ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.05.2015
ÎNSCRIS: 07.04.10
MAY-2015
colegi

Relaxare la bazin hotel Parc

Nu stiu cum este promovat turismul in Romania, dar eu zic ca nu e promovat mai deloc. Am ajuns prin Timisoara si pentru ca strandul cu apa termala era in renovare si se deschidea pe 28 mai, am ajuns la indicatia unui "Dorel" care "lucra" la renovare la Buzias.

Gps-ul m-a dus pana in centrul statiunii " Baza de tratament Buzias" si m-a lasat in parcare. Pe o usa derapanata am vazut scris pe un petic de hartie ca "baza de tratament s-a mutat la hotel Parc". Unde naiba era acest hotel habar nu aveam. Noroc cu o harta pictata din parcare de pe vremea lui nea Nicu, unde aparea si hotelul.

Am ajuns pana la urma la Hotel Parc, eram singura masina din parcare. Am trecut pe langa izvorul Fenix cu 2 robineti ruginiti si am ajuns cu neincredere la hotel. Am intrebat niste persionari unde este piscina si am ajuns la receptie.

Am platit 15 lei de persoana acces la piscina, sauna si jacuzi.

Piscina este iluminata natural prin doua decupaje din sticla in tavan, ceea ce da un efect special reflexiei apei din piscina. Mai dispune si de 2 jacuzi (dintre care doar unul avea apa, probabil pentru ca nu erau multe persoane).

Sauna este destul de mica, (cam 2 m pe 2m cu 2 randuri de bancute) dar e ok, era setata pe la 62 grade.

Se auzea o muzica ambientala placuta la piscina si parca eram la 5 stele. Soarele stralucea prin decupajele din tavan, piscina licarea feeric.

Pana la ora 17 cand au venit copii la cursul de inot si linistea Paradisului a fost perturbata de tipetele si de fluierul antrenorului. Singura problema ar fi la vestiare- separate doar barbati/ femei fara cabine de schimb individuale. De acolo trebuie sa mergi un pic pe hol pana ajugi in piscina, dar aici este apa calda si este cald si in incinta piscinei.

Ne-am refugiat in jacuzi si nu am mai iesit 3 ore decat cu pauze de sauna de 15 min.

Am ajuns inapoi in Timisoara cu bateriile reincarcate. Pacat ca exista asemenea locuri minunate in Romania si nu sunt promovate, restaurate si semnalizate corespunzator pentru a putea fi gasite de romani.

Trimis de mugur007 in 18.05.15 12:27:28
Validat / Publicat: 18.05.15 13:25:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUZIAŞ-LUGOJ.

VIZUALIZĂRI: 10765 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mugur007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Piscina
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 17 voturi)

[18.05.15 13:24:18]

Bună recomandarea!

Nu ştiam nici eu de această relocare a ştrandului vechi "la 5 stele", deşi's timişorean!

mugur007AUTOR REVIEW
[19.05.15 09:58:05]

Timisorenii mi-au recomandat la Szeget. Stiu ca e frumos acolo, dar la ce bun atata drum cand e si la noi la fel. PS: nu ma impresioneaza toboganele.

mugur007
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Buziașul: