ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.05.2015
DIN: Chitila [IF]
ÎNSCRIS: 08.07.10
SEP-2014

Plajele din Kusadasi

Vreau sa scriu aici cateva sugesti pentru cei care se relaxeaza si fac plaja in Kusadasi si doresc mai diversifice atmosfera.

Voi prezenta cateva plaje din zona Kusadasi de la nord la sud respectiv;

Gulmundur, Ozdere, Claros, Pygale, Marina, Ladys Beach, Long Beach - zona Guzelcamli.

Plaja din Gulmundur

este singura plaja pe gustul familiei noastre, fiind mai mult o plaje folosita de localnici.

se afla la aproximativ 40km nord de Kusadasi.

Mijloc de transport - dolmsul din Kusadasi pana in Ozdere, apoi schimb cu altul. Cel mai bine cu masina proprie deoarece exista o parcare maricica.

Intrarea la plaje se afla la intrarea in localitatea Gulmundur prima curba in stanga, in drepata se afla miculul sat.

Plaja este cu nisip destul de lata, intrarea lina in mare, mici pietricele dar noi am reusit si fara pantofi speciali, se poate sta si pe nisip, exista si zona amenajata contra cost, un mic aquapark, terase, teren de volei, una peste alta gasesesc plaja foarte ok.

Plaja Ozdere

se ajunge din Kusadasi cu dolmusul, la intrarea in micutul orasel se afla pe partea stanga o zona hoteliera apoi intrarea pe plaja publica la capatul oraselului direct din soseaua principal.

Mai greu cu locul de parcare dar am reusit tinand cont ca pe aleea paralela cu plaja se afla amenajat un mic bazar.

Plaja cu nisip se poate sta si pe nisip, intrarea in mare cu pietricele necesita pantofi speciali, exista in apropiere terase si restaurante.

Plaja Claros

mentionez pentru cei care vor sa campeze, aici am vazut corturi instalate, nu pot sa ma pronunt daca locul este amenajat.

se afla la aproximativ 15 km de kusadasi, nu am probat-o doar am trecut de cateva ori pe langa ea.

Plaja Pygale

mi se pare cea mai linistita dintre toate, se afla la aproximativ 8 km fata de centrul orasului, zona Kustur, se ajunge usor cu dolmusul, statia chiar in dreptul plajei, imediat dupa hotelul Pygale Beach.

O plaje curata amenajata cu sezlonguri si umbrelute contra taxa, multe pietricele si de toate marimile, nisip putin si de cariera. Intrarea in mare mi s-a parut aproape imposibila, pe langa pietricelele specifice zonei, in mare te intampina un rand de scoici aliniate transversal foarte taioase.

in apropiere se afla un complex sportv, magazinase, terase etc.

Plaja din oras (Marina)

se afla aproximativ in centrul orasului in zona Marina, paralela cu bulevardul Ataturk, in apropiere de hoteluri ca Grand Kurdoglu, Esat, etc. Exista statie dolmus.

Nu exista parcare in apropiere, recomand fara auto propiu daca veniti de mai departe.

plaja este din nisip cu mici pietricele intrarea in mare lina, in partea stanga in vecinatatea parcului exista o parte a plajei mai stancoasa. Umbrele si sezlonguri contracost, se poate sta si pe nisip.

Se poate servi masa fara probleme plaja este inconjurata de diverse terase.

Ladies Beach

sau Plaja Doamnelor - in trecut aici se imbaiau femeile din partile locului.

plaja este din nisip cu pietricele, umbrelute si sezlonguri contracost, numeroase terase in vecinatate.

este o zona propice sporturilor nautice.

Long Beach

se poate ajunge cu dolmusul 6,7 km fata de centrul orasului

se intinde pe o distanta de peste 30 km intre oras, zona Sogucak pana in micuta localitate Guzelcamli, numerose hoteluri din portofoliul agentiilor din tara se gasesc aici.

Noi am facut plaje in acest an in Guzelcalmi aflata la aproximativ 30km de Kusadasi in partea sudica a vestitei plaje. Accesul l-am facut cu masina proprie dar am vazut ca se poate ajunge si cu dolmusul. Am parcat masina pe stradute in rand cu alte masini si nu ne-a zis nimeni nimic.

Plaja este din nisip cu mici pietricele intrarea in mare lina si mai putine pietricele. Fasia de plaje nu este foarte lata dar relativ curata se poate sta si pe nisip, exista si zona amenajata.

Cam atat am vrut sa spun, sper sa va ajute.

Pozele sunt facute in ani diferiti.

Vacante frumoase in Kusadasi!

Trimis de adrianbogdan in 13.05.15 14:48:41
Validat / Publicat: 13.05.15 16:18:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5752 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Marea la Marina in centru

[13.05.15 16:16:00]

Cred că e un subiect destul de important ca să merite rubrică distinctă (sunt convins că în timp se vor mai adua aici recomandări pe acelaşi subiect)

Mutat în rubrica "Plaje din regiunea Kusadasi, KUSADASI" (nou-creată pe sait)

[13.05.15 16:32:52]

@webmaster - Buna!

zona este foarte vasta, ar trebui cei care au facut plaje in zona (vorbesc de zona publica) sa ne mai spuna cateceva despre ele, eventual sa mai adauge poze, poate sa mai adauge cateva vorbe la cele scrise de mine.

Eu am prezentat doar o foarte mica parte din plaje, m-am referit strict la cele la care am fost, exceptie Claros, unde am fost in trecere.

Multumesc!

krisstinna
[13.05.15 17:15:15]

@adrianbogdan: Pe bulevardul Ataturk, in zona centrala, pentru plaja publica si nu numai, sunt sute de locuri de parcare contra a 5 lire pe zi.

Bulevardul are doua benzi pe o parte si doua pe cealalta.

Prima banda de pe ambele sensuri de mers a fost transformata in parcare cu plata.

Daca platesti parcarea pe o zi, chiar daca vrei sa pleci cu masina, poti parca in orice loc gasit liber in parcarea publica, pentru ca nu vei mai plati nimic in plus, conditia e sa pui tichetul in geam, pe interior, deoarece acesta are data si ora inscrise pe el.

Tot pentru plaja publica poti sa parchezi in cele trei parcari private, care se gasesc vis-a-vis de mare, pe partea hotelurilor, insa acolo se plateste mai mult, doar pentru cateva ore.

[13.05.15 17:29:42]

@cristinaoranici - Buna!

chiar am stat in zona anul trecut, iti spun o mica neatentie si ti-a ridicat masina, nu recomand personal sa ai grija masini in asemenea infern, chiar de pe banda care zici tu in fata noastra la Marina se radica masinile, nu ma intreba de ce, chiar si noi ne-am mirat, in fine personal nu recomand cand ai dolmusul la un pret rezonabil.

krisstinna
[13.05.15 17:35:42]

@adrianbogdan: Da, se ridica masina, daca parchezi in statia dolmusului.

[13.05.15 19:10:26]

@adrianbogdan,

felicitari pt initiativa de a scrie cate ceva despre plajele acestei zone! Pozele sunt minunate... amintirile ma napadesc... si mai e mult... pana departe

Ca o completare si pt a nu speria eventualii turisti in Kusadasi, imi permit o mica rectificare:

Pygale Beach este la max. 4,5km fata de centrul statiunii, raportandu-ne ca si "centru" la zona unde acosteaza navele de croaziera!

In centrul statiunii, vis a vis de Hotel Dabakklar, Atinc, mai sunt amenajate alte 2-3 plaje cu sezlonguri si contra cost, iar una publica free, fara sezlonguri... cu prosop la purtator...

Pentru mine si dupa parerea mea, cea mai cea insa, ramane Long Beach... ca nu degeaba sunt Gold si Silver in componenta ei... plus blue flag! Cu dolmusul max. 15min, cost 2,25lire/sens...

[13.05.15 19:16:29]

@maria55 - of, parca as pleca pe jos pana acolo, dar treburile nu ma lasa.

Pentru noi ramane de disecat lunga plaje (Long Beach) va dati seama cate plajicele frumoase ascunde!?

tare as vrea sa mai aflu cateceva despre ele!?

Pentru plaja Pigale aproximez 7- 8 km de unde spuneti D-vs, dar ce mai conteza unul in sus sau unul in jos cand plaja este atat de linistita.

Vacante frumoase va doresc! si venim la Eforie la plaje, negresit anul acesta.

[13.05.15 19:27:37]

@adrianbogdan - cu bratele deschise... va astept la Eforie! Este suficient un mic semn, un PM, ceva...

Cat despre plaja Long Beach imi permit sa va sugerez una din cadrul ei; Diamond Beach, am scris si atasat poze la unul din rew. si crede-ma ca an de an ne spunem ca vom renunta la cazarea cu AI. in favoarea unei vilute de pe aceasta plaja minunata... insa lenea-i mare Doamna... cine sa gateasca?!! Asa ca ne multumim cu cate o zi petrecuta pe acolo si cu ce ne ofera restaurantul din zona...

[13.05.15 19:39:03]

@maria55 -1 . asteptam sa ne mai scrieti si despre Diamond si despre Kusadasi, sigur cunoasteti toate cotloanele orasului, a sa nu uit sa mai puneti poze!

2. daca ne facem timp macar o zi, doua, venim si, sigur dam un PM, multumim!

[13.05.15 20:32:46]

@adrianbogdan - despre Diamond, am scris si am si atasat poze, despre Kusadasi... in septembrie...

Ma bucur ca-ti doresti... insa eu nu-mi doresc sa plictisesc... or mai fi si din cei care nu iubesc la fel ca noi Kusadasi-ul... zilele trecute citeam pe aici ca cineva-l compara cu Eforie... si cunoastem cu totii parerea unanima vis a vis de Eforie... Sud mai ales!!

Cu toate ca, ce n-ar da turcii sau grecii sa aiba nisip fin ca la Eforie! Ehe... sa-mi arate mie cineva, un locsor cu pietricele in loc de nisip... dar ce-i in curtea vecinului... mereu ne pare mai "dolofan"

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[13.05.15 23:57:48]

@adrianbogdan -

Adaug și eu o plajă, cea din Davutlar, la 13-15 kilometri sud de Kușadasî, înainte de a ajunge la Guzelcamlî. Mie mi s-a părut, de departe, cea mai frumoasă plajă din zona Kușadasî. Beneficiază de ea gratuit cei cazați la hotelurile din zonă: Palm Wings 5*, Grand Belish 5*, Mersin 4*, dar și cei care aleg închirierea uneia din numeroasele vile în regim self-catering din localitate.

Din centrul Kușadasî se poate ajunge cu dolmușul, costul acum câțiva ani era de vreo 4 lire pe sens. Între zonele de plajă administrate de hotelurile respective, cu șezlonguri, umbrele, beach bar, există numeroase zone libere, la fel de frumoase, care pot fi accesate cu prosopul și umbrela din dotare și te poți răcori cu un suc sau o bere rece la una din multele terase de pe faleză, majoritatea oferind și internet wireless gratuit pentru clienți.

[14.05.15 07:13:00]

@nicole33 - Buna!

da ai dreptate o plaje pe care nu am fost desi am vizitat micutul sat (oras).

Dan&Ema
[16.05.15 21:14:53]

Prin Kusadasi au trecut multi romani.

Acesta se explica si prin abundenta de oferte ale agentiilor romanesti pentru Kusadasi, dar si a farmecului locului si a faptului ca turcii primitori si ospitalieri te bucura cand rup cateva boabe in romana sau pomenesc de Hagi sau Gica Popescu ca se creeze o apropiere rapida cu interlocutorii romani.

Eu am fost doar in vizita la Kusadasi pentru o zi, iara tunci cand am fost eu, la intrarea in statiune un panou stradal imens mentiona Agentia SInaia va ureaza Bine ati Venit!

[17.05.15 06:32:26]

@Dan&Ema - Buna!

Stiu reclama in romana cu Sinaia la care va referiti, dar mai este una sau era tot la intrare in Kusadasi la o fabrica de blanuri.

Turci sunt buni comercianti valorifica orice informatie.

Va urez sa va mai faceti timp sa duceti copii la plajele din Kusadasi! Long Beach-ul este foarte ofertant.

Vacante frumoase si cat mai inspirate va doresc!

dan16
[02.06.15 19:18:14]

salut!

Ma intereseaza daca pe plaja Ladies Beach se poate sta "la liber" cum se spune, adica fara sa inchiriezi sezlong si umbrela!

Multumesc anticipat!

Nasshu
[02.06.15 19:38:42]

@dan16 - dap, se poate sta și la liber. Sincer să fiu mi s-au părut mai mulți la liber decât la sezlong.

Dovada o ai in poza asta click aici

[02.06.15 19:58:36]

@dan16 - Buna!

pe toate plajele amintite mai sus se poate sta la liber, concret pe prosop, pled, saltea etc.

Vacante frumoase!

[05.10.15 19:59:04]

@adrianbogdan - Multumim pentru informatii si plajele descrise, asa le/am gasit si eu la fata locului, desi nu am ramas impresionat de niciuna. Noi am ales sa stam la soare pe nisip chiar in fata promenadei de pe faleza, pe plaja de la portul cu marina de vase, pentru ca stateam la hotelul Sozer, cu fata la mare. Nu prea grozava dar comoda si langa cazare, dar asta acum vreo 5 ani, inteleg ca a ramas la fel. Alegeri inspirate si vacante frumoase.

[05.10.15 22:46:21]

@calatorul50: da, plaja de la Marină a rămas la fel... mai multe șezlonguri însă... Deși era sfârșit de septembrie iar vremea nu era tocmai însorită, plaja era plina! Cum dealtfel era întreaga stațiune... era Bairam cu multe zile libere iar stațiunea preferata a istanbulezilor este Kusadasi.

[06.10.15 09:27:32]

@maria55:

Buna!

Sa inteleg ca nu a mai ramas mare spatiu pentru cei care vor sa stea la liber, pacat era loc pentru toata lumea sub soare. Anul acesta mi s-a parut ca a disparut si targuiala specifica.

Sa speram ca in 2016 lucrurile se vor aseza altfel. Aceasta plaja este preferata de romani mai ales ca se afla aproape de hoteluri importante.

[09.10.15 10:46:47]

@maria55 - Multumesc pentru raspuns si informatii. Cand am fost eu in 2010 la Kusadasi plaja de la Marina nu avea sezlonguri sau umbrele, dar eram pregatiti cu rogojini si umbrelele noastre. IMi aduc aminte ca adunam pietrele din apa sa nu mai ma impiedic de ele, dar a fost ok, eram la cativa pasi de hotel, peste drum, si la Kusadasi ne/am oprit doar 5 zile ca sa vedem Efesul si Pamukkale. Mult mai impresionat am ramas de coasta de turcoaz din sud, cu plajele ei adevarat turcoaz. Intresant la Kusadasi mi s/a parut hotelul Caravanserai, unde am stat doar o noapte, de curiozitate, este frumos dar nu prea confortabil, am scris despre el. Alegeri inspirate si vacante frumoase.

[09.10.15 11:03:19]

@calatorul50: da, Kervansaray este un hotel mai aparte/deosebit... am citit rw-ul! Și da, ai dreptate! Acum câțiva ani la Marină era plaja fără șezlonguri... și fără mall! Acum zona a devenit ff comerciala! Asta e... exploatează și ei la maxim ceea ce au!

[09.10.15 13:35:42]

@maria55 - Multumesc pentru lectura review/ului si atentia acordata, nu am stiut de ea. Zona de la marina e firesc sa devina comerciala si e bine ca o dezvolta, am admirat harnicia si talentul turcilor in a exploata cat pot de mult pentru a atrage turisti, e binevenit. CAnd am fost eu lucrau de zor si la autostrazi in zona, care te atrag spre noi locuri si destinatii.

Noi abandonam cu mare delasare atatea locuri si lucruri frumoase, si uite lumea pleaca in cele 4 zari sa vada altele. E firesc si bine sa fie asa, adica sa vrea sa vada lucruri noi, curiozitatea e un lucru pozitiv. E rau ca noi nu reusim sa dam atentia cuvenita atator locuri frumoase pe care le avem in tara, ramase uitate, abandonate si pustii. Nu mai spun ca refacerea si promovarea lor ar aduce si ceva bunastare, locuri de munca si o mai corecta apreciere din partea strainilor.

Turcia este o tara mare si cu o istorie mare, pe care vad ca vrea sa si/o continue cu mandrie si ambitie. Trecand peste lucrurile care ne/au despartit altadata, sper sa invatam ceva din experienta lor, daca vom avea intelepciunea necesara.

[09.10.15 14:13:21]

@calatorul50 - da, cata dreptate ai! Am mai spus-o si o mai spun; ce n-ar da ei sa beneficieze de nisipul fin, fie el si cel de la Eforie!! Mereu imi spun si cu riscul de a ma repeta (fac referire strict la Kusadasi) ce s-ar intampla daca vreun turist venit la Eforie, de ex., i s-ar sugera sa plece la o plaja la cca. 10-15km asa cum facem noi in acest oras!

Da, pt o plaja buna, cu nisip fin si intrare lina in mare, cu latime si confort, intreg grupul a fost nevoit sa plece la Diamond Beach, undeva spre Guzelcamli... o plaja Blue Flag... parte din Silver Beach... bineinteles contra cost... nu ca ar fi fost un pret exagerat, deloc... dar a fost extra-pay... 15lire, 5/e...

Acum daca tinem cont ca la o plaja cu pietris si destul de mizera, in Kusadasi, se platea pt un sezlong 8-10lire si asta in septembrie... prin comparatie, merita sa pleci la o asa distanta cu transport asigurat, cu un suc, niste fructe, sezlong, posibilitatea de a servi o cafea, chiar o masa si cu conditii pt un dus... basca niste foisoare... un masaj contra a 10/e... 30min...

[09.10.15 14:23:17]

@maria55 - Adevarat, si bine spuse toate cele. Anul asta am fost si la Marea Neagra si la Egee, la prima cu bucurie si nostalgie, si am ramas trist, la a doua cu nesiguranta si ingrijorat de agitatia de la greci, si m/am intors fericit, am si povestit. Din pacate mai avem pana acolo, sa speram ca vom misca cate ceva fiecare dintre noi. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

adrianbogdan, calatorul, Dan&Ema, dan16, maria55, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în regiunea Kusadasi: