ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2015
DIN: Sinaia [PH]
ÎNSCRIS: 19.05.13
MAR-2015

Repetir ”Thanasis Kebap” – City break Atena Martie 2015 – (V) - Hotel Dorian Inn

Gândidu-mă că review-ul meu întitulat Repetir Thanasis Kebap – City Break Atena Martie 2015, ar putea fi într-un anume fel incomplet fără a-mi fi exprimat și impresiile cu privire la locul și condițiile de cazare în perioada celor cinci zile de ședere la Atena – asta și la sugestia lui Webmaster33, m-am decis să revin cu un review separat pe această temă.

În oferta agenției de turism prin care am cotractat pe internet excursia, respectiv biletele de avion și cazarea, exista o listă cu mai multe hoteluri dintre care am optat pentru Dorian Inn. Toate erau prezentate cu fotografii de exterior ale clădirilor principale precum și cu detalii din interior. Ceea ce m-a determinat să aleg Dorian Inn a fost fotografia cu terasa de unde se vedea Acropole, luminat pe timp de noapte.

Hotelul Dorian Inn este o unitate de cazare din categoria celor de 3***. O construcție cu douăsprezece etaje, aflată chiar în inima Atenei la o distanță de mai puțin de două sute de metri de Piața Omonia, care este considerată centrul orașului. Adresa exactă este Hotel Dorian Inn, str. Pireos nr. 15 – 19.

La etajul 12 al hotelului este amenajat un bar închis și o terasă unde se află și o piscină in aer liber. Deși vremea nu era potrivită pentru baie, aceasta era plină, cu o apă limpede care te îmbia la o bălăceală.

Atât barul, cu ferestrele mari din sticlă, dar mai ales terasa deschisă oferă posibilitatea unei vederi panoramice asupra întregului oraș iar spre sud, a golfului Saronic.

Cazarea.

Camerele hotelului sunt în majoritate de două și de trei locuri, dar există și varianta single însă se plătește o sumă de bani în plus pentru asta. Noi am locuit la etajul 8, într-o cameră dublă. Camera mi s-a părut ceva mai puțin spațioasă decât sunt de regulă cele din categoria de confort 3***, dar in rest avea tote dotările necesare, respectiv, televizor, frigider și telefon. Baia, de asemenea era cam strâmtă, dar era dotată cu cadă și chiuvetă normale ca dimensiuni era întreținută foarte bine și foarte curată. Desigur dacă mă gândesc bine acum, camera pe care am** ocupat-o noi ar fi putut fi de doar 2**. Un lucru care însă mi-a plăcut mult a fost presiunea apei care era foarte mare și faptul că apa caldă pornea instantaneu indiferent de ora la care deschideai robinetul, lucru care la multe alte hoteluri nu se întâmplă. De exemplu la Hotel Delphi Art, unde am stat de revelionul 2013-2014, nu foarte departe de Dorian Inn, dimineața trebuia să stai un sfert de oră până venea apa caldă deși acolo am avut o cameră confort 4****.

În ceea ce privește curățenia în camere, trebuie să spun că aceasta era foarte bine întreținută. Cameristele intrau cu aspiratorul în fiecare zi. Tot în fiecare zi se schimbau prosoapele la baie, iar la două zile lenjaria de pat.

Masa.

Aici pot să vorbesc doar despre micul dejun pentru că atât am servit noi acolo, acesta fiind inclus în prețul biletului de sejur.

Masa, deci inclusiv micul dejun se servește în restaurantul hotelului, situat la etajul I al acestuia. Spațiul restaurantului este destul de mare și după cum am observat el părea amenajat să funcționeze în anumite situații și ca sală de conferințe. O estradă și instalația de sonorizare, dovedeau că măcar ocazional la restaurant se și dansează după muzica unei orchestre. Micul dejun se servește între orele 6.00 – 10.00.

Legat de micul dejun pot să declar că am fost foarte mulțumiți. Acesta este servit în stilul bufet suedez, fiecare turist având posibilitatea să aleagă ce dorește, dintr-o varietate bogată de produse culinare, preparate calde sau reci. Nu cred că este cazul să le numesc, dar pot să spun că toate erau foarte bune și apetisante. La cerere micul dejun se servea și la cameră. Nu știu să spun dacă asta implica vreun cost în plus dar am văzut că existau astfel de solicitări, pentru că dimimineața vedeam ospătari ducând mâncarea la camere.

Despre masa de prâz, nu pot să spun prea multe. Noi nu am servit nici o masă de prânz sau cină la restaurantul hotelului, dar am văzut dimineața când intram acolo pentru micul dejun, un panou pe care erau inscrise pentru prânz și cină, mai multe feluri de mâncare cu specific grecesc, care puteau fi servite fie în restaurant fie în barul de la etajul 12.

Personalul hotelului.

De la sosirea la hotel personalul acestuia ne-a făcut o părere bună. Când am ajuns la recepție am fost primiți cu căldură, lăsându-ni-se să înțelegem că eram așteptați cu plăcere.

Desigur făcea parte din atribuțiile și obligațțâiile lor de serviciu să ne dea explicații în legătură cu traseele și obiectivele noastre turistice, dar era vizibil că făceau asta cu bunăvoință, ceea ce așa cum am mai spus ne-a făcut să ne simțim bine acolo.

Piața Omonia.

Plateia Omónias sau în traducere Piata Armoniei, este considerată a fi centrul Atenei. În acest punct se întâlnesc mai multe artere principale de circulație atât de suprafață cât și subterane, respectiv de metrou. Principalele artere de suprafață sunt str. Pireos, pe care se află Hotelul Dorian Inn și care duce până în Portul Pireu, str. Stadiou și str. Panepistimiou, ambele ducând în Piața Syntagma, str. Agios Konstantiniou pe care se află Teatrul Național din Atena și str. Athinas, (Atena) pe care în zece minute de mers pe jos se ajunge direct în Piața Monastiraki. De asemenea de aici aici se poate merge în mai multe direcții cu metroul. Știu că de aici se ajunge cu metroul în Portul Pireu, fără nici o schimbare de traseu.

Aici voi încheia relatarea despre City breakul nostru la Atena la sfârșitul lunii martie 2015, nu înainte însă de a aduce pe acestă cale, mulțumiri sincere camarazilor AFA, Dabator, Crazy Mouse, Camelia 19, Rodel, Călătorul 50, Michi și Irinad, pentru aprecierile și gândurile bune pe care mi le-au transmis pe parcursul povestirii mele.

Trimis de Ioan Raita in 02.05.15 18:29:54
Validat / Publicat: 02.05.15 19:56:45

VIZUALIZĂRI: 2339 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioan Raita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Dorian Inn seara.

webmaster33 [02.05.15 19:54:26] »

@Ioan Raita - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii pentru această destinație/locație.

--==--

. De exemplu la Hotel Delphi Art, unde am stat de revelionul 2013-2014...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

calatorul [04.05.15 08:06:33] »

De data asta am avut eu ocazia de a vota pentru superbonus. Asteptam si alte relatari interesante despre locuri de vacanta.

erene [11.02.16 02:04:20] »

Foarte util intregul review. Ai punctat ce ma interesa. Noi tot in martie vrem sa mergem, 24-27. Vreau sa imi sarbatoresc ziua pe strazile Atenei iar seara la un reataurant placut, muzica greceasca, atmosfera calda, poate prind si parada, pe 25, chiar de ziua mea. Sper sa fie vreme frumoasa si sa ne simtim bine.

Ioan Raita [16.02.16 23:23:05] »

@erene -

La mulți Ani, și petrecere frumoasă.

Atenție, la recepția hotelului puteți obține informații cu privire la restaurantele unde să petreceți o seară plăcută.

calatorul, erene, Ioan Raita
    Alte impresii din această RUBRICĂDorian Inn Hotel: