ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2015
ÎNSCRIS: 20.04.11
JUL-2012
single

Fascinația pentru Jules Verne

Fascinatia pentru Jules Verne este cea care m-a adus in Amiens. Pentru ca in copilarie i-am devorat toate cartile, am fost mai mult decat fericita cand am gasit intamplator adresa acestui muzeu – locuinta lui Jules Verne. Din pacate nu este prea promovat si, prin urmare, nu este nici foarte vizitat asa ca aici nu exista nebunia aceea din preajma muzeelor pariziene.

Din anul 1882 si pana in 1900 Jules Verne si sotia sa au locuit aici, la intersectia strazii Charles Dubois cu Bulevardul Longueville. Adresa este 2 Rue Charles Dubois. Cu o intrare discreta, la prima vedere arata ca orice alta cladire din acea zona. Insa de cum treci pragul intri intr-o alta lume: personalitatea lui Jules Verne, asa cum o stim din operele lui, este foarte bine redata. Simti ca peretii casei pastreaza inca ceva din spiritul lui, din creativitatea si dimensiunea scrierilor. Multe dintre piesele de mobilier sunt cele originale, cum ar fi biroul la care scria sau globul pamantesc de care se ajuta. Mai sunt expuse si cateva machete facute dupa cele din scrierile lui, plus o reconstituire partiala a vasului sau, Saint Michel III. La etajul I sunt dormitoarele, iar biroul este situat la etajul 2. Cu aceasta ocazie am aflat, spre marea mea rusine, ca opera lui Jules Verne cuprinde si carti non-fictiune (cum ar fi ”Istoria marilor descoperiri”), eseuri, teatru, poezie, alte nuvele. Am mai aflat ca s-a implicat in viata urbei fiind ales consilier municipal in anul 1888 si pastrand aceasta functie timp de 15 ani.

Pot fi vazute, de asemenea, si obiecte care au apartinut editorului sau, Pierre Jules Hetzel.

Din pacate nu se pot face fotografii in interior, asa ca m-am multumit cu cateva din exterior si cu… toaleta. In privinta suvenirurilor (pentru amatori) nu intalnim abundenta cu care suntem, poate, obisnuiti. Eu mi-am luat un magnet, pixuri si un carnetel.

Intr-o aripa a casei este amenajat un fel de centru stiintific pentru copii, dar se pare ca nu este destinat turistilor. In apropiere se afla si un monument dedicat lui.

Este inmormantat tot in Amiens, dar cimitirul este in alta parte a orasului si nu am mai ajuns (nu stiam de pauza din programul de functionare al muzeului si nu am riscat sa pierd trenul de intoarcere in Paris). In Amiens sunt multe locuri care amintesc de Jules Verne: circul din Amiens la a carei aparitie a contribuit (la inaugurare, in anul 1889, a tinut si un discurs), Universitatea Picardie Jules Verne. Probabil mai sunt si alte locuri dar eu am fost setata doar pe locuinta.

In perioada 15 aprilie – 14 octombrie muzeul este deschis de miercuri pana vineri intre orele 10-12.30 si 14.00 – 18.30, sambata si duminica de la 11.00 la 18.30 fara pauza, iar martea de la 14.00 la 18.30, asa ca, avand in vedere acest program, aveti grija cum va programati vizita. In restul anului este inchis martea, iar orele sunt usor modificate. Nu este nevoie de cumpararea biletelor in avans deoarece aici nu este deloc aglomerat. Pretul pentru un adult este de 7,50 EUR, dar au preturi reduse pentru copii sau familii. Puteti gasi cateva informatii aici - muzeul nu are un site al lui sau nu l-am gasit eu. Vizitarea muzeului poate dura cca 2 ore, deci in restul zilei se poate vizita orasul.

Se poate face o excursie de o zi din Paris: se ajunge cu trenul de la Gare du Nord si calatoria dureaza intre 1h10 si 1h40 in functie de tipul de tren. Sunt cateva trenuri dimineata, nu la intervale regulate (circa 2 ore intre trenuri), si cateva de intoarcere spre seara. Preturile sunt diferite in functie de ora plecarii, din cate am observat pot ajunge si la 45 EUR dus-intors; e bine sa mergeti la o agentie sncf din Paris sa va decideti asupra biletelor pentru ca exista si variante de la 10 EUR pe sens, daca aveti noroc, sau direct pe site.

In Amiens am mers doar pe jos si distanta de la gara la casa lui Jules Verne mi s-a parut destul de mare, sau eram inca adormita. Nu am vizitat catedrala decat pe dinafara si e superba, nu mai aveam putere sa vad inca una si in interior, si acum imi pare rau, dar asta e. Am mai vizitat Muzeul Picardie – foarte interesant, care gazduia atunci si o expozitie temporara cu mumii egiptene (unele chiar ”dezbracate”, ca sa zic asa). Circul nu se vizita, dar cladirea mi-a placut mult.

Per ansamblu, aceasta scurta excursie mi-a adus multa bucurie, m-a purtat in timpurile calatoriilor imaginate de Jules Verne, asa cum le-am citit cu ani in urma.

Trimis de joana_ro in 03.05.15 07:23:33
Validat / Publicat: 03.05.15 14:18:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 2120 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (joana_ro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in muzeu

[03.05.15 08:45:08]

joana_roAUTOR REVIEW
[03.05.15 09:00:27]

@webmasterX - E perfecta!

joana_ro
Alte impresii din această RUBRICĂO zi in Amiens: