ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.01.2010
    DIN: Constanta
    ÎNSCRIS: 19.11.09
    SEP-2008
    team-building

Un loc frumos, la poale de munte

Recunosc ca un sejur pe Valea Prahovei nu este pe gustul meu. Si nu pentru ca zona nu ar fi una foarte frumoasa, ci pentru faptul ca, incercand sa vii aici dinspre Bucuresti, intr-un week-end, obosesti psihic din cauza drumului aglomerat si nu cred ca sunt suficiente 2-3 zile ca sa-ti revii. Si apoi, nici nu-ti revii bine dupa drum ca te gandesti cu groaza ca trebuie sa te intorci pe acelasi traseu infernal. Apoi, statiunile sunt atat de aglomerate si ticsite cu masini incat nici nu poate fi vorba aici de "a cauta putina linistie" ci doar de a gasi distractie. Vorbesc doar dintr-un punct de vedere personal, fiecare are preferintele sale..

La "Cabana vanatorilor" am fost pentru cateva zile intr-un team-building. Desi aveam emotii gandindu-ma unde o sa stau, ajungand acolo (cu nervii facuti cioburi dupa un drum de la Bucuresti de 5 ore) mi-a trecut supararea. Cabana se afla la aproximativ 1 km de Predeal, intr-o zona...surpriza!...foarte linistita. La iesirea din oras, spre Brasov, se face stanga si se urca spre munte. Cu cat urcati mai mult, cu atat aveti parte de mai multa liniste si peisaje frumoase. Cabana este total renovata (aici in trecut era o veche cabana vanatoreasca) si are vreo 30 de camere si apartamente dispuse pe trei etaje.

Camerele sunt foarte frumoase, spatioase, mobilate si utilate cu destul de mult bun gust, curate, cu bai moderne. Curatenia se face zilnic, schimbarea prosoapelor la fel. Atmosfera hotelului este calda si primitoare, personalul amabil.

Restaurantul este unul traditional iar mancarea a fost delicioasa, pe masura pretului. In fiecare seara un taraf canta muzica populara si de petrecere, spre deliciul celor prezenti. Cabana dispune si de o crama proprie unde puteti degusta nenumarate vinuri.

Mai aveti, de asemenea, si alte facilitati cum ar fi: internet, sauna, jacuzzi. O noapte de cazare aici costa in jur de 150 RON, cu mic dejun inclus (camera dubla). Facand un rezumat, m-am simtit foarte bine la "Cabana vanatorilor". Singura mentiune pe care vreau sa o fac este ca, daca doriti sa faceti o rezevare aici, ocoliti camerele care se afla deasupra restaurantului pentru ca volumul muzicii nu prea o sa va lase sa va odihniti noaptea (in week-end taraful canta pana pe la 1:00-2:00 noaptea).

Recomand aceasta locatie daca doriti sa va petreceti cateva zile pe Valea Prahovei si cautati relaxare, liniste, aer curat cu aroma brazilor si un peisaj frumos. Cu siguranta, odata ajunsi aici, veti uita de drumul stresant pe care l-ati facut pentru a ajunge (daca veniti dinspre capitala cu masina, la final de saptamana) si va veti incarca bateriile pentru drumul de intoarcere. Dar, trecand peste acest aspect, cateva zile aici va vor reincarca bateriile, mai ales daca veniti in cursul saptamanii si nu la sfarsit. Cele 3 stele sunt bine meritate.

Trimis de ancamariagadea* in 07.01.10 12:33:09
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL. A mai fost în/la: Maramures, Bucovina, Dobrogea, Delta Dunarii

VIZUALIZĂRI: 3856 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ancamariagadea*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.01.10 12:33:38]

[07.01.10 12:43:01]

Multumim, am adaugat siteul oficial in pagina pensiunii.

molko*
    [07.01.10 14:52:10]

si tot aici nu ratati carnatii de mistret!

[07.01.10 15:23:58]

Multumesc pentru completare. Intr-adevar, molko, in restaurant se servesc si preparate din carne de vanat! Sunt foarte multe persoane care vin aici sa ia masa, restaurantul fiind renumit pentru "bucatele" sale cu specific vanatoresc.

molko*
    [07.01.10 16:16:29]

e chiar un restaurant indicat pt bucate din vanat. Ca doar d-aia ii spune cabana vanatorilor...

ionescunic
    [07.01.10 18:00:30]

Am mancat si noi aici in ianuarie 2004, ne-a placut foarte mult, am luat un platou vanatoresc la 2 persoane si o ciorba si ne-a dus in 4 la 1. 700. 000

Cam usturator! Ce vreau sa subliniez drumul pe care se afla cabana si restaurantul este drumul catre trei brazi care se strica mereu, uneori primavara e chiar rupt.

In copilarie am stat si eu aici o saptamana dar atunci se numea parca Valea Argesului si avea cu un etaj mai putin. Ce vremuri...

Parca de curand a ars un etaj si l-au refacut???

ileanaxperta*
    [07.01.10 18:16:21]

...dar drumul prin padure este cel mai bun, de la Predeal pana la Trei brazi, cu tot riscul de a te intalni cu...Mos Martin...Noi asa am luat-o anul trecut si bine ne-a fost, chiar daca la un moment dat parca-am auzit un "morrr morrrr" de ne-am speriat si am luat-o bine la sanatoasa. N-a fost nimic, decat o zdravana sperietura cu un sprint printre brazi...

Si denumirea restaurantului "Cabana Vanatorului", din ce stiu eu, a ramas aceeasi dintotdeauna si stiu ca acolo se manca mereu bine si preparate vanatoresti, dar intr-adevar "piperate" la portofel.

[07.01.10 19:39:01]

In 2006 a avut loc un incendiu acolo, intr-adevar. Drumul pe care am ajuns cu masina avea si portiuni proaste dar, il "peticisera" totusi . Cat despre Mos Martin... cei de la cabana ne-au sfatuit sa nu ne plimbam seara prea departe in sus, in zona intamplandu-se ca ursul sa se arate destul de des Din cate stiu si eu cabana e mai veche si mereu s-a numit asa ("Cabana Vanatorilor") dar inainte era in proprietatea statului si nu arata foarte bine. De vreo 10-12 ani a fost cumparata de cineva, renovata si adusa la standarde moderne.

CCRRIISSYY
    [08.02.10 22:42:44]

In 02.02.2010, am vrut impreuna cu familia sa servim cina la acest restaurant. Pe linga faptul ca eram singuri in restaurant, ospatarii nu prea s-au inghesuit la intrare. Meniul este diversificat dar foarte piperat. Ciorbele erau de la 12 lei, friptura la gratar de la 40 lei, tochitura 40 lei, ficatei de rata cu ceva (nu-mi mai aduc aminte) de la 50 lei. Mie mi se pare prea scump comparativ cu alte restaurante din Predeal.

[09.02.10 21:58:23]

Intr-adevar, preturile sunt destul de piperate in restaurant, nimeni nu a spus ca sunt mici insa, aici gasesti preparate din carne de vanat care sunt greu de gasit in alta parte. Apoi, mai sunt si crama, si taraful, si zona linistita...Zic eu ca se poate petrece o seara foarte frumoasa aici pentru cei care prefera o atmosfera traditionala.

bx3m
    [01.07.10 14:27:59]

Salutare,

La Cabana Vanatorilor am intrat cu prietenii ca sa mancam, dupa ce am stat un week-end la alta vila din zona, mai ieftina. Nu pot decat sa acord nota 10 pentru servire/calitate/preturi restaurantului !! Am luat impreuna cu sotia o tocana vanatoreasca (nu mai tin minte exact denumirea) care desi la inceput ni s-a parut cam scumpa, dupa prima inghititura imi venea sa las banii pe masa si sa fug cu farfuria, aveam impresia ca ii jefuiesc Recomand cu cea mai mare caldura, stiu ca locul nu e printre cele mai ieftine dar din cand in cand imi place sa mai cheltui un ban pentru sufletul meu, iar acest loc se incadreaza perfect. Pofta buna !

ancamariagadea*, Arinuca, bx3m, CCRRIISSYY, ileanaxperta*, ionescunic, molko*
    Alte impresii din această RUBRICĂCabana Vânătorilor: