Descoperă Sighișoara şi împrejurimile

DIN Piatra Neamț
înscris/ă în 03.05.11
APR-2015

O plimbare prin Sighisoara

Am ajuns in acest weekend minunat de cald in Sighisoara.

Am coborat din tren si m-am izbit de zeci de cersetori. Peroanele si gara aveau un aspect de ev mediu, murdar si deprimant. Ca sa iesim din gara am trecut prin sala de caselor de bilete unde era renovat insa acelasi miros de wc. Am iesit din gara si m-am izbit iar de cersetori, praf.

Am intrebat politia locala care era in gara cum ajungem pe jos in cetate. Ne-au explicat si am pornit-o pe jos. Pana la cetate mult praf si trotuare cu gropi. Urat pt un oras turistic.

Am intrat in cetate si am gasit pensiunea Citadela vezi impresii chiar langa Turnul cu ceas. Minunata pozitionare a pensiunii in cetate.

Nu mi-a placut pavajul scos in relief de simt si acum in talpi pietrele scoase. Eu inteleg sa fie pietre dar nu trebuiau puse pe verticala in relief.

Alt aspect ce nu mi-a placuta pt un oras medieval este amplasarea pacanelelor si jocurilor de noroc in cladirea istorica impunatoare in care se afla primaria, din cetate. Oribil!!! Cum sa pui sala de jocuri de noroc in cladire istorica in cetate, unde se afla primaria???

Alt punct negativ pentru un oras turistic este lipsa magazinelor din centrul Sighisoarei. Turistii mai coboara din cetate si poate vor sa intre intr-un magazin. Nu am gasit decat un supermarket Profi deschis si alte mini supermarketuri de cartier. Sincera sa fiu nici nu am vazut magazine. Normal ca nu am mers sa fac cumparaturi in Sighisoara dar ma asteptam sa vad magazine ca peste tot. Iar m-am izbit de sute de cersetori.

Inchei aici review-ul meu unde am dorit sa evidentiez ceea ce lasa de dorit in Sighisoara. Nu este posibil sa laudam numai si sa inchidem ochii la niste aspecte negative cu care te intalnesti aici.

Impresii încărcate de pingo_doce in 27.04.2015 05:53:19

Validat / Publicat: 27.04.15 08:45:22

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (pingo_doce); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5849 PMA (din 12 voturi) nota2

- Michaell
[27.04.15 08:57:58]

@pingo_doce - Din pacate ai dreptate in tot ce spui. Cine e devina? Edilii orsaului si nu in ultimul rand locuitorii insasi. Stiu despre ce vorbesc... ca fost sighisorean. Daca deschizi discutia cu locatarii orasului despre punctele enumarate de tine, devin agresivi si ignoranti. Pe dealta parte trebuie stiut ca, in ciuda statutului de oras turistic, puterea de cumparare este foarte mica in schimb preturile cam mari.

[punctaj crt ecou: 50 (pma.std) + -1 PMA1 (din 1 voturi)]
[27.04.15 09:17:47]

@Michaell: multumesc mult ca imi dati dreptate. Din pacate in Romania unii oameni se multumesc cu "lasa ca e bine si asa, decat deloc". Sunt ignoranti si asta provine din lipsa educatiei. Pacat!!!

[27.04.15 09:31:40]

Bine bine, ti-ai spus oful cu praful și cerșetorii (asta am reținut și din articolasul precedent despre cafenea) dar nu ai nimic de apreciat? Totuși, vorbim despre Sighișoara, o cetate medievala încă locuită. Praf, cerșetori și pacanele găsești peste tot în lume. Dacă ai rămas doar cu astea în minte e mare păcat. :((

Despre cetate nu ai spus nimic. Pietrele de pavaj sunt singurele care te-au impresionat. Păcat! Sincer sunt dezamăgită când citesc genul ăsta de impresii despre locuri frumoase, în care unii nu știu să vadă decât lucrurile urâte. (Cum ar fi de exemplu că și în Venetia e nasol, miros canalele. ...)Nu cred că ăsta e scopul unui concediu -vânarea tuturor chichitelor. ...E părerea mea.

[27.04.15 09:58:36]

@luciaoradea - asa cum am scris la finalul articolului am vrut sa evidentiez ceea ce lasa de dorit in Sighisoara. Ca asa toata lumea spune numai lucruri frumoase, lucruri care sunt la suprafata si se multumesc cu ce primesc chiar daca lasa de dorit si se poate mai bine. Am vrut sa si aduc critici in acest articol, nu numai sa aduc laude daca nu se merita. Si am calatorit si eu mult in lume si cersetori si pacanele nu "gasesti peste tot in lume" asa cum zici tu... poate in Romania... Daca tu scrii intr-un review numai lucrurile frumoase, de suprafata este strict problema ta. Eu am scris si am scos n evidenta lucrurile care trebuie indreptate. Mai ales pentru un oras medieval ca Sighisoara. si nu mi-am spus oful... am scris lucrurile negative despre acest oras. Ca m-am saturat numai sa laudam si sa ne mintim pe noi insine. Parerea mea... lipsa educatiei si de aci nu se respecta si un alt punct de vedere. Vai ce frumos este!!!

- Rodel
[27.04.15 15:56:27]

Cerșetori, praf, gropi... Iată o atmosferă tipic medievală de care vechiul burg „s-a bucurat”și în secolul al XV-lea ! Probabil edilii vor să ne introducă în respectiva atmosferă încă de la intrarea în oraș. Dar cetatea, cetatea e altceva !

[27.04.15 16:29:30]

@pingo_doce:

E normal sa spui și ce nu ti-a plăcut. Foarte bine. Este de preferat totuși, după părerea mea, repet, să scrii și despre lucrurile bune. Așa e cinstit și echilibrat. Având în vedere că ai acordat un punctaj mare orașului și ai și ales un titlu care te duce cu gândul la o plimbare plăcută, mă așteptam să citesc și ceva de bine.

Lucrurile frumoase nu cred că sunt de suprafață, cum spui tu. Sau poate criticile sunt mai profunde? Ai nevoie de curaj ca sa scrii că ai văzut praf, gropi și cerșetori? Norocul nostru că acum, cu ocazia apariției rândurilor tale, primarul din Sighișoara va scoate oamenii la măturat. E bine ca tu nu te minți singură...

În ceea ce privește educația, cred că NU MERITĂ (și nu NU SE MERITA, cum ai scris tu) să intrăm în astfel de discuții. Poate că nu sunt atât de umblata prin lume ca și tine, dar cerșetori am văzut și în Londra.Nu chiar sute, cum ai văzut tu în Sighișoara,😃 dar erau. Dorești sa iți argumentez cu poze?

Ce am dorit eu să spun a fost că ar fi bine să scrii și ce ti-a plăcut, nu doar ce nu. In definitiv de asta mergem în concediu, nu? Am vizitat Sighișoara de mai multe ori, ultima oară chiar în acest aprilie, și nu a fost dată să nu plec de acolo încântată. Cred ca noi, ca români, ar trebui să ne apreciem mai mult țara.

Și acum închei, ajung să scriu un ecou mai lung decât articolul tău.

[27.04.15 17:43:05]

@luciaoradea: si eu am vizitat Sighisoara de mai multe ori. Ce e asa de greu de inteles ca am vrut sa evidentiez DOAR aspectele negative asa cum am concluzionat???!!! E asa de greu?!!! Fii obiectiva! Si nu am scris "o plimbare PLACUTA prin Sighisoara"... nu am dorit sa spun aceleasi lucruri cliseu pe care le spun toti...

[27.04.15 17:49:25]

@luciaoradea: un ecou mai lung nu inseamna pareri mai bune si obiective. Vorba multa saracia omului... scrie tu cat vrei despre Sighisoara asa cum p percepi tu si atat cat te astepti sa-ti ofere tie.

[27.04.15 21:02:46]

@pingo_doce -

chiar nu are rost să mai adaug nimic. Nu ai înțeles nimic din ce am vrut să spun. Îți doresc succes în continuare. Mă opresc aici.

[27.04.15 21:42:24]

@luciaoradea: dar tot adaugi... cu regret mentionez ca nici tu nu ai inteles

- Michaell
[28.04.15 09:26:43]

@luciaoradea - Din perspectiva unui fost locuitor al orasului Sighisoara si care anual ajunge de citeva ori la fata locului, imi permit sa-ti spun ca daca cineva se afla in eroare, atunci acea esti TU si nu autoarea review-ului.

Colega pingo_doce a descris foarte bine si (din pacate) adevarat situatia in Sighisoara, ba chiar as spune ca inca a fost ingaduitoare, asta ptr. ca bineinteles, ca turist, nu are cum sa cunoasca intreaga tragedie a acestui oras.

[28.04.15 11:24:55]

@Michaell: va multumesc

- violetacurpan
[27.05.15 16:51:42]

Am citit review-ul dvs., am urmarit firul discutiei si pot spune ca sunt de acord cu tot ce ati scris si chiar ma bucur ca ati avut curaj sa punctati pe minusurile acestei cetati. De asemenea, apreciez interventia lui Michaell si asta pentru o mai buna informare a tuturor celor interesati.

Anul trecut am fost si eu la Sighisoara si aveam asteptari foarte mari, poate prea mari dar am fost destul de dezamagita. Asta e!

O saptamana minunata!

[27.05.15 17:56:56]

@violetacurpan: va multumesc. Am fost obiectiva. Inca o data va multumesc.

pagină generată in 0.0957019329071 sec