ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.05.2015
DIN: Bucuresti S4
ÎNSCRIS: 29.08.12
MAY-2015

Iepurele alb la Disneyland (prima parte)

Alice's Theme - Alice in Wonderland OST - Danny Elfman

Stiti iepurele alb din Alice in tara minunilor? Mereu in intarziere, mereu dorind sa ajunga undeva, verificand mereu ceasul lui de buzunar? Ba nervos, ba nerabdator, ba conformist, ba neconformist, uneori stiind totul, alteori pierdut.

Ei bine, asta am fost eu la Disneyland, si probabil ca multi parinti de copii mici se regasesc in aceasta postura. Pentru cei mici Disneyland este wonderland... iar cei mici, fetite sau baieti sunt Alice, pe cale sa descopere minunatii, sa fie cand mici, cand mari, cand la control cand fascinati si condusi, in orice caz experimentand, vazand, simtind cum nu au mai facut-o vreodata pana atunci. Disneyland e o carte de povesti (sau mai multe) care prinde viata, un miraj devenit realitate, care nu are cum sa nu-i cucereasca pe cei mici, mai putin mici sau chiar mari.

Initial vroiam sa scriu din punctul de vedere al unui sceptic, caci asa plecasem la Disneyland, convinsa ca este doar un templu al consumerismului american, un supermarket al entertainmentului, un monument al superficialitatii poleite care speculeaza dorinta parintilor de a-si bucura copii in modul cel mai capitalist cu putinta. Dar am plecat totusi, am plecat pentru ca ai mei copii au fost cuceriti de povestile prietenilor, de reclame, de desenele animate... Am plecat pentru ca o data in viata (imi spuneam eu) trebuie dusi copii la Disneyland, si mai degraba acum cand sunt mici si fascinati de tot decat atunci cand vor fi mai mari si mai tabaciti de scepticismul meu.

Am ajuns acolo, dupa ceva peripetii, nu o sa povestesc de drum sau de cazare. Am ajuns in Disneyland Park si scepticismul meu a inceput sa se dizolve sub actiunea unui ingredient in care nu mai credeam, magia. La Disneyland a fost creata magia... simplu, dupa reteta, un mecanism perfect pus la punct, care functioneaza fara gres, o organizare aproape militara dar de o discretie induiosatoare, o amenajare a spatiilor la superlativ, unde nu s-au facut compromisuri. Disneyland este acum in mai un parc inundat de flori, aranjate cu gratie si maiestrie de botanist, panselute, azalee, miscunele, flori, flori si frunze colorate si iarasi flori, de toate culorile, sclipind in lumina soarelui. Curatenie mentinuta cu strictete, peste tot, pe strazi, pe trotuare. Constructii frumoase, in diverse stiluri (america, Western, de poveste), amenajate pana in cele mai mici detalii. Si "atractiile", pentru toate varstele, pentru toate gusturile, toate la dispozitia vizitatorilor, uimiti si cuceriti iremediabil de farmecul acestui loc.

Da, intri pe Mains Street USA unde sunt numai magazine cu preturi exorbitante, un adevarat aspirator de bani, unde daca scapi copiii cu greu mai iesi de acolo cu ceva in buzunar. Da, sunt cozi, si asteptarea e dificila dar daca iti faci un plan, dupa cum recomanda si ei, si daca profiti de facilitati asteptarile nu mai sunt asa de mari. Da, mancarea e scumpa, si mai degraba Fast Food (exceptie facand cateva restaurante gastronomice, si mai scumpe... dar mai conteaza? Dupa cum stiti magia e greu de invins, daca aveti copii ati inteles asta deja.

Si acum despre Disneyland, ca despre asta e vorba, nu? Si daca am inceput cu iepurele alb si cu ceasul lui... imaginati-va un cadran de ceas, poate fi de buzunar sau un orologiu vechi nu conteaza... il aveti in fata, ok, incepem...

De la ora 12 la ora 2: Fantasy Land, e mai ales zona fetitelor, cu casute din povesti si printese, dar si a baietilor de varsta mai mica, si de fapt a tuturor celor pasionati de lumea povestilor.

Labirintul lui ALice: un labirint frumos din verdeata, traseu sinuos si "destept", presarat cu personaje de poveste si fantani arteziene sugubete. Un mic castel la dispozitie pentru explorat si belvedere. Nota 4/5, excelent daca e vreme buna, miscare si distractie in aer liber. Fotogenic. Timp de asteptare mic.

Caruselul cescutelor (Mad Hatter's Tea cups): un carusel cu cescute invartitoare, poti controla viteza de spin daca doresti. 2/5 - pana la urma e doar un carusel. Timp de asteptare relativ mic.

Dumbo, elefantul zburator: carusel cu elefantei, distractiv si fotogenic. 3/5, timp de asteptare moderat.

Caruselul lui Lancelot: inchis in aceasta perioada.

It's a small world: imbarcat in barcute plutesti printr-o minunata lume a papusilor, descoperind cantecele si costumele diverselor tari. Pavilion imens, decoratiuni superbe, muzica si glamour. Va fi preferatul fetitelor si a copiilor de varsta mica. Adultii vor aprecia decorurile excelente, realizate cu migala. Nota 4/5 pentru maiestrie. Timp de asteptare relativ mic.

Calatoriile lui Pinocchio: imbarcat intr un mic trenulet parcurgi un traseu decorat cu personajele din poveste, destul de convingatoare. Decoruri frumoase, pregatite cu migala, din pacate totul e cam sumbru deci pozele nu vor iesi foarte bine (mai ales din miscare). Nota 3/5, copiilor le-a placut mult dar si din cauza ca le place mult povestea. Am dat o nota de mijloc pentru cei care nu sunt fani. Pentru copii mai mici (varsta prescolara+scoala primara). Timpi de asteptare medii in timpul zilei, mici seara.

Alba ca zapada si cei 7 pitici: din nou o calatorie in lumea povestii, decoruri superbe si emotii garantate. Nota 2/5, pentru copii de varsta mica. Atentie decorul sumbru ii poate speria pe cei sensibili.

Tot in Fantasy land se mai gaseste Hanul Cenusaresei, restaurant gastroniomic unde poti lua masa in compania Cenusaresei, alte cateva restaurante (am incercat o pizzerie, a fost ok) si pavilioane unde micile printese pot intalni printesele Disney sau pe Mikey Mouse. Timpii de asteptare sunt mari iar eu avand baietei am sarit peste aceste "intalniri".

De la ora 2 la ora 5: Discovery Land, as putea zice zona noastra preferata, orientata mai spre SF si cu atractii minunate.

Autopia: un traseu pentru masinute decapotabile, pe masura copiilor, care pot fi conduse de copii peste 1m32 sau mai mici dar acompaniati de parinti. Masinute superbe, traseu prin padure, pentru baieti este de neratat. 5/5 (nota pe scara mea). Timp de asteptare mare in general (60 min) redus daca ajungi la deschidere (cam ora 9). Atentie parcul se deschide pentru toti la 10, de la 8 pot intra doar cei cazati in hotelurile Disney. Nu are fastpass din pacate. Se inchide relativ devreme (19.30-20.00).

Orbitron: un carusel cu rachete care se invart in jurul unui turn spectaculos decorat cu planete si alte "obiecte" spatiale. Ai ceva control asupra rachetelor in sensul ca ai la dispozitie o maneta cu care controlezi elevatia propriei rachete (miscarea ei pe verticala). Pana la urma e totusi doar un carusel deci nota 3/5. Timpi de asteptare moderati, mai mici dimineata si seara, se deschide printre primele si se inchide tarziu.

Buzz LightYear Laser blast: un traseu in masinute ghidate, in interior, foarte frumos decorat, cu chestii fosforescente. Ai la dispozitie un laser cu care poti "impusca" monstri aliati ai lui Zurg. Interactiv, preferatul baietilor. Nota 5/5. Are Fastpass, se deschide devreme si se inchide tarziu, timpi de asteptare maricei in general (40 min).

Space Mountain Mission 2: inchis in aceasta perioada (pana la sfarsitul lui iulie). Oricum n-am fi mers pentru ca inaltimea minima este de 1m32.

Misterele lui Nautilus: inchis in aceasta perioada (pana la sfarsitul lui iulie), din pacate, cred ca le ar fi placut copiilor.

Captain EO: inchis in aceasta perioada.

Star Tours: insprirat din razboiul stelelor, aventura extraordinara prin spatiu intr-o naveta de 40 de locuri, un simulator de zbor foarte convingator condus de un robotel cam neindemanatic. Le a placut mult copiilor, nota 5/5. Timpi de asteptare medii spre mari, mai mici dimineata. Are FastPass.

Tot in aceasta zona se mai afla si o sala de jocuri (arcade) unde nu am intrat, un restaurant inspirat din Toy Story (Pizza Planet) pe principiul bufet "all you can eat" si statia de tren DiscoveryLand.

Ora 6: Main Strett USA, acea strada cu magazine, magazinase si cafenele. Zona pe care o ocupa partea comerciala este cam de la ora 5 la ora 7. Nu povestesc mult despre asta ca nu am ce, am evitat-o cu gratie.

Va urma partea a doua, cu jumatatea stanga a cadranului...

Legenda:

- Timpi de asteptare mici = 5-10 minute

- Timpi de asteptare medii = 15-30 miunute

- Timpi de asteptare mari = peste 40 de minute

NB: am observat ca rabdarea copiilor mei incepea sa dea rateuri dupa 20 de minute

- FastPass = cu ajutorul tichetului de intrare poti obtine un FastPass (la masini automate) cu care ai asigurata intrarea cu prioritate, la o anumita ora. Despre modul de functionare aflati mai multe pe site-ul Disney sau la fata locului. De folosit la atractiilor cu timp de asteptare mare, merita.

Trimis de IoanaV in 19.05.15 11:57:39
Validat / Publicat: 19.05.15 12:31:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3390 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IoanaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Se putea fara iepurele alb?

[19.05.15 13:58:33]

În speranţa că vom avea şi poze...

[19.05.15 14:01:28]

@webmaster13 - Multumesc pentru ilustratia muzicala. Vor fi si poze dar diseara, din motive obiective in acest moment nu am acces la tolba cu imagini, doar cuvintele au fost mai grabite.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / FRANȚA
[19.05.15 15:43:58]

@IoanaV - Deşi la vârsta mea şi nemaiavând copii mici parcurile de distracţie nu reprezintă nici pe departe o atracţie, modul în care ai relatat tu aventura la Disneyland m-a cucerit. Felicitări!

[19.05.15 17:00:53]

@Carmen Ion - Multumesc! adevarul e ca am vrut sa fie util dar totusi scris cu inima

Dan&Ema
[21.05.15 08:21:39]

un articol venit cand imi trebuia mai mult. Luna viitoare suntem si noi cu copiii la Disney si tocmai strangem ultimele recomandari si tipuri pentru vacanta noastra.

Disneyland Paris este o destinatie magica cu personaje vii care pe noi ne-a fascinat cand am ajuns prima data acolo, motiv pentru care revenim. In urma cu 6 ani, Emi, baiatul nostru, pe atunci in varsta de 4 ani, cat are acum fetita, Denisa, a crezut in autencitatea lui Mickey si a celorlalte personaje. Ce poate fi mai frumos in lumea minunata a copiilor?

[21.05.15 09:52:04]

@Dan&Ema - Daca aveti nevoie de informatii va raspund cu placere.

De exemplu este foarte util sa va instalati pe telefon aplicatia Disneyland, va ajuta mult cu orientarea in parcuri si cu timpii de asteptare la diverse atractii.

Dan&Ema
[21.05.15 15:12:19]

@IoanaV - Multumesc

[21.05.15 22:43:59]

Împreună cu continuarea sa, Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

calatorul
[22.05.15 09:02:00]

Relatarea mi/a reamintit cu placere despre locurile pe care le/am vazut si eu acum cativa ani cu bucurie si interes. Este un loc unde merita sa te duci si sa te bucuri de ofertele avute la dispozitie.

calatorul, Carmen Ion, Dan&Ema, IoanaV
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):