= Oras mare, al doilea oras ca marime al Siciliei, fondat in sec. VIII i. ch. si distrus de doua cutremure 1169 si 1693, . plin de turisti dar si de localnici care populeaza strazile si gradinile, studenti, lume care este din punctul meu de vedere asezata, linistita, nu exceland prin galagie sau vorbind in dialect. Au descris cu lux de amanunte anteturistii din aceasta sectiune, asa ca voi spune succint cam ce am vizitat eu, pe jos, pas cu pas. Astfel, in fata apartamentului in care eram cazata era statuia compozitorului Vicenzo Bellini, si travesand, amfiteatrul grec. Coborand pe bulevardul Vittorio Emanuele ajungand si in Via Etnea, printe magazinele de lux, am ajuns in Piaza del Duomo, (Sf. Agata) 1070-1073, Abatia Sf. Agata 1620, Chiesa dei Minoriti, iar sub Piaza Duomo, in curtea Domului, sunt baile Achiliene, apa scurgandu-se curata si intr-un parc vecin. Revin mai tarziu cu descriei si foto.

Trimis de olga in 23.05.15 09:57:24
    Validat / Publicat: 23.05.15 11:21:11
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3148 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (olga); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P09 Catania, o alta parte a Domului.

[23.05.15 11:19:25]

@olga

avand rezervata camera la Sicilia Home B&B

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acelei destinaţii.

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Sicilia:

• pagină generată în 0.051995038986206 sec