ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2015
ÎNSCRIS: 08.01.11
MAY-2015

1 Mai la Complex Izvora

Faptul ca fusesem de Craciun, cazati tot in Arbanasi, dar la Arbanashki Han, ne-a ajutat in a a alege din multitudinea de oferte de cazare de acolo. Le trecusem deja in revista anterior.

Asa ca din lecturarea booking.com, am ales Complex Izvora.

Am ales o suita dotata cu un pat dublu matrimonial, si o canapea extensibila.

Ca dotari, televizor in fiecare camera, minibar (de fapt minifrigider, ca barul era gol :)), uscator de par la baie si bideu.

Accesul in camera se facea direct din exterior pe o scara de lemn, fiind la etajul 1, si parcurgand o mica terasa din lemn, care era echipata cu o masa si cateva scaune, unde puteai sta la aer. Terasa deservea cele cateva camera de la etajul 1.

Suita nu are are balcon, dar nici nu i-am dus dorul, neavand timp de a sta la “priveala”, pe balcon. :):):).

In camera, pardoseala era din lemn, tip dusumea. Faptul ca era din lemn, mai scartaia, pe ici pe colo, dar asta este inconvenientul lemnului folosit la constructii si finisaje. Adica este un risc asumat alegerea unei cazari intr-o cladire, rustica din lemn. :) Cum la fel, izolarea fonica intr-o cladire din lemn, compartimentata cu gips-carton, sufera la acest capitol.

Dar stii (sau ar trebui sa stii) de la inceput acest lucru, cand faci alegerea unei astfel cazari. :)

Dar intre a alege o “uratanie” de beton, sticla sau mai stiu eu ce, care da ca “nuca in perete” in peisaj, intotdeauna am ales pe cat posibil, pensiuni, cabane, etc, cu arhitectura cat mai bine integrate in peisaj, rustice.

Curatenia in camera ok, completarea cu consumabile, zilnic la baie. Mobilierul a cunoscut si vremuri mai bune, ca si zugraveala de pe pereti. TV-ul numai cu posturi bulgaresti (chiar nu ne-a deranjat: nici el pe noi, nici noi pe el :).

Revenind la complexul Izvora, care este compus de fapt din doua unitati: Izvora 1 si Izvora2, noi fiind cazati in Izvora1, pot spune ca este bine structurat.

Astfel Izvora1, are in componenta in perimetrul unei curti, cladirea receptiei, apoi cladirea centrului SPA, urmata de corpul cladirii care adapostea pe doua nivele, cateva camera, printre care si pe a noastra, apoi se continua cu niste mici cabanute, care adaposteau, banuiesc camere duble, care avea fiecare o mica terasuta/prispa in fata, cu o masuta de cafea. Foarte frumoase aceste cabanute, care chiar daca erau apropiate unele de altele, aveai intimitatea necesara, datorita vegetatie bogate dintre ele,

Intre aceste corpuri de cladiri se gaseste si o mica piscina, bine ingrijita, si o mica parcare la intrarea in curte, unde intrau cam 8-10 masini. Cu parcarea totusi nu este o problema deoarece langa Izvora2, care este la strada, se gaseste o parcare incapatoare, tot a complexului.

Din perimetrul curtii de la Izvora 1 se trece in perimetrul curtii unde se afla restaurantul/taverna care deserveste la randul ei cele doua unitati de cazare. Zona tavernei este foarte frumos amenajata cu un mic lac si un podet de lemn, in mijloc, cu copaci si verdeata, pe unde sunt raspandite suficiente mese, unde poti sta la o bere, pana tarziu in noapte, la aer. Poti manca si in interior, in restaurant, fiind 2 corpuri, corpul mare adaposteste un restaurant incapator, barul si bucataria, iar celalalat corp, mai micut situat alaturi, fiind despartite de o cascada micuta artificiala. Toata terasa este foarte frumos amenajata, cu flori, copaci, plus o mini gradina zoo, cu pauni, caprite, iepuri, gainuse, porumbei. Se regaseste si un cuptor generos, unde se poate rumeni in tihna un miel la protap, rotisorul fiind actionat, ingenios de o roata de moara, si un fir de apa dirijat sus deasupra ei. Foarte frumos.

In fiecare seara am beneficiat si de muzica live.

Mancarea, in general, ni s-a parut foarte buna, sach-ul comandat aici, fiind printre cele mai bune pe care le-am mancat (si am incercat in destule locatii), iar preturile chiar ok, servirea fiind prompta.

In schimb mic-dejunul inclus in sejur, bufet suedez, a fost mai “subtirel” ca sortimente, fiind de fiecare data aceleasi sortimente, compus din 2 feluri de branza, 1 cascaval, 2 sortimente de mezeluri, omleta, cremwusti, rosii si castraveti, plus partea soft : ceai, lapte, iaurt, cereale, miere, gem, cafea, suc, etc.

Din pacate rosiile si castravetii, erau cam ”reinviate”, parca taiate, cu cateva zile inainte, apoi inghetate/dezghetate si reutilizate :). Dar nu a fost un capat de tara. :) In rest totul ok.

Una peste alta noi, am fost multumiti, chiar daca era loc de mai bine, dar nu am fost surprinsi, stiam la ce sa ne asteptam, alegand cu buna stiinta, aceasta locatie. Daca ar fi sa mai venim in Arbanasi, as mai alege Izvora macar pentru mancarea de la mehana (taverna) lor.

Comparand conditiile de cazare, fiind intr-un interva de cateva luni in zona, Arbanashki Han, unde am stat de Craciun, este net peste Izvora, dar si pretul undeva cu 30-40% mai mare.

Trimis de Testosu' in 07.05.15 10:06:06
Validat / Publicat: 07.05.15 10:49:40

VIZUALIZĂRI: 1974 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 Flori... de noapte! :)
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)

webmaster69 [07.05.15 10:48:47] »

@Testosu - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

Testosu' [07.05.15 10:54:39] »

@webmaster69 - Cu placere. Sper sa gasesc un pic de timp liber astazi sa postez si un set de foto din locatie

Aurici [07.05.15 12:22:13] »

@Testosu - Am mancat si noi de cateva ori la Izvora si de fiecare data ne-a placut. Uneori ni s-a parut cam "grea" mancarea, dar gustoasa. In aceeasi perioada cu tine a fost cazat la Izvora un coleg, care stiindu-ma fan Veliko-Arbanasi, a venit, chiar in aceasta dimineata, sa-mi spuna ca pot sa mananc la Izvora dar sa nu ma cazez. Vad ca si tu ai dat cea mai mica nota la cazare, dar el chiar nu mi-a recomandat. Acuma, nu prea am fost de acord cu el. Stiu complexul, imi place mancarea, imi place curtea aceea cu minigradina zoologica si faptul ca este foarte ingrijita si facuta cu gust, ceea ce ma face sa cred ca un om care are grija de toate astea nu poate da gres asa de rau cu partea de cazare, nu poate sa fie la polul opus, ca nu ne iese la logica. Dar... asta inseamna diversitate de opinii.

Testosu' [07.05.15 12:39:04] »

@Aurici - Noi fiind concentrati, pe plimbari si drumetii, plecand dimineata si intorcandu-ne seara destul de tarziu, fiind si doar 2 nopti, nu ne-a deranjat, prea tare cazarea. Posibil la dublele/cabanutele individuale sa fie mai bine, decat in corpul unde am fost cazati noi. Nu stiu!

Iar in corpul mai nou, Izvora2 sa fie chiar mai bine. Iar nu stiu!

Pentru un sejur mai lung si petrecut loco, si eu consider ca ar fi un disconfort destul de mare.

Si noi in iarna, stand 5 nopti, nestiind daca ne va putea permite vremea sa facem ceva plimbari/drumetii am ales fara sa stam pe ganduri, Arbanashky Han, care avea nota 9,3 pe booking.

Aurici, Testosu'
    Alte impresii din această RUBRICĂIzvora Complex: