ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2015
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 16.01.12
MAY-2015
single

Info despre regimul bagajelor de cală — zbor Bucuresti - Istanbul - Antalya operat de Pegasus

M-am hotarat sa scriu acest articol deoarece eu am „patit-o” fara sa vreau si ma gandesc la faptul ca poate nici dvs nu aveti de unde sti, asa ca doresc sa va informez eu... Nu stiu in ce categorie se incadreaza acest review... dar... eu il scriu... :)

Daca zburati Bucuresti-Antalya si faceti escala in Istanbul intr-adevar bagajele sunt transferate automat in Antalya... dar dvs aterizati la zbor intern... si bagajele se afla cu totul in alta parte. Nu stiu daca aceasta regula se aplica la toate zborurile sau doar cele operate de Pegasus dar... eu cred ca la toate...

Dar... sa incep cu inceputul.

Dupa cateva ore de stat in aeroportul din Istanbul (Sabiha Gokcen) am resusit sa aterizez in Antalya. Am coborat din avion si am mers la banda unde soseau bagajele de pe ruta Istanbul-Antalya. Surpiza mi-a fos sa vad scris ca pentru zborurile internationale, bagajele se preiau de pe terminalul 1. Inainte, aveau o banda separata unde soseau toate bagajele transferate de la zborurile internationale... acum... yok...

Merg si intreb (norocul meu ca vorbesc turca) unde gasesc bagajele... imi zice sa ies pe afara si apoi in stanga.

Ies eu cam nelamurita si intreb si afara... mi se zice sa merg la terminalul 1...

Ok... dar ala e departe zic eu... mai am si bagajul de mana, il car si pe ala dupa mine???

Norocul a fost ca soferul venise sa ma ia si am lasat celelalte bagaje in masina si m-am dus sa caut valiza.

M-a lasat el cu masina pe terminalul 1 (este ceva de mers pe jos, nu f mult dar... daca aveti si alte bagaje nu e o problema).

Intru in terminalul 1 si ca sa nu mai intru prin acel control de securitate intreb mai intai de unde imi pot lua bagajul. Mi se spune sa ies afara si chiar in capat de tot, la ultima usa.

Asa am si facut dar... surpriza... nu mi-au dat voie sa intru pe acolo (acolo era iesirea de fapt) si m-au intors din nou de unde venisem...

Am mers din nou si am trecut prin controlul de securitate, dupa care am mers pe un coridor luuuung (imediat cum treceti de control faceti dreapta).

Bagajele de fapt se afla la... lost and found...

Am intrat fara probleme, nimeni nu m-a intrebat nimic, nu mi-a cerut nimeni biletul de avion sa vada daca intr-adevar vin de la un zbor international... mi s-a parut extrem de ciudat... oricine poate intra acolo... pffff...

Era o banda si am zarit valiza... finally...

Sper ca review-ul meu sa va fie de folos si sa nu va carati in toate partile cu bagajele de mana dupa dvs.

Trimis de GabrielaG in 20.05.15 17:27:45
Validat / Publicat: 20.05.15 18:27:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3802 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

crismis [20.05.15 19:30:49] »

@GabrielaG: Cand am fost toamna trecuta in Turcia, zborul nostru a fost identic cu al tau, tot cu Pegasus am zburat, cu escala pe Sabiha Gokcen. Dar nu-mi amintesc sa fi trecut prin asemenea aventuri ca sa ne recuperam bagajele. E posibil sa fi fost o exceptie in cazul zborului tau?

GabrielaG [20.05.15 19:59:50] »

@crismis - Eu am zburat cu escala in Istanbul de minim 5 ori pana acum si este prima oara cand mi se intampla asa.

Regula aceasta se aplica ptr toti pasagerii, indiferent ca ei vin din Bucuresti sau din alte orase ale lumii (nu doar ptr Romania).

Cred ca este o noua regula care se aplica acum pe aeroportul din Antalya...

Nu cred ca a fost vreo exceptie in cazul zborului meu si cred ca toata lumea va trebui sa procedeze astfel, indiferent de compania aeriana.

Coca Dosky [22.05.15 18:04:39] »

@GabrielaG: ceva asemanator am pățit si noi anul trecut. Am zburat Timisoara - Istanbul - Antalya. La ieșirea din avion ne aștepta o doamna cu un "carton" pe care erau trecute numele noastre. De specificat ca doamna vorbea FOARTE prost engleza, iar noi deloc turca. Am crezut inițial ca o sa ne transfere de la aeroport la hotel, cu toate ca ni s-a părut ciudat ca nu ne aștepta afara. Am înțeles ca ne duce sa ne luam bagajele.

Afara doamna ne-a urcat intr-o limuzina cu scaune moi din piele gri, iar noi ne uitam unul la altul întrebându-ne si apoi întrebând-o pe respectiva daca nu a greșit numele. A verificat încă o data, noi eram.

Am mers câteva minute, apoi limuzina a oprit, iar doamna ne-a poftit sa coboram. Ne-a însoțit la o banda, unde ne-a spus sa ne așteptam bagajele, care au venit dupa vreun stert de ora, le-am luat si am așteptat-o pe doamna vreo 10 min, in ideea ca o sa ne continuam transferul către hotel. Cu limuzina.

Văzând ca nu mai vine m-am dus sa o întreb ce mai așteptam. A ridicat din umeri in semn ca habar nu are ce si despre ce vorbesc. Am căutat pe cineva care vorbea cat de cat engleza, care a vorbit cu doamna. Si surpriza: doamna nu avea nici o legătura cu transferul nostru la hotel. Bagajele noastre au venit de la Timisoara la internațional iar noi de la Istanbul la intern. Respectiva doamna n-a facut altceva decât sa ne transfere pe noi de la intern la internațional. Asa ca, adio limuzina!!! Am lut-o noi frumușel, Per pedes, pret de 10-15 min, către terminalul intern unde ne aștepta (încă) shutlebus - ul nostru, care ne-a dus la hotel.

Precizez ca si noi am mai zburat cu escala, dar a fost prima data când ni s-a întâmplat asa ceva.

GabrielaG [23.05.15 08:59:04] »

@Coca Dosky - Interesanta povestirea dvs. Adevarul este ca atunci cand m-am dat jos din avion era o doamna pe coridor si intreba (pe turceste) daca sunt straini in avion. Eu nu stiam de ce intreaba... plus ca trebuia sa intrebe in engleza, nu toata lumea vorbeste sau intelege limba turca!!!

Acum totul pare mult mai clar dupa ce ati povestit dvs. Clar de aceea era acolo, sa preia turistii straini si sa ii duca la terminalul 1 pentru bagaje. Oricum, mi se pare total aiurea sa va lase acolo tinand cont ca transferul dvs era de pe celalalt terminal. De unde v-a luat acolo trebuia sa va lase!

Coca Dosky [23.05.15 12:48:05] »

@GabrielaG: da, asta i-am spu si noi, dar a zis ceva in turca si a ridicat din umeri a " nu-i problema mea".

calatorul [04.10.15 00:23:01] »

Multumim, am retinut, este bine de stiut.

calatorul, Coca Dosky, crismis, GabrielaG
Alte impresii din această RUBRICĂCălătoria cu avionul spre Antalya: