ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2015
ÎNSCRIS: 15.02.14
APR-2015

Stou Rousha - tavernă cipriotă autentică

Dacă ajungeți in Larnaca si vreți să încercați altceva decât restaurantele pentru turiști, vă recomand taverna Stou Rousha, unde noi am fost direcționați de la hotel, atunci când am întrebat unde găsim un restaurant destinat exclusiv localnicilor.

Localul se găsește lângă Hotel Achilleos (vezi review ), pe străduțele negustorilor, care converg spre piațeta Sf. Lazăr. Adresa exacta este str. Nikolau Laniti nr. 26, cod postal 6022, Larnaka. Telefon: 00 357 24 400 676.

Noi am vrut să profităm de vremea frumoasă (23 de grade) și am ales să ocupăm o masă afară, pe o străduță pietonală către str. Zinonos Kitieos.

Atmosfera este una întâlnită în parte și la câteva dintre locantele din centrul istoric al Bucureștiului.

Construcție proaspăt renovată, însă cu păstrarea stilului architectural), ferestre cu obloane vopsite în albastru și ghivece suspendate cu flori. Mese de lemn, ca la berărie, fețe de masă de unică folosință.

Fără a fi pretențios, decorul confirma că acolo este o tavernă, iar curățenia și mirosurile care răzbateau dinspre bucătărie ne-au convins să rămânem. În jurul nostru erau numai localnici care serveau masa și discutau destul de vocal, aerul fiind unul pitoresc.

O grecoaică între două vârste (patroana, am dedus noi...) vorbește cu clienții locali, urmărea și se asigura că totul decurge bine, atăt la bucătărie, căt și în servire.

O tânără ospătăriță ne-a înmânat un meniu scris cu mare trudă în caractere latine și... înrămat. Cu toate că au existat ceva dificultăți în comunicare, s-a străduit să ne lămurească și ne-a recomandat câteva feluri tradiționale, servite cu promptitudine.

Pentru o friptură de porc înnăbușit, cu rozmarin și cartofi tradiționali grecești (kolocoudes, cred... :) ), o farfurie cu sheftalia (sper că am scris corect), un kebab cipriot de porc (constând într-o lipie umplută cu ceapă mărunțită, roșii, castravete verde și carnea de pe vreo trei țepușe de souvlaki), alături de bere și răcoritoare am plătit, cu tot cu bacșiș, 33,50 Euro.

În mod neîndoielnic este o atmosferă aparte față de cea din restaurantele pentru turiști. Ciprioții care spuneau glume și râdeau, strigătele de la bucătărie ori angajații care treceau pe lângă noi, spre a străbate curtea către magazie, m-au dus cu gândul la vechile hanuri.

Sper că îmi amintesc și să il individualizez pe hartă.

Pentru cine ajunge în acest oraș, cred că experiența este un "must" întrucât constituie o "porție" de Larnaca.

Poftă mare!

Trimis de nosferatoo in 01.05.15 19:08:04
Validat / Publicat: 01.05.15 21:02:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU.

VIZUALIZĂRI: 4352 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nosferatoo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Stou Rousha - Kebab cipriot de porc. O bere Keo merge de minune alături...

GabrielaG
[02.05.15 11:23:57]

Cred ca ne-am "intersectat" in Larnaca, in sensul in care probabil am trecut pe strada unul pe langa celalalt dar nu stiam ca "ne cunoastem" )

Glumesc...

Imi pare rau ca nu ati scris mai devreme despre acest local, mi-ar fi placut sa mananc si eu la aceasta taverna...

nosferatooAUTOR REVIEW
[02.05.15 18:54:34]

Multumesc pentru vot! Am fost acolo pe 24 aprilie. Si am descoperit-o datorita celor de la hotel. Tot dumnealor ne-au trimis si la ceainaria Gliko Limono, unde nu prea se vorbeau limbi straine dar... experienta face toti banii...

GabrielaG
[02.05.15 19:23:44]

@nosferatoo - Deci nu ne-am intersectat ca noi pe 22 spre 23 ne-am intors. Ati fost mai rapid decat mine in scrierea review-urilor

Si noi ne-am plimbat pe multe stradute, am descoperit si o mica piata unde se vedea clar ca erau doar localnici... deci am "gustat" din "traditiile locului".

Ma mir ca ati avut "probleme" de comunicare. Pentru mine a fost un soc sa observ ca toata lumea vorbea engleza. Pana si un muncitor intr-o parcare stia engleza si ne-a indrumat catre statia de autobuz...

Plus ca peste tot scria si in engleza...

nosferatooAUTOR REVIEW
[02.05.15 21:06:14]

@GabrielaG - La ora 22:40, cand mi-a "traznit" mie sa merg la o cafenea, in speranta "intalnirii" cu o felie de tort de ciocolata, nu mai era nimic de "mirat". Am fost foarte fericit ca ne-am inteles si ca mi-am atins scopul...

GabrielaG, nosferatoo
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Larnaca?: