ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.05.2015
ÎNSCRIS: 07.04.10
APR-2015

Hai in Paradis! Asa il cheama

Cum se face ca ce viseaza nevasta noaptea trebuie sa i se intample ziua?

Pai acus a visat Paradis Acvatic, sau a vazut la stiri, nu mai conteza, pune mana si cauta pe amfostacolo si vezi despre ce e vorba. Ma conformez, ca doar nevasta e cea cu care impartim toate bucuriile si, ,,

Pe sait zice unul ca aluneca gresia. Ne riscam totusi sa mergem, sedinta de familie, atentie, nu se alearga pe gresie, vrem sa ajungem intregi inapoi.

Bagaje, nu uitati esentialul- slip, respectiv costum de baie pentru doamne, respectiv tanga/ slip/ costum de baie pentru domnisoare (crema bronzare, lac unghii, trusa de farduri, antimachiaj, demachiaj, lapte de corp, lapte de matca, remachiaj, perie de par, unghiera, chei, telefon. schimburi, fusta scurta, lunga, pantalon scurt, lung si mediu, ruj, ochelari de soare, ceva comoda pana acolo, incaltari, descaltari, pantof cu toc, cizme, cizme de vara si de iarna, pantofi si papuci, papuci de piscina si de exterior, crema de fata, crema de maini, crema de picioare... cred ca exagerez, sau am uitat ceva?) Si un troller imens in care scufundati lista de mai sus.

Pentru mine slip si papuci de piscina. Eventual un tricou.

Bagam in GPS destinatia de Paradis si am ajuns. Era de Florii, asa ca lumea statea pe la mese si drumul era liber. Politia era si ea pe la mese, mai putin 2 echipaje semnalizate corespunzator. De ceilalti participanti la trafic.

Parcarea era goala. Muntii straluceau in zare. Soarele stralucea si el. Piscina stalucea de-ti lua ochii. Apa era calda. Buna rau! Ce sa mai zic de jacuzi. Erau doua. Am facut cateva plimbari de colo colo. Merg cate 15 min bolboroacele alternativ.

Apa din bazin e numai buna ca inaltime. Cred ca 1.30 are.

Apoi a urmat sauna. Muzica ambientala placuta. Iar bazin, iar jacuzi, iar sauna si tot asa. M-am dat si in cele 2 tobogane. Am ajuns din viteza pe fundul bazinului. Am supravietuit de fiecare data si am conchis ca imi ajunge mai ales ca cel albastru e acoperit si e negru tuci inauntru. Trebuia sa scrie pe el "Road to hell".

Am revenit iar la sauna si am mai gasit o usa unde era un loc in care stateai intins pe spate pana la gat in apa de 30cm (ca un fotoliu). Nu stiu cum se numeste inventia asta, dar e foarte tare. Pe tavan erau niste pps de pe internet cu peisaje de vis si muzica ambientala la fel de tare. (tare buna)

Am petrecut 3 ore la Paradis si s-au dus ca 3 minute. La 17 am plecat si mai pe seara eram in Bucuresti.

Da, prieteni, se poate o zi din Bucuresti in Paradis. Si se merita. Daca va treziti de dimineata puteti lua si un bilet de 1 zi costa 55 de lei.

Copiii se taxeaza pe inaltime, nu la kg. Adica tot ce trece de 1,30 e adult si pretul de copil capata imediat TVA si e tot 55.

Daca aveti copii la limita 1,30, nu uitati ca dimineata omul e mai scund cu 1 cm-2 zic cercetatorii americani si daca ajungeti dupa amiaza s-ar putea copilulsa se fi lungit cumva si sa platiti pret de adult. Daca ati luat 3 ore vedeti sa nu depasiti intervalul ca veti fi penalizati (10-15lei). Copii sub doi ani au intrare gratuita.

La intrare se poate plati cu cardul (daca mai aveti bani pe el). In schimb primiti o bratara cu numarul de la vestiar. Aveti cabine de schimb la greu. Ca sa ajungeti la piscine treceti prin dusuri si pe la dusuri.

Oricum nu conteaza, merita orice banut... parcarea e gratis.

Nu am poze. Nu am facut poze. Ce mi-au auzit urechile (mele) nu va spun.

Stati linistiti au pozat ei. Si au pus pe facebook.

Da. Au si de mancare, dar cine sa manance cand apa este asa de buna...

Trimis de mugur007 in 21.05.15 12:23:14
Validat / Publicat: 21.05.15 13:15:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 3309 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mugur007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.05.15 12:28:54]

Si acum cine imi zice si mie unde gasesc apa termala langa Covasna, la Balvanyos au un hotel, ceva cu piscina gen Paradisul acvatic? Cred ca am vazut la stiri ceva? sau visez?

[21.05.15 13:12:42]

[21.05.15 13:21:50]

@mugur007 - Si fiindca esti urmarit, ai deja primul vot! Al meu!

Despre intrebarea ta, scrie-i lui @dorgo un PM!

Cat despre mine, fara DVS, te rog mult!

gotty
[21.05.15 14:43:45]

@mugur007 -

Poti citi reviewul meu despre hotelul de la Balvanyos. Din pacate centrul SPA nu este gata inca-ei zic ca il vor da in folosinta in Septembrie. Insa in mod cert nu va fi de anvergura Aparadisului Acvatic.

Sa auzim de bine.

cloverina
[21.05.15 15:45:10]

Acolo unde stai întins în apă și te uiți pe tavan se numește Grota. Cred că numele vine de la hibernare...

[21.05.15 22:26:27]

Sau de la ecou. Sau de la stramosii nostri care stateau cu... in sus in grota. Doar ca nu aveau muzica ambientala. Adica muzica era, dar nu in boxe.

[22.05.15 11:55:56]

@webmasterX - Perfect. Va duce pana in parcare GPS-ul. O sa zica: Ati ajuns la destintatie, toata lumea la vestiare!

[22.05.15 12:36:03]

@mugur007 - Dar niste poze chiar n-ai? Deloc-deloc?

[22.05.15 18:46:30]

Am 2 cu exteriorul...

[23.05.15 08:15:44]

@mugur007 - Bagă!

sorana2
[10.06.15 17:25:16]

@mugur007, te rog frumos daca poti sa imi spui, apa din piscinele exterioare sunt calde, călduțe sau reci? Multumesc mult! Iti doresc o vara frumoasa alături de familia ta

cloverina, gotty, mugur007, sorana2, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Paradisul Acvatic: