ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2015
ÎNSCRIS: 11.11.14
MAY-2015

Armindeni in pasul Tihuta

De mult timp am vrut sa ajungem aici intre muntii Rodnei pe o parte, si Bargau si Calimani pe cealalta. De la Bistrita urci pe drumul ce serpuieste intai domol prin satele Nasaudene, cu case frumoase, pajisti bogate si pomi infloriti. Peisajul e minunat, aproape paradisiac.

Apoi drumul devine mai greu, incep serpentinele si urcam spre Piatra Fantanele o comuna aflata la 1100 m altitudine in pasul Tihuta.

Indicatoare rutiere ioc, cautam Hotelul Castel Dracula si mai sa-l ratam. Indicator exista doar din sensul dinspre Vatra Dornei, si acela mic si pipernicit.

Ajungem la asfintit. Aerul de munte atat de proaspat ne intampina inca din parcarea hotelului. Pana sa mergem sa vedem camera rezervata facem un tur de explorare. Admiram si pozam panorama si ne luam bombonele cu muguri de brad pentru gat de la targul traditional.

Ne luam inima in dinti si ne indreptam cu rucsaceii in spate spre intrare. Dupa o poarta grea din lemn masiv ce se lasa cu greu deschisa, urcam pe o scara ingusta la etaj unde se afla receptia. Capatam cheia mult ravnita si incepem sa bantuim pe niste coridoare intunecoase urcand tot felul de trepte ce scartaie la tot pasul amenintator. In sfarsit ajungem in camera micuta sa ne lasam bagajul si ne refrisam. Ne e cam foame dar parca n-am manca la castel. Decidem sa iesim sa mai exploram imprejurimile si avem noroc.

Nu departe de hotel e Popasul Tihuta unde gasim gazde amabile, un meniu apetisant, mancare buna traditionala, si cu riscul de a ne mai rotunji un pic, degustam celebra coleasa cu carnat si ciorba a la grek de Tihuta cu liezon special! :)) Ceva de te lingi pe degete.

Desertul l-am luat la restaurantul castelului, clatitele lui Dracula cu inghetata, fructe de padure si sos de fragi.

Ajunsi in camera am dormit bustean pana dimineata. Bine ca facuseram pozele cu muntii, caci a doua zi dimineata ploua marunt si plafonul era destul de jos. Am dat o raita prin targul de suveniruri, apoi am urcat repede la manastirea asemeni unei fortarete Piatra Fantanele. De acolo panorama caselor risipite pe pajistile verzi era uimitoare. Am facut un mic tur la 6 grade si am decis sa coboram spre Vatra Dornei.

Trimis de gratiescu in 10.05.15 00:30:10
Validat / Publicat: 10.05.15 01:04:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în Pasul TIHUȚA [BN].

VIZUALIZĂRI: 3515 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gratiescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere spre Castel dinspre manastirea Fantanele

• Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin... Pasul Tihuţa: