ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2015
single

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Lacul Como si croaziera spre Bellagio

Lacul Como este cel mai frumos dintre lacurile italiene. Malurile sale sunt presărate cu vile, vilișoare și grădini luxuriante. Zona de coastă a lacului este un mare mozaic de munți colțuroși. O listă lungă de personalități au case la lacul Como, printre care George Clooney, David Beckham, Madonna, Daniel Craig etc. Benito Mussolini, fostul dictator fascist al Italiei care a reușit eradicarea temporară a mafiei, a avut și el casă la lacul Como.

Cum ajungeți la lacul Como

Puteți lua trenul din Milano de la gara Cadorna, în direcția Como Lago Nord. Vă puteți cumpăra biletul fie de la ghișeu, fie de la automatele din gară. Prețul este de 4,80euro/călătoria pentru clasa a II-a. Vă spun că nu există nicio diferență notabilă între clasa I-a și a II-a, vagoanele sunt la fel de curate, diferă doar amplasarea în tren, clasa I-a fiind în partea din față, în rest nicio difetență. Puteți să vă luați cu încredere la clasa a II-a bilet. Trenul oprește pe parcurs în câteva stații și parcurge traseul Milano-Como Lago Nord în aproximativ 45 de minute.

Odată ajunși în Como

Cum ieșiți din gară, dacă mergeți în partea stânga pe Lungo Lario Trieste veți vedea oficiul Navigazione Lago di Como, oficiul Ministerului Infrastructurii și Transportului Italian, de unde vă puteți lua bilet pentru vaporul spre Bellagio (prețul este de 20,80 euro/dus-întors de persoană). Veți primi un bon, care odată urcați pe vapor vi se composteaza la plecare în dreptul (Andata) iar la plecarea din Bellagio în dreptul (Ritorno). Pe mine m-au sfătuit niște italieni să iau vaporașul de la oficiul de stat și nu de la particulari, așa că vă sfătuiesc să faceți la fel. Cereți un bilet andata-ritorno Como-Bellagio. Drumul până la Bellagio durează aproximativ 2:30 ore pentru că oprește în toate stațiunile de pe traseu. Lacul Como are forma literei "Y" întoarsă. Practic orașul Como este în partea de sud-vest și Bellagio la îmbinarea celor două brațe ale literei "Y". Pe vapor aveți toalete, mese la care puteți sta și servi o cafea, ceai fierbinte, "o prăjiturică, o biscuite " (ca în BD la mare și la munte). Eu am stat mai tot drumul pe puntea exterioară și fredonăm melodia "Yo no soy marinero, soy capitan" :))), deși afară burnița și nu erau mai mult de 13 grade.

Când ajungeți în Bellagio, perla lacului Como

Odată debarcați de pe nava "A. Volta" (sau "Biruința" :) ) veți vedea Hotel du Lac. Plimbați-vă pe străduțele înguste care urcă până la catedrală. Veți vedea palmieri și vegetație luxuriantă la tot pasul. În partea din stânga a hotelului se află Villa Serbelloni ale cărei grădini le puteți vizita cu 9euro/om (info@promobellagio.it). Din păcate, eu am putut doar intra să fac câteva poze, datorită vremii ploioase nu se oraganizau vizite.

Mergeți în partea dreaptă a debarcaderului, de-a lungul lacului și veți ajunge la grădinile Vilei Melzi D'Eryl. Prețul este de 6.5euro/persoană și orarul de vizitare între 9:30am - 18:30pm. Grădinile vilei Melzi sunt la fel de frumoase și parfumate că multe altele din Italia. Merită să le vizitați, o să vă încărcați cu o stare de bine, imaginați-va cum este să vă plimbați printre atâtea flori și să admirați priveliștea spre lac.

Nu plecați din Bellagio fără să mâncați o pizza sau niște paste și să savurați un vin. Eu am mâncat la un restaurant pe malul lacului, spaghetti bolognese și o sticlă de vin Dolceto D'Alba de 0,375l, totalul a fost de 22euro.

Pe străduțele strâmte ale frumosului sătuleț lombardez "băieții de bani gata" își etalau Maserati, Ferrari, Bentley, Seria 7, S-Klasse etc. Este o stațiune unde sunt mulți pensionari englezi cu buzunarele pline.

Înapoi în Como

Principalele obiective turistice din orașul Como sunt :

Tempio Voltiano situat pe Lungo Lario Marconi (inventatorul radioului) (templul închinat lui Alessandro Volta, cel care a inventat pila-voltaică precursoarea bateriilor, numele său a fost dat unității de tensiune electrică (volt)

Duomul construcție ce datează din secolul XIV

Funicularul Brunate pe Lungo Lario Trieste, trebuie să aveți lacul pe partea stânga. Este un restaurant ca punct de reper de unde pornește funicularul. Pentru mai multe detalii funicolarecomo.it/inglese/default.htm. Eu nu am mai urcat datorită vremii ploioase.

Concluzie

Dacă aveți ocazia să ajungeți la lacul Como, n-ar strica să faceți o croazieră spre Bellagio, perla celui mai frumos lac italian. Pentru mai multe informații accesați lakecomo.org sau bellagiolakecomo.com

Până data viitoare, cum ar zice Rick Steves "Keep on traveling" :)

Trimis de andreip2 in 06.05.15 01:01:22
    Validat / Publicat: 06.05.15 02:50:01
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 18359 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreip2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P15 Un palmier la Bellagio, seamana cu un mare ananas pe bat :)))

luciaoradea
    [06.05.15 07:26:03]

Frumos review, frumoasa vacanta! Felicitări pentru poze!

traian.leuca †
    [06.05.15 08:09:21]

Un bun review și poze foarte frumoase. Felicitări!

[06.05.15 09:47:34]

@luciaoradea: Va mulțumesc si ma bucur ca v-au plăcut pozele

[06.05.15 09:49:49]

@traian. leuca: Va mulțumesc!

[06.05.15 10:33:03]

Bravissimo!!!

P:S. Căt despre cel mai frumos lac din nordul Italiei...mie mi-a plăcut mai mult Lacul Garda nu aşa luxos precum Como însă mai mediteranean şi mai ˝istoric˝..., mai este şi lacul Maggiore dar acolo nu am ajuns ..încă

[06.05.15 11:48:35]

@webmaster13 - Vă mulțumesc! Am fost si la Garda si la Maggiore asa ca review-urile o sa apara cat de curând

[08.09.16 23:51:53]

Foarte frumoase pozele! Si articolul scris foarte bine.

Sper sa nu am si eu parte de ceata si de ploaie... iar! Ca nu ma mai duc niciodata la Milano daca nici de data asta vremea nu tine cu mine.

Ce era cu funicularul acela pe care nu ai mai apucat sa-l iei?

Daca nu ploua, cand ma duc, crezi ca merita sa il iau?

Deci, sa inteleg ca fara sa aloci 1 zi intreaga, nu merita sa te hazardezi spre divinele locuri??

[09.09.16 09:51:22]

@cristina47: Pe youtube am văzut niște priveliști superbe din funicular de sus, deci merita dacă nu e ceață. Nu prea are sens să nu aloci o zi întreagă, pt ca altfel o să fii intr-o fugă continuă și nu o să "digeri" locurile acelea frumoase. Vacanță plăcută!

[02.10.16 17:55:24]

@andreip2: Multumesc. Se apropie calatoria. Am luat notite din review-ul tau.

Meteo spune ca nu va ploua duminica. Sa dea doamnul. Dar, ca vor fi 16 grade. Deci trebuie sa ma imbrac binisor.

Asa voi face: voi pleca de dimineata din Milano si voi sta toata ziua pe-acolo.

Am calculat ca numai drumul dureaza 3 h si 15 minute, daca voi lua vaporasul. Este curent pe puntea exterioara? Fiindca acolo intentionez si eu sa stau.

Funicularul de unde se ia? Este departe de gara?

Oficiu de informare turistica exista pe langa gara?

Multumesc inca o data.

[02.10.16 18:53:14]

@cristina47: Bună seara, este ceva curent pe puntea exterioară pt ca vaporașul nu merge tocmai încet, dar nu sa te dea pe spate. Ca să ajungeți la funicular, mergeți pe jos cam 10 minute cum ieșiți din gara, să aveți lacul pe stânga. Ca punct de reper, este un restaurant langa chioșcul de bilete. De oficul de informare turistică nu va pot spune pt ca nu m-a interesat, dar dacă aveți totuși nelămuriri întrebați pe cineva de la ghiseul de bilete din gara, sigur va vor ajuta Concediu plăcut și distracție maximă!

[02.10.16 19:03:56]

@andreip2: Multumesc mult. O seara buna.

andreip2, cristina47*, luciaoradea
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Lacul Como și împrejurimile sale: