ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2015
DIN: Edinburgh
ÎNSCRIS: 07.01.11
AUG-2014

Kato Loutraki, băile termale de la Loutra Pozar, Sf. Mărie cu grecii, Edessa waterfalls

Așa cum spuneam anterior, vara trecută am avut un minisejur Grecia *altfel* în satul Kato Loutraki (pe Google maps apare Loutraki- este satul de lângă Orma) din Macedonia de Nord, aproape de Edessa (aproximativ 30 km)

Mărturisesc sincer că până acum doi ani nu auzisem de aceste locuri, dar, așa cum am mai spus, la sugestia unui prieten de pe AmFostAcolo, am început să caut informații …... Am văzut și fotografiile – se găsesc pe net destule - și m-am convins : trebuie să merg să văd cu ochii mei. Faptul că am ajuns acolo chiar de Sf Maria – o sărbătoare foarte importantă și pentru greci, a fost o pură întămplare, dar a fost o întămplare de foarte bun augur, astfel încât minisejurul nostru a fost complet reușit.

Am ajuns în Kato Loutraki un pic după amiază, pe o căldură toridă… Da, deși eram în zonă muntoasă, era deosebit de cald. După ce ne-am cazat la Evzin Hotel – vezi impresii – ne-am spus că trebuie să facem o tură să inspectăm stațiunea/satul, eventual să ne potolim un pic foamea și setea.

Am avut inițial senzația că satu-i părăsit… De fapt, pe căldura toridă a amiezii, toată lumea era la umbră, doar noi ce mai umblam pe acolo…

Stațiunea nu este mare iar mai toată suflarea se află în centrul ei, unde găsești ceva taverne, marketuri, cafenele…Dintr-un supermarket am aprovizionat cu ceva retsina.

Am descoperit apoi o terasă – care nu este pe strada principală ci perpendicular pe ea - unde am mâncat unul dintre mai bune souvlaki ever! Terasa era spațioasă, avea și televizoare, și bere rece! De fapt, zilnic prînzul l-am servit acolo, gyrosul bun și ieftin, iar Mithosul era de nota 10, adică rece și amar!

În prima seară cînd am ieșit la plimbare, era mult mai multă animație, însă tavernele mai golașe. Cafenelele în schimb erau pline ochi…de greci, evident!

Am servit cina la o tavernă spre ieșire spre Loutra Pozar, caracatiță -foarte bună, cotlet de vită (fiul meu e mare amator) –imens și gustos, iar soția un souvlaki la fel de bun. Tsipouro *home made* nu prea a fost la înălțime – un pic cam prea parfumat după gustul nostru, dar vinul casei, alb și roșu/sec, excellent! Din păcate, așa cum spuneam, nu era mare animație în tavernă.

A doua zi am plecat spre izvoarele termale de la Loutra Pozar, aproximativ 3 km de unde stăteam noi.

Sincer vă spun, deși văzusem poze, nu mi-am închipuit că se poate o așa minunăție! Este de fapt un complex destul de mare așezat pe partea dreaptă a râului care se prăvălește din munți!

Locuri de parcare este imposibil să nu găsești, toată lumea avea loc. În albia râului sunt construite și niște adevărate căzi de baie imense, de jos izvorăște apa termală, pe la 50-60 grade, iar de pe munte vine apa rece, rece. Mai în spate sunt cascadele, noi am stat undeva aproape de prima.

La cascadă este un perete vertical de aproximativ 3-4 metri, apa cade cu o furie rece nestăvilită, dar la picioare, din loc în loc dai iarăși de izvoarele de apă caldă.Senzația este de poveste! Unii își construiau din pietre mini-cădițe în care se tolăneau pur și simplu, stăteau acolo ore întregi.

Un lucru haios, am văzut o familie de greci care a venit de acasă cu măsuță de camping și scaune de plastic. Au așezat-o exact în albia rîului pe mijloc (apa nu era mai adîncă de 30-40 cm în cel mai rău caz).

Ce mi-a plăcut la nebunie?! Pe partea dreaptă a rîului, construit un restaurant–terasă – foarte mare, cu bar, chestii de mîncare, sărături pentru bere, toalete impecabile, cabine de schimb și…aici e aici! O super piscină mare cât un bazin semiolimpic (în genul celui de la Hotel Parc din Mamaia dacă nu mă înșel), iar acesta era cu …apă termală! Practic era ca-n cada ta de acasă, numai că apa nu era chiar fierbinte, dar, așa cum am spus, nu era sub 60 grade! Într-unul din capete era ca o pâlnie (o să vedeți în poze) în care apa venea și-ți cădea efectiv în cap, ce să zic, masaj natural! Sincer, nu puteai sta mai mult de un sfert de oră în piscină pentru că te încingeai.

De acolo, ieșeam frumos, treceam pe la masa pe care o ocupasem (și jucam cărți), luam o gură de bere și-mi continuam drumul către cascadă. Mă băgam sub ea, trebuia să te ții bine că altfel te dărîma. Adevărat duș scoțian. La început mi-era un pic teamă să nu fac vreo nefăcută cu schimbarea asta de la cald la rece, dar ușor, ușor, corpul s-a învățat și se simțea excellent.

Recomand cu mare căldură, trebuie neapărat să veniți să vedeți ce relaxant, curat și frumos este. Plin de greci, dar și străini de pretutindeni, inclusiv un grup de vreo 12 chinezi tineri care jucau bridge și se aruncau în piscina caldă, la cascadă nu i-am văzut .

Cred că am stat până pe la 3-4 după amiază, n-aș mai fi plecat…

După tura pe la gyros (acolo unde am povestit mai devreme), am mers să ne facem câte un duș și să ne odihnim. Eram curios cum va fi în seara de Sf. Mărie.

Ei bine ?! N-am știut până acum ! Sf. Maria la greci cred că este a doua mare sărbătoare a grecilor după Paște!

Dacă în ziua anterioară nu a fost mare atmosferă, ei bine în seara de 15 august 2014 Kato Loutraki era plin de viață! De fapt întreaga zonă dintre Kato Loutraki și Loutra Pozar, pe cei trei kilometri cred că erau puși la rotisor zeci de miei, exact ca de Paște!

Ochisem o tavernă de unde se auzea muzică, însă, la un moment dat, am trecut pe lîngă o alta (este pe partea stîngă cînd vii dinspre Kato Loutraki către Loutra Pozar care avea rotisor –cu charcoal, evident! - și pe care se învărtea agale un mieluț, o căpriță și… kokoretsi imens (cred că avea 20 cm în diametru).

Altceva ce m-a atras. Taverna avea și terasă, pe o mică pajiște străjuită de copaci și niște flori închise la început, dar pe seară se deschideau. Erau copia fidelă (am la casa părintească) a Reginei nopții , așa se numește la noi, însă la un calibru mult mai mare. Sigur era Regina Nopții pentru că mirosul era același pe care-l știam din copilărie.

Evident că acolo ne-am așezat, masa rotundă, în iarbă. Pur și simplu-mi venea să mă tăvălesc prin iarba aceea grasă ! Festinul a constat într-o salată grecească (suficientă pentru 3 persoane), o porție de miel, una de capră și una de kokoretsi (am primit 3 rotocoale!). Tsipouro foarte bun de astă dată, vinul la fel de bun. Ca preț, am dat sub 50 EUR, 3 persoane, mâncat pe săturate, chiar un pic prea mult. Ca să fac o paralelă, cred că numai la Spiros Taverna din Paleokstritsa am mâncat la fel de bine, dar la prețuri un pic mai ridicate. A fost o seară agreabilă, lumea se distra (dacă nici grecii nu știu asta…) super bine.

În ultima zi – a treia - am făcut o excursie la Edessa , la cascade.

Impresionat, frumos, o să vedeți în poze, dacă ajungeți prin zonă nu ratați. La întoarcere GPS-ul m-a dus pe alt drum (prin dealuri), am văzut o grămadă de cireși și meri - am oprit am luat și noi 2 mere - în genul bot de iepure.

Evident că nu am ratat încă o descindere la izvoarele termale, unde am mai pierdut alte câteva ore într-un mod cât mai plăcut și relaxant.

Seara am făcut un repetir la aceeași tavernă din seara anterioară ca să sărbătorim inspirația de a merge în această excelentă destinație grecească.

Sfat : vă recomand cu încredere să treceți pe booked list-ul vostru Loutra Pozar, iar dacă vă nimeriți cumva de sărbători cum ar fi Paștele sau Sf. Maria, atunci o să vă amintiți de mine !

Și am rugămintea să beți un pahar de vin alb, sec, grecesc, în cinstea celui care v-a trimis acolo…

Cu drag, al vostru @JRL

Trimis de johnnyredlabel † in 08.05.15 17:54:00
Validat / Publicat: 08.05.15 20:08:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 13190 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (johnnyredlabel †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Loutra Pozar -relaxare totală...

webmasterX [08.05.15 18:42:37] »

webmaster [08.05.15 20:10:15] »

xpac [08.05.15 21:28:47] »

Sa fii convins ca, peste putin timp, voi bea un pahar de vin alb, sec, grecesc, in cinstea ta!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [08.05.15 21:33:56] »

@webmaster - Mulțumesc web atît pentru încadrarea ca MG precum și pentru melodie...

Dan&Ema [09.05.15 22:50:33] »

Pentru ca Grecia e pe lista de anul asta, voi bea mai multe pahare de vin grecesc si ma voi gandi la acest minighid si la autorul lui.

Noroc!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [10.05.15 16:08:41] »

@Dan&Ema - Yammas!

calatorul [10.05.15 17:59:49] »

Spectaculos locul, nu prea l/am remarcat prin ghidurile turistice, o sa il caut sa mergem si noi pana acolo, am umblat pe google si am gasit imagini chiar de la taverna de pe malul raului/apelor termale aici. Multumim pentru relatare si prezentare, o sa il marcam ca o destinatie intermediara de vacanta la primul drum prin zona.

marival [09.09.18 11:41:13] »

@johnnyredlabel: Buna ziua Sincer mi as dori sa organizeze cineva de pe AFA un Revelion in locatia unde ati fost Dvs daca auziti vreo propunere sa ma anuntati si pe mine Cu stima Mariana

webmasterX [01.03.23 21:58:34] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Pozar Bath [Loutra Pozar]» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Edessa şi împrejurimile]

calatorul, Dan&Ema, johnnyredlabel, marival, xpac