ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2015
ÎNSCRIS: 04.05.15
MAY-2015

O vacanta foarte frumoasa la Doubletree by Hilton, Nisipurile de Aur

Foarte frumoasa vacanta petrecuta aici, am ramas impresionata! Tocmai ne-am întors din scurta vacanță de 3 nopți (1-4 mai 2015) petrecuta la Nisipurile de Aur, Bulgaria, hotel Doubletree by Hilton (5*).

Am achizitionat voucherele de la o agentie mica din Bucuresti, (curios este ca primisem un mail de la un site cu vouchere pentru vacante, site la care nu ma abonasem si pe care nu il cunosteam... de obicei sterg aceste mailuri fara sa le citesc insa acum intamplarea a facut sa il citesc inainte de a-l sterge si nu imi pare rau). A doua zi am mers la agentie, am luat doua bilete pentru Helios, cel de 4 stele, insa ne-au cazat la Doubletree 5 stele.

Citisem mult despre Helios si Doubletree, majoritatea pareri negative, insa optimismul, costul redus fata de preturile practicate pe litoralul nostru si curiozitatea de a vedea cum se poate petrece o minivacanta la bulgari, m-au facut sa aleg acest hotel.

Am ajuns la hotel in jurul orei 15, la receptie au fost fff politicosi, ne-au oferit un plic cu bratarile pentru all inclusive, o foaie cu detalii privind masa, piscina interioara etc. (scrise in limba romana) si niste fursecuri. Initial nu am avut halate de baie in camera si papuci precum alti turisti, insa am intrebat la receptie si ne-au adus imediat.

Camera (519) ff mare, curata, baia la fel, privelistea minunata (o padure aflata pe un deal).

Mancarea a fost f variata, multe dulciuri, fructe, multe salate, la fiecare masa carne de pui, porc, peste, (vita si ceva fructe de mare- 2 zile din 4) si cate doua feluri de supa la pranz, si doua feluri de supa la cina. Dimineata, era un bucatar in varsta (Yavor il cheama, f glumet si politicos) care ne facea clatite si omlete si ne facea mereu sa zambim la glumele lui, seara un alt bucatar ne facea un fel de mici, chiftele, peste si legume pe gratar. Era mancare si pentru copii, si pentru cei care tin dieta. Bauturile cele locale, programul pentru bauturi era pana la ora 23, unde puteam servi vodka, rom, mastyka, bere si altele (erau multe bauturi alcoolice, insa nefiind mari amatori de asa ceva, nu vi le pot enumera pe toate; la bar erau niste liste cu bauturile pentru all inclusive). Sucurile erau naturale si proaspete, am vazut cand le faceau. Toata lumea prietenoasa, vesela. Pot spune ca toti angajatii s-au purtat f frumos.

Piscina interioara curata (deschisa de la 8 dimineata la 8 seara), insa in ultimele doua zile apa a fost cam rece. Hotelul a fost plin, cred ca doar vreo doua familii nu erau de romani. Curatenie se facea zilnic, prosoapele se schimbau zilnic. Pentru piscina am primit alte prosoape, la fel ni le schimbau cand reveneam la piscina.

Camera noastra a fost f curata, frumoasa (pat matrimonial, latime 1,80) a fost dotata inclusiv cu seif, fier de calcat, masa de calcat, fierbator, pliculete de ceai, cafea, zahar, consumabile (gel de dus, sampon, balsam lapte de corp etc.) Noi nu le-am lasat pe doamnele responsabile de curatenie sa ne schimbe si lenjeria deoarece nu am considerat ca este necesar.

In schimb m-am simtit foarte neplacut vazand cat de multa mancare isi pun conationalii nostri in farfurii, umpleau farfuriile pana la refuz si apoi constatam ca mai mult de jumatate ramane pe farfurie! Acest lucru se intampla si cu dulciurile! (A nu se intelege gresit, mancarea a fost multa si gustoasa. Atunci cand se termina un fel de mancare, se aducea in timp util.) Ma intreb cum ar fi reactionat un sef de sala de la un hotel de pe litoralul nostru daca observa acest lucru, cred ca se arunca mai multa mancare decat se consuma. Cu toate astea, nu le-a zis nimeni nimic. Au fost si vreo 2 conationali recalcitranti pe la bar, dupa ce consumasera mai mult alcool insa barmanii si-au pastrat calmul si s-au comportat ok.

Au fost si niste animatori pentru copii, au avut si un program de gimnastica la piscina, a fost ok. Sala de fitness a fost ok.

Despre statiune pot spune ca este f curata, ingrijita, nisipul fin, galben. Toate hotelurile de acolo sunt ingrijite, peste tot am vazut masini cu numere de Romania, cred ca mai mult de 90% dintre masinile de acolo, si cate or mai fi tot ale romanilor dar inmatriculate in Bg...) Nu am vazut caini acolo (pot spune ca m-am bucurat, deoarece anul trecut in Jupiter am avut neplacuta surpriza sa vad multi caini fara stapan care se plimbau serile in voie pe plaja si erau agresivi cu trecatorii).

Bulgarii au tot felul de suveniruri personalizate (noua ni s-au parut interesante si niste cutii cu rahat bulgaresc, cutii pe care erau imagini de la Nisipurile de aur, iar pe spate scria si in limba romana o scurta legenda despre cum a aparut acest desert la ei, pret 2lv). Toti comerciantii acceptau si lei sau euro daca nu aveai leva si te salutau in romana. Am vazut steaguri romanesti amplasate prin statiune, iar la o terasa scria chiar ca difuzeaza meciul dintre doua echipe romanesti de fotbal.

Marea este aceeasi, dar serviciile sunt mai bune si preturile mult mai mici la bulgari. Mentionez ca am achizitionat un voucher care a costat 69 e de persoana pentru 3 nopti cu all inclusive (23 euro pe noapte). Pentru autocar am platit 35 e, la fel am fost f multumiti, autocarul modern, f curat, soferul ok. Daca bulgarii pot oferi servicii de calitate la preturi mici, noi de ce nu am putea face la fel? Sper ca am oferit suficiente detalii.

Va recomand sa mergeti si pe litoralul bulgaresc si sa alegeti un hotel care are si piscina interioara, asta pentru zilele care nu sunt f calduroase! Daca aveti intrebari, va raspund cu drag.

Trimis de Ana-Maria Eu in 04.05.15 23:49:07
Validat / Publicat: 05.05.15 02:26:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2448 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ana-Maria Eu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Terasa din statiunea Nisipurile de Aur
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20449 PMA (din 26 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[05.05.15 01:11:44]

Excelent debut!!! Felicitări!

@Ana-Maria Eu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[05.05.15 12:35:39]

Buna ziua. Doresc sa stiu despre preturile din magazine, terase, marketuri si tarabe, deoarece o sa am doar mic dejun inclus la hotel Preslav 3*. Ati trecut le langa el?

[05.05.15 12:53:32]

@dorinakiss - Noi nu am mancat la terase, insa stiu ca peste tot se primeau si lei sau euro daca nu aveti leva. La magazine se considera 1leva = 2,5 ron. Este bine de vazut care este cursul la casele noastre de schimb valutar. Sunt si cateva supermarketuri, de asemenea acolo primesc si ron si euro. Am vazut si cateva shawormerii deschise. La unele magazine spuneau vanzatorii ca 1 euro= 1,9 leva, insa la roata aceea din statiune (5 leva biletul), daca plateati in euro era mai dezavantajos (nu mai stiu exact cat). Puteti sa luati leva de la noi din tara de la casele de schimb sau de la hotel (la noi la hotel pentru 10 ron primeai 4,21 leva).

Sunt si cateva magazine cu genti, haine, suveniruri. Atentie, daca vreti sa cumparati o geanta, pretul difera destul de mult pentru acelasi produs, la magazine diferite, asadar, nu cumparati de la primul magazin gasit. La fel si la cutiile cu rahat bulgaresc, erau magazine la care aceasi produs costa 2 leva, 2,2 leva, 2,5 leva, 3 leva, iar in alt magazin erau 4 cutii la pretul de 6,60 leva.

Ochelarii de soare mi s-au parut destul de scumpi fata de cei de la noi, acolo costau 15 leva perechea. Am vazut destui romani care si-au cumparat bijuterii de aur pe acolo, gramul e cam ca la noi, aprox 155 ron, insa eu am prefera alt gen de suvenir de acolo. Magnetii de frigider variaza de la 1 leva la 4-5 leva. Eu am luat unul care costa 2 leva, insa am intrebat-o pe vanzatoare daca e ok 1 euro, si a fost de acord.

Erau destul de multe terase deschise si am vazut ca aveau si clienti, iar angajatii te salutau in romana si in mare inteleg limba romana, deci e usor de comunicat cu ei. Evitati casele de schimb din zona, chiar daca acel curs afisat pare avantajos, am inteles de la alti turisti ca au comisioane ascunse.

Pe noi ne-a ajutat foarte mult sa ne tiparim o harta cu statiunea si hotelurile din zona, asa ne-am plimbat pe diferite stradute fara nicio problema. Hotelurile sunt situate pe un deal, pe mai multe niveluri. E foarte multa vegetatie... e interesant, ai senzatia ca esti undeva intr-o padure...

Aaaa, mi-am amintit, peste tot sunt taximetristi doritori sa te conduca la hotel pentru 10 ron, stiu ca unul la un moment dat striga dupa noi ca ne duce si cu 5 ron, insa am preferat sa ne plimbam prin statiune.

Daca aveti si alte intrebari, cu drag va raspund.

mirmicu
    [05.05.15 12:57:37]

Super-bonusul de la mine pentru un review bun!!!

[05.05.15 13:03:07]

@dorinakiss -

da, am trecut pe langa hotelul la care va veti caza, este mai micut situat mai aproape de plaja decat al nostru. Nu stiu daca am voie sa postez link cu harta cu hotelurile... Harta dupa care ne-am ghidat noi am gasit-o dand o cautare pe google unde am scris exact asa: harta hoteluri nisipurile de aur. Este prima imagine care va apare la cautare. Concediu placut si va asteptam cu impresii de acolo.

[05.05.15 13:05:19]

@Ana-Maria Eu - Multumesc mult pentru utilele informatii. La o casa de schimb ''la noi'' am vazut acum 2 luni ca scria 1 eur=2,5 lei. Oricum la ''ei'' cursul este neschimbat de multi ani (1 eur=1,9 lev).

O zi buna!

[05.05.15 13:07:36]

@mirmicu - Va multumesc. Urmatoarele comentarii pe care le voi posta vor fi de la Hotelul Denise Beach, Zakynyhos (la sfarsitul lunii iunie 2015), apoi din Albena (inca nu am ales hotelul, perioada va fi la sfarsitul lunii august).

[05.05.15 13:18:22]

@dorinakiss - Va multumesc asemenea. Sunt multe atractii in statiune si terase unde puteti servi masa. Va urez sa aveti vreme frumoasa, restul se rezolva

[05.05.15 13:34:25]

@Ana-Maria Eu - Cateva nume de terase si marketuri imi puteti spune?

Magazine am vazut: Lidi, Mc' Donald.

[05.05.15 14:39:11]

@dorinakiss - Nu mai stiu cum se numesc, insa am vazut o terasa frumoasa fix langa hotelul Shipka. Daca va uitati pe harta despre care v-am spus, hotelul Shipka se afla in apropiere de hotelul in care va veti caza dvs. Sunt si terase pe plaja, in zona hotelului Admiral. De asemenea este o terasa frumoasa si langa roata din centrul statiunii. Este acolo langa roata o replica a Turnului Eiffel, iar la etaj are o mica terasa.

[05.05.15 21:25:38]

@Ana-Maria Eu - Buna seara. Multumesc mult, am notat tot.

Loreda5
    [06.05.15 05:56:07]

@Ana-Maria Eu:

Imi cer scuze dacă greșesc, însă îmi este greu sa cred ca lucrurile s au schimbat atât de mult din 12 Aprilie pana in 1 mai, din punct de vedere al mesei. Dacă la P aste erau tavile goale si lumea stătea la rând sa se aducă mâncare si atunci când era adusă carnea era cruda, nu pot crede ca acum era totul extraordinar sa evaluați sejurul cu nota 10. DAr personalul? Numărul lor a fost mărit? Nu Spune-ți nimic de maldărele de farfurii si resturi de mâncare de pe mese care nu erau debarasare decât cu mare intârziere? Sa se fi înmulțit personalul așa repede? La Recepție, cazarea a fost făcută repede? Nu se mai sta cu ora sa ți se dea camera? Nu stai la fel de mult sa ți se rezolve câte o problema minora? NU CRED CE SPUNE-ȚI!!!

Dacă este adevărat, îmi cer scuze. Însă după ce am trăit in acest hotel de Paste îmi este greu sa cred ca totul a fost așa de bine.

Ramân la părerea mea ca nu se merita sa vii in acest hotel!

valeria2012
    [06.05.15 08:05:16]

Sunt convinsa ca raportul pret-calitate a fost unul f bun, dar unii nu pot pricepe lucrul acesta...

[06.05.15 09:57:18]

@Loreda5 - Buna dimineata. Noi am ajuns la hotel in jurul orei 15 si am fost cazati imediat. Nu mai erau alti turisti la receptie, probabil majoritata venisera deja pana la acea ora. Nu stiu care ar fi fost situatia daca ajungeam mai devreme. Am sesizat la receptie ca nu avem halate de baie in camera si in maxim 10 minute pana ne-am intors noi la camera am constatat ca ni le adusesera impreuna cu doua perechi de papuci. Personalul a fost prietenos si nu am avut nemultumiri din pricina lor. La masa ne-am dus la diferite ore si sincera sa fiu mancarea a fost suficienta. O singura data nu am mai prins eclere (cativa turisti le-au pus aproape pe toate pe farfurii, ca mai tarziu sa vad ca mancasera mai putin de jumatate din ele...). La recepte i-am spus domnisoarei de acolo ca nu am mai prins un anumit fel de prajituri, si atunci mi-a oferit trei fursecuri dintr-acelea mari (precum cele pe care le-am primit la receptie atunci cand ne-am cazat). Mesele au fost curatate repede. In primele doua zile hotelul a fost plin, urmand ca pe 3 si 4 mai sa fie mai mult de jumatate din mese goale, iar la piscina maxim 10 persoane. Eu am facut recenzia si pornind de la pretul mic pe care l-am dat pentru acest sejur (69 de euro de persoana pentru 3 nopti de cazare cu all inclusive si neavand asteptari prea mari pentru acest pret).

[06.05.15 10:02:38]

@valeria2012 - Intr-adevar, consider ca la banii pe care i-am dat, raportul calitate pret este unul foarte bun. Cu privire la prepararea carnii, nu am constatat sa fie cruda, si am incercat din toate felurile de carne. Probabil au tinut cont de sesizarile turistilor si au fost mai atenti la aceste aspecte. Singura supa de acolo pe care nu am incercat-o este cea de spanac, pentru ca in general nu mananc supa de spanac. Repet, a fost o vacanta frumoasa pe bani putini.

[06.05.15 10:13:13]

@Ana-Maria Eu - Poate îți găsești timp totuși să răspunzi și la întrebarea care ți-a fost adresată de echipa tehnică în primul ecou. Mulțumesc.

[06.05.15 18:21:43]

@webmasterX - Buna ziua. Coordonatele sunt corecte.

Ana-Maria Eu, Loreda5, valeria2012
    Alte impresii din această RUBRICĂApollo Spa Resort (ex Doubletree by Hilton) :