ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2015
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 08.07.09
APR-2015

N-a fost rau deloc!

În fiecare an, într-o zi sfântă de duminică, Bunul Dumnezeu ne aduna, aducându-ne pentru o clipă la masa iubirii, pentru a vesti într-un glas „Hristos a Înviat! ”. Pentru că nicio sărbătoare nu e mai frumoasă ca cea petrecută alături de familie, de cei dragi.

Am plecat pe la cinci dimineata din Campina, impreuna cu socrii mei. Bucurestiul se sculase, era aglomerat si-o zi frumoasa de primavara. I-am lasat pe parinti si ne-am luat copii si pe aici ti-e drumul!

Sotul deja s-a imbufnat ca a fost trecut in dreapta si-au sofat numai baietii... au mers ca vantul si ca gandul... de ne-au sarit (pierdut) capacul de la o roata! Cate-o vorba, spusa cu drag... fiecare sa conduca masina lui... unde ne grabim asa?

La prima benzinarie, la bulgari au oprit si pentru ca era coada la vigneta, a stat tata-sau si iar maruntel din buze...

Mi-au placut peisajele de-a lungul drumului, mi s-a strans inima cand am trecut prin localitati care aratau de parca erau parasite si destul de modeste.

Am ratat intrarea in resort, ne-am intors, nu am vazut indicatorul si mica alee.

Am fost intampinati frumos, ne-au aratat unde sa parcam, apoi, la receptie doamne zambitoare ne-au dat cartelele de la apartament si toate informatiile necesare unui sejur fara surprize. Am platit parcarea 18 leva, net n-am cumparat, banuiesc ca si-au cumparat ei dar nu functiona cum trebuia si astfel n-au reusit sa ma enerveze si-am putut sa stam si noi de vorba... patru zile!!!

Camerele spatioase, am stat intr-un apartament cu o panorama minunata asupra piscinelor si a Marii Negre. Fiecare camera avea o terasa imensa cu scaune, cu masuta si cu suport de uscat prosoapele si costumele de baie. Paturile mari. In fiecare camera aveam televizor, camerele erau curate si moderne.

Baia mare, cu cada si cosmeticele necesare. Am vazut ca lipseau halatele de baie, si papucii, am dat telefon la receptie si imediat ni s-au adus.

Am mancat pe terasa, mancarea a fost variata, buna.

Personalul a fost excelent, prietenos si vorbitor de limba engleza.

Gradina, piscina si SPA-ul mi s-au parut punctul forte! Piscina fara miros de clor, apa cam rece in prima zi, sauna super iar baia turceasca tot sa stai.

Plaja, nu uitati eram in aprilie, era amenajata cu umbrele si sezlonguri. Plaja cu nisip fin, am prins zile cu valuri.

Calitatea hotelurilor construite aici fac din Duni o locatie excelenta de relaxare. Este potrivita mai ales pentru persoane in cautarea unui sejur linistit sau pentru familiile cu copii mici.

In plimbarile mele, de una singura, cand sotul isi facea somnul de frumusete si copii erau de capul lor am descoperit alei cu magnolii inflorite si cu multe flori. Cred ca este unul din cele mai romantice hoteluri la care am stat in Bulgaria.

M-am strecurat pe langa lantul care-mi bloca drumul, am ignorat afisele, m-am asezat pe o banca sapata-n piatra... marea se tanguia, soarele o transforma in mii si mii de pietre pretioase care-ti luau ochii cu stralucirea lor, valurile ajungeau involburate la mal... nu mai aveam notiunea timpului... picuri nevazuti ma stropeau din cap pana-n picioare... hainele erau date cu perdaf... Cat de frumoasa a fost aceasta experienta unica pe care am trait-o aici! Apa era matasoasa de o culoare incredibila, involburata tare cand se spargea de tarm. A fost extraordinar de frumos...

In seara de Paste am avut un frumos foc de artificii, vin fiert si dupa aceea am dansat...

Pe scurt, imi doresc sa ma reintorc aici!

P. S N-am vrut sa scriu acest review, mie mi-a placut mult aceasta locatie, mi-a placut coltisorul meu de mare, munte, orizont, cer... restul a venit ca o completare... v-am scris cu sufletul... restul este trecator!

Va rog youtube

Multumesc!

Trimis de balasa violeta in 08.05.15 23:56:57
Validat / Publicat: 09.05.15 01:53:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balcic, Nisipurle de aur, Sunny Beach, Nessebar, Burgas, Varna

VIZUALIZĂRI: 3495 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Un zâmbet cald, suav destin, mi-aduc iar stelele în ochi, Lumine drag, ce nostalgie… rămasu-mi-au şi-azi în suflet, Lumine drag, cuvintele mele… Credeam c’am reuşit un vis, să ţi las drept dăruire,

[09.05.15 00:21:38]

Zoazore
    [09.05.15 08:40:32]

@balasa violeta - Dar chiar că l-ai scris cu sufletul!

M-ai făcut să râd (scuze) de reacțiile soțului tău, să simt și să aud valurile cu tine...

Mai vreau!

[09.05.15 09:27:35]

Felicitări!

Mi-a plăcut mult articolul tău. Citindu-l, mi s-a făcut așa un dor de Duni...

Pe scurt, imi doresc sa ma reintorc aici!

Te înțeleg perfect. Așa am simțit și eu după prima vizită, astfel că am „recidivat” de alte patru ori.

Când mi-ai spus la Predeal că vei petrece Paștele la Duni, chiar dacă te-am invidiat puțin, am fost convinsă că va fi exact pe sufletul tău și nu m-am înșelat deloc.

[09.05.15 10:25:58]

LATER:

Vizionarea pozelor am lăsat-o la urmă, în timp ce-mi savuram cafeaua. Nu am văzut diferențe față de anii precedenți, am regăsit același resort frumos, foarte curat și foarte verde, însă „explicațiile” extrem de sensibile atașate unora din fotografii m-au impresionat lăsându-mă fără cuvinte. Am vizitat alături de tine resortul de la Duni, de această dată doar virtual, și îți mulțumesc pentru plimbare.

Bănuiesc că „apartamentul” consta, de fapt, din două camere care comunicau între ele printr-o ușă. Etajul superior v-a oferit bonus o a doua terasă spațioasă. Am stat și eu acum câțiva ani într-o cameră de acest gen, beneficiind de o terasă similară celei din poza P02, dar camera alăturată avea doar un balcon normal și, spre norocul meu, aceasta a fost neocupată.

fanespoitorul
    [09.05.15 11:00:33]

@balasa violeta - Chiar asa e, pe bune. De asta mergem la Duni. Daca as avea bani as sta mai mult de o saptamana. Relaxare totala. V20+

[09.05.15 11:40:08]

@balasa violeta - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

crima CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [09.05.15 11:40:13]

@balasa violeta -

Mda, am fost și eu (pe-) acolo, am dansat și eu, m-am simțit bine, am avut o companie mai mult decât agreabilă, și aici nu mă refer (doar) la nevastă-mea... Plus că ceva m-a binedispus tare, o fi fost focul ăla de artificii, și nu vinul fiert cu rom...

Ce mică-i lumea, nu? În una dintre poze, nu spui care, am zărit-o și pe colega mea de dormitor!

[09.05.15 11:48:24]

@crima -

am fost și eu (pe-) acolo

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[09.05.15 11:56:40]

@webmasterX - stiti, nu prea vreau sa-mi mai scriu impresiile pentru ca s-ar putea sa fiu depasita... varsta si experienta de viata ma fac sa vad altfel lucrurile... e posibil sa duc in eroare...

[09.05.15 12:03:33]

@crima - ati fost picatura care a umplut paharul bucuriei! Am tresarit, am fost confuza si am avut nevoie de cateva minute pentru a procesa... Nu am stiut daca pot sa postez aceasta imensa bucurie... intalnirea cu prieteni vechi, de suflet!

Ce mică-i lumea, nu?

[09.05.15 12:07:02]

@fanespoitorul - multumesc si prietenii au multe in comun!

[09.05.15 12:16:44]

@nicole33 - noi ne-am intalnit, virtual in locuri minunate ca Torrent de Pareis in Mallorca si acum la Duni in Bulgaria... prietenii au multe in comun sau se completeaza perfect! Tu, un autodidact, eu, o visatoare si uite asa turistul trebuie sa ne citeasca pe amandoua.

Intalnirea reala de la Predeal a fost fugitiva, confuza... o privire si-un salut... nici macar nu stiu unde-ai stat... pitita... aveam atatea de vorbit...

[09.05.15 12:22:15]

@Zoazore - multumesc, draga mea!

Rar mai merg baietii cu noi si atunci nu fac altceva decat sa-i admir, sa-i ascult si sa ma conving ca sunt fericiti.

Arya
    [09.05.15 14:37:21]

@balasa violeta:

Un review absolut superb, scris cu multă sensibilitate. Felicitari!

Și o confirmare a faptului că Duni nu se dezminte, iar Marina Royal Palace își menține calitatea serviciilor și respectul pentru turiști, în pofida aberațiilor citite mai zilele trecute aici pe site.

[09.05.15 17:42:34]

@Arya - multumesc, vacante frumoase va doresc!

[09.05.15 22:31:34]

@balasa violeta -

Tocmai faptul că și alții își doresc lucruri asemănătoare în vacanțele lor trebuie să te convingă de utilitatea descrierii unor astfel de destinații.

Așa a fost, totul pe repede înainte: o privire, un salut și o îmbrățișare zdravănă și sinceră, imediat după tombolă. Mi-ar fi plăcut să avem mai mult timp la dispoziție.

fanespoitorul
    [10.05.15 14:46:49]

@balasa violeta - In vacantele mele, vreau si confort si chiar un pic de lux, vreau sa mananc bine, rasfatandu-ma cu delicateturi, vreau multa relaxare... asta pe la Spa si vreau sa ma regasesc, vreau clipe cu mine...

Acelasi lucru vrem si noi eu si sotia mea si nu cred ca induci in eroare.

balasa violeta, fanespoitorul, nicole33, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Royal Palace Hotel: