ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.05.2015
ÎNSCRIS: 23.07.12
APR-2015

In vizita la Mamaia

Fac parte dintre aceia cu nasul pe sus, invidiosi, ce nu pot merge in concediu decat iesind pe la Giurgiu. Dar de 1 Mai e cu totul alta poveste, mai ales cand iti planifici o escapada fara "lant".

Statiunea Mamaia asta cosmopolita, cum ii placea arestatului sa i zica, merita vizitata 3 sau 4 zile maxim pe an. Iar aceste zile sunt in preajma mult hulitei si imbuibatei de mici sarbatori de 1 Mai. In restul anului care tine 3 luni, din punctul meu de vedere, japca ce se executa in aceasta statiune poate fi predata ca o lectie de sine statatoare la orice facultate cu profil economic. Gata, ca mi am varsat si oful.

Ne am hotarat cam cu o luna inainte sa populam cluburile de noapte de acilisa si primul pas a fost sa cerem oferta de pret. Cum aveam ceva prieteni ce si rezervasera deja un sejur aici, alegerea hotelului a fost destul de usoara. Ma uit pe siteul lor, vroiau in jur de 560 lei (2 nopti, 2 camere), le dau mail sa mi dea oferta, imi trimit cu 530 lei (parca), le cer proforma ca sa platesc si imi trimit o proforma cu putin peste 490 lei. In conditiile acestea parca imi parea rau ca am oprit comunicarea, ca scadeau pretul mai rau ca actiunile lui Dinamo. Am platit suma respectiva, le am cerut confirmarea primirii banilor, mi au confirmat si mi am vazut de frecatul mentei ca un demisionar corect ce eram.

A venit mult asteptata zi de 1 Mai, am purces impreuna cu ceilalti 99% sateni catre pompoasa capitala a distractiei. Drumul a fost rezonabil, in limite de trafic normal pentru buluceala pe care o asteptam. Am ajuns la "Taxare" si am ramas mut de numarul mare de masini care stateau la coada de "plata cash" desi in zilele premergatoare televiziunile transmisesera in exces reportaje cu modalitati de plata alternative pentru respectiva taxa iar pe autostrada era minim 6-7 panouri care explicau acelasi lucru.

Si am ajuns la hotel. De la barierele de intrare in Mamaia, intrati in prima parcare din dreapta si se vede hotelul destul de aproape. Tariful este de 2 lei/ora sau 10lei/zi. Exista si niste locuri de parcare ale hotelului, cam 10-15, dar nu mi am batut capul. Aglomeratie in limite rezonabile dar parca la inceputul unui sejur nu prea te deranjeaza mai nimic.

Am dat peste tanti cea in varsta de care amintea mai toata lumea pe aici. S a purtat ok cu noi, avand in vedere avalansa de turisti migratori de pe capul ei, pana am ajuns la bani. Imi transmite ca trebuie sa platesc inca ~50 lei. Nu stiu daca a observat cum ii targetam jugulara. Tind sa cred ca nu ca altfel s ar fi oprit. I am explicat cu frumosul ca eu am platit exact cat mi au cerut ei si nu voi lasa un ban in plus in hotelul respectiv. O colega de a doamnei incearca sa ma plaseze intr o camera de la parter aruncandu mi un "Ne revansam la urmatorul sejur". I o tai scurt cu "Va dati seama ca nu va mai fi alt sejur in conditiile acestea, nu? " si s a linistit. Desi amandoi vorbeam limba romana nu prea m am inteles cu doamna cea batrana. Intr un final imi da cartelele si imi spune ceva de tarif de agentie versus tarif de hotel sau ceva de genul, insa eu eram deja in lift cand ea inca mai vorbea.

Ajuns in camera nu am putut sa nu observ incarcarea excesiva cu mobilier, de proasta calitate, balconul fara accesorii si baia ce ti dadea motive sa ti julesti nasul cand stateai sa "gandesti".

Curatenia era relativ ok, aerul conditionat a facut fata cu brio in cele 3 zile pentru incalzirea camerei. In prima zi am asteptat nici mai mult nici mai putin decat 1 ora ca sa vina apa calda, ora in care piscina exterioara imi dadea ceva idei privind igiena mea corporala.

Ca tot mi am adus aminte de piscina, cred ca va atrage multi turisti in vara ce va urma. De dimensiuni medii, cu aproximativ 50-60 de sezlonguri, cu un bar destul de bine aprovizionat si cu un personal ce se chinuia sa intretina atmosfer chiar daca erau doar 10-15 oameni tolaniti la putinul soare ce a fost in acele zile, este o varianta buna de petrecere a timpului.

Cand sa eliberam camerele, ajung la receptie dau cartele, se confirma ca totul este in regula in camera, cand ghici, ce? Tanti cea batrana vrea din nou cei 50 lei. Sper sa nu fi considerat o dovada de impolitete rasul meu sanatos. Si am inceput din nou discutia de vineri. In sinea mea imi doream parca sa ne intoarceam la momentul cazarii. Inseamna ca urmeaza inca 3 zile de huzur. Dar nu era asa. Am lasat o 10 minute sa dea nustiuce telefoane si dupa acea am revenit, i am explicat cu frumosul ca daca ii mai retine buletinul colegului meu va trebuie sa dea cu subsemnatul catre organele de cercetare penala (cum a sunat asta) si ca fiind un baiat finut ii voi lasa numarul de telefon (chiar l am lasat pe cel corect) pentru a clarifica eventuale probleme. Nu am fost sunat.

Cam aceasta a fost aventura noastra de 1 Mai la mare. Nu stiu daca sa l recomand sau nu insa sunt convins ca fiecare hotel are clientii lui. Eu nu as da mai mult de 150 lei, in plin sezon, pe o camera.

Trimis de gotty in 19.05.15 11:12:29
Validat / Publicat: 19.05.15 12:27:45

VIZUALIZĂRI: 2120 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gotty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Breathtaking view!

Zoazore
    [19.05.15 15:34:56]

@gotty - Savuros, ca de obicei! Si, pana la urma, de ce voia ~50 de lei? Macar s-a lamurit pe ea insasi?

gottyAUTOR REVIEW
    [19.05.15 15:43:23]

Apai, tantuca respectiva era de genul vechilor dactilografe trecute dintr o data la calculator si se speria de taste mai rau ca o pisica de apa.

Din ce am tras eu cu ochii ei aveau un soft in care aveau deja confirmata plata mea dar costul camerei era mai mare ca ceea ce primisem eu pe mail.

Dar atat cat eu aveam o proforma cu datele de identificare ale SRLului venita de pe adresa de rezervari@..., nu prea mi am batut capul cu problema lor.

Sa auzim de bine!

gotty, Zoazore