ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2015
ÎNSCRIS: 20.04.11
JUL-2012
single

Claude Monet - impresionism, natură și culoare în Giverny

Poate ca deja aveti planurile de vacanta facute si ati stabilit si un sejur in Paris sau undeva, in Franta. Asa ca, daca timpul va va permite, va propun o excursie de o zi intr-un loc minunat, linistit, care va incerca sa va convinga, cu culorile sale, sa mai zaboviti putin.

Este vorba de Giverny, pe care l-am descoperit dupa ce am vizitat Musee de l’Orangerie din Paris si, vazand superbii nuferi pictati de Claude Monet, mi-am zis ca trebuie ne-a-pa-rat sa merg si acolo unde a trait el. Poate ca acesta ar fi si cursul firesc al excursiei: mai intai Musee de l’Orangerie si apoi locuinta lui Monet. Numai ca am avut marea surpriza de a gasi nu numai o casa memoriala cu un domeniu, ci un intreg sat care traieste sub semnul impresionismului.

Ce se poate vizita:

Casa si gradinile lui Monet

Giverny a devenit cunoscut lumii intregi datorita faptului ca aici a locuit, din anul 1883 si pana la moartea sa, in anul 1926, Claude Monet. Aici a pictat celebrii ”Nuferi” si a creat ceea ce numim acum Casa si gradinile lui Monet – un mic domeniu cu o vegetatie luxurianta, alaturarea plantelor oferind un adevarat spectacol de culori, cu lacul cu nuferi peste care se arcuieste micutul pod japonez ce poate fi admirat in picturile sale... Pasionat de gradinarit, se pare ca el insusi a fost cel care a stabilit toate detaliile gradinii. Este un loc greu de descris in cuvinte, trebuie vazut, trait, parcurs… Parca nici fotografiile nu redau frumusetea locului asa cum o redau ”Nuferii” lui Monet. Si in prezent am vazut multi tineri care, ghemuiti prin tufisurile gradinii, incearca sa surprinda in stil impresionist amestecul de culori. Pentru vizitarea gradinii exista indicatoare astfel incat sa o puteti parcurge pe toata; dupa prima tura m-am mai plimbat cateva ore pe acolo, cred ca am petrecut cam o jumatate de zi doar aici.

Casa este construita in stil vagon, cu un etaj. Nu se pot face fotografii in interior, doar daca doriti sa fotografiati gradinile asa cum se vad prin ferestre. In interior sunt expuse si lucrari – copii, se pare – ale lui Monet, iar pe pereti sunt litografii japoneze colectionate de-a lungul vietii. La parter veti gasi suveniruri muuulte, de la celebrii magneti pana la carti, tricouri, umbrele etc – imposibil sa plecati cu mana goala de acolo.

Muzeul impresionismului

Eu am avut ocazia sa vizitez doar gradinile si o expozitie de fotografie, muzeul propriu-zis fiind inchis in acea zi. Dar si asa am fost incantata – niciodata nu mi-as fi inchipuit ca poate exista o asemenea perfectiune. Atunci cand am fost eu gradinile erau aranjate pe culori si am ratacit vreo 2 ore bune pe acele alei. Si aici veti gasi un magazin de suveniruri cu multe tentatii, totul sub semnul impresionismului.

Biserica Sainte-Radegonde

Cred ca e biserica ce m-a marcat cel mai mult din cate am vazut: micuta, fara impopotoneli, racoroasa, linistita, cu cateva fire de praf in lumina, iar de undeva se auzea o orga apoi cineva cantand, rasuna doar acea voce care invaluia totul. O biserica nu modesta, ci cu personalitate si stiindu-si valoarea. In apropiere este inmormantat si Claude Monet – un loc simplu dar care impune respect.

Giverny pur si simplu

De la primii pasi in Giverny esti fermecat: dupa agitatia din Paris, tren, autobuz te intampina aici mai intai abundenta vegetatiei si apoi linistea! Cu toate ca esti impreuna cu alte cateva sute de oameni proaspat sositi, poti auzi aceasta liniste pentru ca ai impresia ca toata lume a amutit.

Celebritatea lui Monet si frumusetea locului au facut ca, in timpul vietii lui, foarte multi pictori impresionisti sa aleaga Giverny pentru a lucra. Cu toate ca se venea in general vara, au fost si unii care au decis sa ramana aici si in restul anului. Locuiau fie la Monet, fie la una din pensiunile din sat (veti vedea placute cu referiri la personalitati). Judecand dupa bucataria pe care o avea maestrul, cu o multime de cuptoare si de ustensile, se pare ca el insusi avea parte de multi oaspeti!

Mica localitate s-a dezvoltat, astfel ca in prezent puteti gasi o multime de galerii de arta, magazine care vand seminte si esente de flori, suveniruri, pensiuni, restaurante. Totul e foarte bine organizat, cu bun gust si foarte curat. La fata locului se distribuie harti ale satului in care sunt bifate principalele locuri ce pot fi vazute intr-o zi. Toate acestea aici, intr-un sat cu mai putin de 1000 de locuitori! Iar daca va aventurati pe la periferii peisajul merita toata osteneala.

Despre Giverny si imprejurimi mai puteti afla informatii si aici - cred ca se poate organiza o intreaga vacanta in acesta zona.

Pregatirea excursiei

Monet si Muzeul Impresionismului se pot vizita doar primavara si vara, de la sfarsitul lui martie pana in primele zile ale lui noiembrie.

Giverny se afla la cca 80 km NV de Paris, in Normandia si, pentru a ajunge acolo ca turist, se merge cu trenul pana in Vernon si apoi cu un autobuz de langa gara pana langa Giverny. Nu este complicat deoarece se formeaza din Vernon un sir indian gros si nu ai cum sa te ratacesti. Biletele de autobuz sunt 8 EUR dus-intors si se cumpara de la sofer. Biletele de tren se pot cumpara din timp, adica cu cateva zile inainte, din agentiile sncf din Paris. In principiu o calatorie dus-intors pentru un adult costa cca. 30 EUR, dar mai pot fi si promotii in diverse perioade. Autobuzul va lasa langa Giverny, asa ca mai mergeti putin pe jos, dupa indicatoare, treceti si printr-un pasaj si dupa aceea ati ajuns.

Din Paris trenurile pleaca din gara Saint Lazare, cam din 2 in 2 ore dimineata, iar dupa amiaza revin din Vernon cu frecventa de o ora. Calatoria Paris – Vernon dureaza 45-50 minute, iar cu autobuzul se mai fac vreo 10-15. Se poate consulta orarul trenurilor pe sncf, iar autobuzele sunt corelate cu acesta. Am vazut si multi biciclisti sositi, deci se poate folosi si acest mijloc de transport; langa gara din Vernon este si un centru de inchirieri biciclete. Pentru cei ce vin cu masinile exista vreo 3 parcari gratuite in Giverny.

Biletul de intrare la Monet – mai precis la Fondation Claude Monet – e bine sa fie cumparat tot din Paris sau online, pentru ca la fata locului se formeaza cozi la intrare. Eu, cand am fost, am cumparat de la o librarie FNAC. Exista mai multe variante: un bilet simplu e 9,50 EUR; bilet cumulat cu Musee de l’Orangerie e 18,50 EUR; bilet cumulat cu Muzeul Impresionismului din Giverny e 16,50 EUR. Acestea sunt doar cateva exemple, puteti gasi mai multe variante pe site-urile de mai sus.

Cu speranta ca v-am trezit interesul va doresc sejururi minunate pretutindeni!

Trimis de joana_ro in 03.05.15 08:35:12
Validat / Publicat: 03.05.15 14:38:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3209 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (joana_ro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Biserica din Giverny
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 22 voturi)

[03.05.15 09:13:01]

[03.05.15 09:47:02]

Dintre multele filmulețe și prezentări, am ales-o pe aceasta pentru că prezintă și imagini din interiorul casei.

joana_roAUTOR REVIEW
[03.05.15 12:26:18]

@webmasterX - Multumesc frumos, e foarte bine asa!

[03.05.15 14:38:23]

Mutat în rubrica "Descoperă Giverny, #Excursii Normandia" (nou-creată pe sait)

joana_ro
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Giverny: