ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2015
MAR-2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

Hotel Monaco din Verona şi câteva sfaturi pentru vizite la Verona şi Veneţia

Am fost cu soţia în perioada 2-5 martie 2013 într-un City Break la Verona, cazare la Hotel Monaco, cu bilete cumpărate online, de pe un site de reduceri, plătind 152 euro de persoană.

Zborul până la Verona şi de la Verona la Bucuresti cu WizzAir a însemnat trezirea noastră cu noaptea în cap, şi la ducere şi la intoarcere, datorită orelor matinale la care operează compania respective….

Avantajul (la dus) a fost că am vorbit în prealabil la hotel Monaco (unde urma să ne cazăm) şi au fost de acord să începem cu micul dejun din ziua sosirii (am ajuns la hotel sâmbată la ora 8,30 a. m.), în compensatie cu cel de luni, ziua plecarii, când trebuia să predăm camera de la hotel la ora 5,15 a. m., pentru a fi la aeroport cu 2 ore înainte de decolare.

Citind recomandarile de pe diverde saituri am cumparat “Verona Card” valabil 2 zile, cu 15 euro. Din păcate, Verona Card nu oferă gratuitate şi pe mijloacele de transport locale, aşa că am achizitionat şi un pachet de 10 bilete pentru transportul local, care s-au dovedit până la urma suficiente (veţi vedea imediat şi de ce...)

Impresii hotel Monaco

Adresa hotelului este Via Torricelli, 4,37135 Verona, Italy

Clienţii hotelului veniţi cu maşina proprie beneficiază de parcare gratuită şi destul de generoasă.

Hotelul Monaco este situat la 1,5 km de centrul de expoziţii Fiera din Verona şi la 5 km de centrul istoric. Oferă camere funcţionale, cu aer condiţionat, cu un TV cu ecran plat.

Are un numar de 73 de camere, cu aer condiţionat, cu TV cu ecran plat, dar sunt decorate simplu, cu mobilier din lemn deschis la culoare, iar unele sunt ornamentate cu grinzi de lemn. Toate camerele includ baie proprie, cu un uscător de păr şi articole de toaletă.

Restaurantul Hotelului Monaco, care este deschis şi pentru public, serveşte preparate din bucătăria tradiţională veroneză. Dimineaţa, oaspeţii pot savura un mic dejun tip bufet destul de variat în lobby-ul restaurantului de acolo.

Ca acces auto, hotelul Monaco este la 1,4 km de Autostrada A4, care leagă Veneţia de Milano. Aeroportul Verona Villafranca este situat la 12 minute de mers cu maşina proprie.

Concluziile mele despre hotel: Hotelul Monaco din Verona este bun... dar nu pentru cei veniţi cu avionul: singura legatură a hotelului cu "centro" este linia de autobuze 61, care ajunge până la “Stazione Porta Nuova” (adica la gară), iar de aici se pot lua mai multe autobuze, sau se poate merge pe jos, principalele atracţii turistice din Verona, Piazza Bra şi Arena fiind la circa 1,5 km.

Autobuzul 61 circula, în general, din 20 în 20 de minute, orarul sosirilor în staţie este afişat (destul de mic...) pe stâlpii ce marchează staţiile. Ca noutate faţă de alte ţări vizitate, am găsit pe programul de mers al autobuzului 61 (dar apoi ne-au spus români cunoscuţi acolo că "programul" autobuzului 61 este valabil şi pe alte trasee), în dreptul anumitor ore, litera a.

Mic de tot scria jos, ca "a" înseamnă că maşina de la ora respectivă nu merge până la capăt, ci doar până la o anumită staţie, care la autobuzul 61 era şi cea la care coboram noi, adică Stazione Porta Nuova.

Aşa că, dacă aveţi de mers cu un anumit autobuz în Verona, să fiţi atenţi dacă pe programul afişat în fiecare staţie apare litera a în dreptul vreunei ore...

"Bomboana pe colivă" privind mersul autobuzului 61 care ne "lega" de oraş a fost să aflăm ca el NU CIRCULA deloc duminica! De aceea spun ca hotel Monaco nu este potrivit pentru cei care vin cu avionul la Verona.

Noi am ajund repede la hotel cu autobuzul 61 din Stazione Porta Nuova, am fost cazaţi şi am luat micul dejun în prima zi şi apoi am pornit, pe jos, spre centru, ca să vedem cam cât ar fi de mers.

Hotel Monaco este situat în aşa numita zona ZAI (aşa apărea ca staţie terminus pe linia lui 61) adică Zona Agricola Industriala, fiind situat la 1,5 km dincolo de Fiera Verona: un fel de Romexpo al lor, unde în week-end au venit mii de oameni, din toată Italia, pentru a intra la târgurile de specialitate de aici: am văzut, de exemplu, la televizor, ca în perioada respectivă, datorita Fiera, oraşul Verona a fost declarat capitala mondială a aeromodelismului: când ne întorceam spre hotel după amiaza şi oamenii ieşeau de la Fiera, am remarcat la mulţi din ei că îşi cumpăraseră modele functionale de mini avioane, elicoptere, maşinuţe, etc.

Trecând pe lângă Fiera (şi sâmbătă şi duminică - neavand autobuz...) am văzut puhoaiele de oameni care doreau să intre la Fiera și parcarile imense din preajma acestuia...

Până la urma, tot pe jos, am ajuns după o oră şi ceva la Piazza Bra şi... am intrat în programul turistic :-)

Cumparând Verona Card, am încercat să "bifăm" cât mai multe obiective de pe lista celor gratuite, dar a doua zi, duminică, am adăugat și altele, pe bani (cum a fost Giardini Giusti), sau gratuite.

Principala mea recomandare pentru vizita în Verona este vizitarea gratuita a castelului San Pietro, mai bine zis a drumurilor către castel - care nu se viziteaza, fiind în renovare. Aveţi de aici privelişti senzaţionale asupra fluviului Adige (nu am văzut în nici o altă ţară un râu cu o apă atât de limpede ca aici!) şi asupra Veronei.

Accesul spre castelul San Pietro se face chiar de lânga Forumul Roman și Muzeul Arheologic, pe malul stâng al râului Adige.

Nu mai insist deloc asupra altor obiective turistice (care sunt întradevar impresionante şi trebuiesc neaparat văzute), vă mai fac doar o recomandare pentru un local unde am mâncat cea mai buna pizza de până acum. Este vorba de un restaurant foarte mic, dar situat exact în centrul de interes al Veronei, adică pe via Mazzini, principala arteră pietonală şi comercială.

Am ajuns aici absolut intâmplator (am luat de pe jos un mic pliant de prezentare, aruncat cine ştie când de alt turist) şi, atraşi de proximitatea locului și de preţurile mai mult decât rezonabile, am mers acolo.

Deci, pentru 8,5 euro nu rataţi o pizza imensă "Verde e Crudo", care avea în compoziţie brânză cu mucegai albastru şi prosciutto crudo, la localul M27 (dau şi site-ul: m27. it) de pe via Mazzini. Ca fapt divers, am comandat din meniu, ni s-au adus la masa preparatele și bauturile, după care ni s-a lăsat pe masă un bileţel pe care scria ce am comandat, precum şi nişte iniţiale, probabil ale ospătarilui care ne-a servit, şi, la sfârşit, ni s-a spus să mergem cu acel bileţel la casă și să achităm acolo: la produsele consumate se adaugă automat o taxă de 1,5 euro de persoana ca "servicio". Absolut rezonabil, cred eu, în condiţiile în care la Veneţia (veti vedea imediat cum am ajuns acolo), apărea pe un meniu o taxă de 12% din valoarea consumatiei...

Deci în 2 zile din cele 3 ale sejurului nostru am cam "bifat" ce era mai important de văzut în Verona.

Cum ne mai rămăsese o zi din sejur, am ales să mergem la 8 dimineaţa la gară (adică la Stazione Porta Nuova) şi să cumpărăm bilete de tren până la… Venetia!

Am ales să circulam cu un tren de tip "Regionale" aşa că am plătit doar 7,5 euro un drum, deci 30 de euro în total, 2 persoane, dus-întors. La ora 10 şi ceva dimineaţa eram la Veneţia (sunt vreo 10 trenuri pe zi între Verona şi Veneţia), am vizitat Veneţia până la ora 17, iar la prânz am ales un “meniu turistico” la o Osteria (unde mi-au plăcut şi pastele cu fructe de mare și calamari friti cu cartofi prăjiţi), ne-am suit din nou în tren și la ora 19,00 eram deja înapoi la Verona.

Pentru Veneţia nu facusem deloc vreo documentare anterioară, aşa că am cumpărat o hartă cu 2,5 euro, de lângă gară, dar apoi ne-am dat seama că nu am fi avut nevoie de ea: erau multiple indicatoare pe casele din drum spre Podul Rialto, spre piaţa San Marco și apoi spre Ferrovia (adică spre gară).

La fel, spre deosebire de alte ţări (oraşe) în care am mai fost, despre Italia nu ştiam nimic despre un anumit tip de magazin de unde să cumpărăm produse mai ieftine, aşa că mare a fost mirarea noastră când, la Veneţia, ne-a ieşit în un cale un magazin Billa :-)

Noi am luat de aici şi vă recomand, în general, sa gustaţi berea Moretti, sortimentul La Rossa: senzaţională!

Tip: venind cu trenul, Veneţia cea cu canale înseamna staţia de cale ferată cu numele Venetia Santa Lucia, nu Mestre Venetia, care este staţia dinainte.

La fel, la întoarcere spre Verona, trenul opreşte întâi în staţia Verona Porta Vescove și abia apoi în staţia Verona Porta Nuova.

Daca mai vreti și alte amănunte despre Verona, vă stau la dispoziţie.

Trimis de FlorinAndrei in 07.05.15 21:54:24
    Validat / Publicat: 07.05.15 23:11:27
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 1985 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FlorinAndrei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P13 Vebetia. Detaliu - Palatul Dogilor, piata San Marco

[07.05.15 23:10:56]

Mutat în rubrica "Monaco Hotel, VERONA" (nou-creată pe sait)

puiutea
    [08.05.15 07:58:51]

Felicitări pentru review, ne-ar fi tentat Verona pentru o tură de lac Garda! Folositoare informațiile!

Dar grăsuna? UNDE E GRĂSUNA??

[08.05.15 09:28:00]

@webmasterX - Da, sunt corecte coordonatele GPS ale Hotelului Monaco din Verona

[08.05.15 09:32:02]

@puiutea - Salut,

Am fost și noi tentați inițial să vizitam Lac de Garda în loc de Veneția, în ultima din cele 3 zile ale sejurului de atunci, dar am ajuns la concluzia că pentru Garda NU este suficientă o singură zi, în timp ce pentru Veneția este

Pe grăsuna Winnie o poți admira în pozele deja puse, sau care urmează zilele astea la topicul cu excursii din Apuseni: peste 10 peșteri vizitate are la activ "grăsuna"

[08.05.15 10:26:11]

@FlorinAndrei, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[08.05.15 10:30:28]

@webmasterX - Aveți dreptate așa ar trebui să fac de acum încolo.

Sunt încă nou pe aici, mai am de învățat.

FlorinAndrei