ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.05.2015
    ÎNSCRIS: 16.08.13
    MAY-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Se poate mult mai bine

Am fost in perioada 4-7 mai 2015. Am citit tot felul de comentarii inainte de plecare si m-am speriat, dar situatia de la fata locului e putin diferita.

Hotelul se afla inca in renovare, iar pentru doua stele este destul de ok. Cand am ajuns doar ce plecase un grup, iar camerele nu erau inca curatate, asa ca am cerut schimbarea camerei.

La etajul 10, in care am fost repartizati, mobilierul era nou, camerele erau curate, la fel si asternuturile. Din pacate, pe hol inca se lucra, se lipea marginea mochetei cu lipici, ceea ce a creat un miros insuportabil in prima zi. Am deschis geamurile atat pe holul mare, cat si in camere si problema a fost rezolvata pana a doua zi.

Pe partea pe care am stat nu am avut balcon, dar a fost mult mai bine decat la sosea. Prietenii nostri au avut o camera la etajul 9, cu iesire spre sosea, o priveliste superba, insa zgomotul era groaznic. In vecinatate se renova un hotel, iar tot praful venea peste noi.

De mancat, am mancat la o terasa in apropiere, terasa Camelot. Are piscina incalzita si preturi foarte bune. Din pacate au fost luati prin surprindere de aglomeratia de seara. Eram un grup destul de mare, in jur de 30 de persoane si in fiecare seara mancam acolo. Asteptam vreo 30 de minute pana ne aduceau mancarea, iar chelneritele se incurcau in comenzi si note de plata. In rest, era o terasa foarte buna, mancare buna, mai ales clatitele cu finetti pe care le recomand.

Hotelul Traian este insa un hotel pentru pensionari. La lift stai minute intregi pentru a urca, intrucat cei de varsta a 3-a, daca te vad tanar, iti replica foarte arogant "esti tanar. nu poti urca pana la 10 pe scari?! " la modul care ei mergeau un singur etaj cu liftul.

In statiune nu ai ce face in afara de tratament. Vis-a-vis de hotel este un supermarket, dar nu va recomand sa cumparati mezeluri. Puteti face scurte excursii pana la Cascada Lotrisor sau Manastirea Turnu, dar mare atentie la vipere si serpi! Am avut neplacerea de a intalni cateva in scurta drumetie pe care am facut-o!

Manastirea Cozia este superba, de asemenea! De la hotel se ajunge foarte usor, prin parcul de pe marginea Oltului, pana in parcarea hotelului Olt, se traverseaza parcarea, apoi pe sosea inca 500 de metri. In acea zona gasiti mai multe magazine si restaurante foarte bune.

In concluzie, hotelul Traian se merita pentru o vacanta de relaxare si tratament. Este in curs de modernizare, asa ca nu va asteptati la cine stie ce conditii in aceasta perioada.

Sejur bun!

Trimis de EllaComan* in 09.05.15 00:51:05
    Validat / Publicat: 09.05.15 02:10:53
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 4251 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (EllaComan*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [09.05.15 01:20:01] »

@EllaComan: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

neimportant [10.05.15 21:02:35] »

Sunt fan al Hotelului Traian. Multe drumeţii pe care le-am făcut în zonă au avut ca punct de plecare vecinătatea dosnică a acestui hotel.

Aţi surpins cu exactitate, caracteristicile imobilului cu nume istoric, însă dacă îmi permiteţi, cu umilă francheţe, aş putea aduce câteva completări.

Bunăoară, posibilităţile de a efectua scurtele excursii sau raite, în afara celor de la Mănăstirile Cozia, Turnu, cascada Lotrişor (asta nu e chiar scurtă, îţi trebuie cel puţin vreo 4 ceasuri jumate dus-întors, de mers pe jos) şi plimbarea pe malul Oltului, aţi fi putut “gusta” din binefacerile unei promenade, prin inima pădurii, pe traseul ce porneşte chiar din spatele Hotelului Traian, în sus pe alee, 1 km şi jumătate printr-un peisaj mirific, până în apropierea pavilionului Central. Aleea este betonată, presărată cu băncuţe pentru popasuri binevenite tuturor vârstelor, juvenile, mature sau aflate la senectute. Pe traseul indicat, aţi fi întâlnit podul suspendat pe cabluri, care leagă malurile unei genuni ce dau oareşce emoţii.

“Viperele” care se găsesc prin aceste locuri sunt foarte blânde, unele au fost domesticite pe deplin, la altele încă se mai lucrează, dar toate nasc pui vii şi nu uită de unde au venit.

Cu şerpii este altceva, mai ales “şerpoaicele” sunt periculoase. La ceas de seară, ies la drum şi acostează potenţiale victime venite la odihnă sau tratament, oferindu-le aparent dezinteresate, „suveniruri” mlădioase de neuitat... Dezmeticirea la realitate arată pericolul “muşcăturii” acestei specii neocrotite încă de lege. Unele dintre ele fiind prinse, au mărturisit, sub prestare de jurământ materno-balaoacheş, că acasă aşteaptă vreo câteva guri pentru a fi nutrite... O tempora!

Liftul de la H. Traian poate fi abordat într-un mod uşor burlesc. Arborarea unei mine de chin, produs de junghiurile de sezon, i-ar fi făcut pe cei care v-au apostrofat să se gândească de două ori înainte de a vă mai trimite la etajul 10 pe scări.

Pomeneaţi de supermarketul de vis-a-vis. Mai este unul, dar în centrul Călimăneştiului, bine aprovizionat şi dotat cu aer condiţionat (bun vara, la caniculă).

De stins foamea, se poate foarte bine face la terasa pensiunii Dada, aflată pe drumul spre cascada Lotrişor, în proximitatea relativă a castrului de la Arutela (alt obiectiv de bifat în zonă).

Dania [15.06.15 23:32:37] »

Stimata EllaComan,

M-ar interesa daca se poate servi masa in incinta hotelului si cum ar fi meniul de la restaurantul/cantina hotelului... Multumesc!

EllaComan* [16.06.15 00:32:02] »

@Dania - Exista restaurant in incinta hotelului, dar nu l-am incercat. Totusi, am vazut ca era destul de multa lume care lua masa acolo. Tind sa cred, astfel, ca meniul era unul bun.

Dania [16.06.15 23:27:14] »

@EllaComan - Multumesc mult! Va doresc vacante frumoase! Ramas bun!

Dania, EllaComan*, neimportant
    Alte impresii din această RUBRICĂTraian Hotel [Căciulata]: