ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2015
DIN: buzau
ÎNSCRIS: 30.04.15
AUG-2014

Hera - hotel de 4 stele si in realitate

In drum spre incursiunile catre litoralul Marii Egee am vazut de nenumarate ori indicatorul spre Bergama, insa nu i-am acordat prea multa atentie, pana cand am inceput sa citesc despre... si asa am hotarat ca a sosit timpul sa fie adaugat pe lista "Am fost acolo".

Fiind mare amatoare de "rucsac, bocanc si explorat", obisnuiesc sa urmaresc documentare de gen pe canale tv de specialitate si asa pe nepusa masa intr- zi descopar o locatie de cazare in cetatea Bergama. Mi a placuta atat de mult incat am zis"asa e". Am intrat pe site-uri de specialitate, am facut rezervarea si nu am regretat nici o secunda alegerea facuta.

Hotelul Hera 4*, este o locatie cocheta, amplasata la baza cetatii Acropole, oferind de altfel si vedere panoramica catre aceasta. In jurul pranzului, dupa un drum luuuuung si cateva peripetii in gasirea locatiei, pe fondul unei calduri insuportabile am ajuns la destinatie. Am parcat masina langa hotel, pe o straduta foarte ingusta, pavata cu granit. Totul in jur era numai piatra... magnet pentru caldura, de parca mai era nevoie :))).

La intrarea principala, o tanara zambareata intampina oaspetii. Am primit invitatie in interior (racoareeeeeeee, ca intr-un beci) si dupa ce am prezentat voucherul rezervarii, am primit camera "Poseidon". Toate camele poarta numele zeitatilor mitologiei grecesti, dupa cum indica insasi numele hotelului.

In dorinta de a manca si de a profita de restul zilei pentru a vizita cat se poate din Acropole, parasim in graba hotelul, urmand sa il descoperim pe indelete la intoarcere. Domnisoara ne recomanda un restaurant si se ofera chiar sa ne conduca spre cetate, dupa masa.

Am luat pranzul la hotelul-restaurant Les Pergamom Bergama, unde intr-un cadru antic-artistocrat, am fost rasfatati cu cele mai delicioase "kofte" si supa crema "Ezogelin". Si pretul a fost pe masura, ce-i drept. Condusi de "domnisoara-ghid" am mers apoi spre vizitarea cetatii, din care nu a ramas coltisor neexplorat. Timp pana la apusul soarelui a fost suficient, chiar si pentru o "mini sesiune" de shopping din micul bazar amplasat la intrarea in Acropole. Marturisesc ca am negociat "la sange" covorasele mult dorite (Bergama este renumita pt covoarele lucrate manual), asa incat negustorul m-a intrebat la final daca sunt sigura ca nu m-am nascut Turcia :).

Despre cetate nu o sa spun prea multe (exista deja un review mai mult decat complet pe site), decat ca am fost impresionata ca toti turistii de marele amfiteatru, pe buna dreptate cel mai abrupt din tot ce am vazut (bineinteles ca a trebuit sa "probez" treptele datatoare de adrenalina, urcand si coborand) si de panorama orasului vazut de sus., in mijlocul caruia trona imaginea Basilicii Rosii, una din cele 7 biserici ale Apocalipsei... Totul la superlativ!!!

Pe seara am revenit la hotel. Asa cum spuneam, o locatie cocheta, amenajata cu mult bun gust imbinand stilul otoman cu influentele grecesti. Cu ocazia revenirii am facut cunostinta si cu proprietarii, i oameni distinsi, sot si sotie, foarte buni vorbitori de limba engleaza. De altfel Dna fosta profesoara de Lb engleza, in Germania, iar domnul grec la origine" Dl Alexandros". Am purtat bucurosi discutii lungi cu dansii, pe terasa curtii interioare, unde ne-au servit cafea si "lokum". Stiau foarte multe lucruri despre Romania spre bucuria noastra, domnul chiar vizitase tara in perioada ceausista. Din spusele dumnealor am fost primii romani cazati in hotel.

Revenind la conditiile de cazare, camera primita a fost destul de mare, decorata in stil otoman, cu mobilier din lemn masiv, covorase traditionale, iar pe perete tronau picturi realizate pe celebrele pergamente. Baia, nu foarte spatioasa, insa foarte curata, mobiler din lemn masiv, cabina dus moderna, fereastra mare pt aerisire, prosoape groase din cel mai bun bumbac, de un alb impecabil. Nu imi amintesc daca erau si articole de toaleta la dispozitie, pt ca le folosesc doar pe ale mele...

Camera era dotata cu AC, care functiona, televizor mare LCD, papuci personalizati... aaaaa si nu imi amintesc sa fi vazut minifrigider, dar sincer nici nu am avut nevoie. Singurul inconvenient, izolarea fonica. Se putea auzii si cel mai mic zgomot si spre nenorocul nostru in camera de la etaj era cazata o famile cu bebe... Toata noaptea am ascultat scancete si scartait de podea, astfel incat somnul a fost doar pe alocuri... Deci un mare minus la capitolul liniste si intimitate in camerele din corpul principal.

Micul dejun a fost servit la ora dorita de noi, avand ca locatie terasa cu dubla vedere, la oras si la Acropole. Am avut la dispozitie mezeluri, branzeturi, diferite soiuri de masline, fructe, legume, fresh de portocale, oua gatite dupa preferinta, cafea, ceai. Totul de calitate si in cantitati discrete., atat cat sa nu te ridici flamand de la masa. Curtea interioara decorata cu artefacte antice, plante exotice, rodii incarcati de fructe, spatiu de relaxare unde te puteai delecta citind diverse carti si reviste lasate la discretie. Pt amatorii de vinuri, hotelul pune la dispozitie si o crama.

Costul cazarii a fost 80 euro, mic dejun inclus, parcare gratuita. Am platit a doua zi, la check out, pe care din motive de graba l-am facut in jur de 10, nu inainte de a asterne impresii in cartea de oaspeti. Per total, daca excludem "problema-zgomot" este o locatie foarte buna, as putea supe chiar "cu pretentii", care isi merita cele 4 stele.

Cu siguranta daca as mai revenii in Bergama as alege din nou Hera Hotel. Cat despre orasul Bergama, este maricel si foarte curat. ; bulevardul principal, modern si strajuit de palmieri de o parte si cealalta. L-am luat la picior in mare parte si am ramas cu o impresie foarte buna. Chiar si prin cartierele limitrofe m-am abatut si am ramas cu aceiasi impresie buna. (Mi-a ramas in minte imaginea unei macelarii, in vitrina careia era expusa carne de miel, pe care ar fi mancat o si cei mai mari mofturosi..., pana mai de curand nici eu nu suportam sa o vad, acum am ajuns sa o devorez, daca este pregatita pe masura).

Concluzia finala: Bergama merita vazut!!!

Trimis de chrisstina in 01.05.15 18:06:37
Validat / Publicat: 01.05.15 20:55:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1579 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chrisstina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Hera-intrarea principala
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[01.05.15 18:48:28]

Mutat în rubrica "Hera Boutique Hotel [Bergama], IZMIR" (nou-creată pe sait)

chrisstinaAUTOR REVIEW
    [01.05.15 19:56:08]