ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.04.2015
ÎNSCRIS: 15.04.10
APR-2015

Era loc de mai bine la hotel Olimpion

Am ajuns în Katerini după o zi plină, în care dimineaţa am făcut o croazieră dealungul muntelui Athos şi dupăamiaza am vizitat fugitiv Salonicul. Spun fugitiv pentru că înafară de catedrala sfântului Dumitru unde se găseşte moaştele autocarul nu a făcut opriri şi nu am văzut nimic din oraş. Autocarul nu a stat nici cinci minute în dreptul vestigiilor şi dacă acestea erau pe partea dreaptă iar tu aveai locul pe stânga, e clar că nu aveai cum vedea. După 70 km de la Salonic am oprit să înnoptăm în Katerini.

Hotelul Olimpion are două stele şi este amplasat în centrul oraşului. Din ce ne-a spus ghida am reţinut că oraşul are vreo 55000 locuitori, că la o distanţă de 17 km la poalele Olimpului este cetatea Dion din sec. V î. Hr. închinată lui Zeus şi castelul Platamonas. Noi venisem doar să dormim aşa că nu eram prea interesaţi de aceste vestigii iar muntele Olimp aflat la 20 km. nu-l puteam vedea pentru că era întuneric.

A doua zi dimineaţa l-am văzut în toată splendoarea sa. Ne-am bucurat enorm că peste drum de hotel era o biserică şi puteam merge să luăm Lumină. Venisem cu o familie de prieteni şi hotărâsem ca după slujba de Înviere să ne strângem într-una din camere şi să ciocnim ouăle roşii aduse de acasă şi să bem un pahar de vin luat din Ouranopolis de la călugări.

Prima impresie pe care mi-a făcut-o camera a fost că avea mobilierul obosit, mocheta cam pătată dar eram hotărâtâ să trec cu vederea în acea noapte sfântă în care trebuie să fii tolerant. Nu prea era lumină în cameră pentru că becul din plafon nu funcţiona iar cele două aplice de la pat erau chioare. Nema masă, doar un scaun şi o placă destul de îngustă sub o oglindă mare. Imediat mi-am dat seama că nu vom avea unde să mâncăm patru persoane. Mi-am adus aminte că romanii mâncau tolăniţi pe pat dar nu-mi surâdeau deloc cuverturile şi nici prosoapele pe post de faţă de masă. Noroc că adusesem nişte farfurii de plastic ştiind că serile vom mânca în camere aşa că de data asta vom ţine farfuriile în mâini. Când să pun vinul în mini-frigider am observat că nu intra sticla de 750 ml., atât de mic era, aşa că am răcit-o cu apă în cuvetă zicându-mi că ˝merge şi aşa˝, apa rece adusă din munţi. Dulapul era˝ de mobilă˝ pentru că nu avea umeraşe şi televizorul foarte mic era aproape de plafon. Nu că aş fi avut nevoie de ele dar am constatat.

Toleranţa mea s-a apropiat de zero când am remarcat că în baie nu era niciun săpunel, ce să mai vorbesc de alte cosmetice? Totdeauna luăm o savonieră cu noi dar nu ştiam în care din cele două trolere am pus-o la repezeală. Conform legii lui Murphy am găsit-o la fundul celui de al doilea şi am fost obligaţi să răscolim bagajele ca să avem ce pune la loc.

Când am văzut că nu avem pahare nici de sticlă, nici de plastic, de niciun fel, mi-a sărit ţandăra de tot în acea noapte a iubirii şi iertării. La ora aceea nu mai era nici o femee de serviciu şi la recepţie nu aveau pahare. S-au dus băieţii la bar, au bătut la uşă, li s-a deschis şi au venit triumfători cu patru păhărele de plastic.

Slujba la biserica Theias Analipsis a fost emoţionantă ca orice slujbă de Înviere. Am înconjurat biserica şi am revenit destul de repede în hotel. Din balconul camerei am privit cum din toate direcţiile şi de la alte biserici ieşeau oamenii pe străzi astfel că pentru jumătate de oră întregul oraş a devenit o mare de licurici. Am ciocnit ouă roşii, am băut un pahar de vin, am mâncat o felie de cozonac pe repede-înainte şi am spart iute cheful pentru că se făcuse ora unu şi la şase trebuia să fim în picioare. Urma o zi specială de Paşte la Meteora şi un drum lung până la Atena şi trebuia să fim odihniţi.

Dimineaţa am mâncat un dejun searbăd, frate geamăn cu cele din Sidirokastro sau Atena după ce în cameră am sorbit în paharele din seara trecută un ness adus de acasă ca prevedere pentru orice eventualitate.

WI-Fi şi parcarea erau gratuite.

Preţul camerei afişat de booking.com este de 177 lei/ noapte, acelaş indiferent de lună. Nota dată este 7.7 din 87 comentarii, aşa că pentru unii n-a fost prea rău. Nici noi n-am fi mârâit dacă mai puneau un scaun, un bec în cameră, două pahare şi o unghiuţă de săpun la baie. Cât de puţin trebuie să faci ca un un om să fie mulţumit şi să-ţi facă o recenzie bună! Nu am reuşit să găsesc coordonatele hotelului.

Ţinând seama că în Katerini şi în Paralia sunt zeci de hoteluri, poate încercaţi în altă parte sau aici, dacă vă tentează preţul, cu condiţia să aduceţi cu voi căni sau pahare.

Trimis de Michi in 25.04.15 09:13:09
Validat / Publicat: 25.04.15 10:24:27

VIZUALIZĂRI: 1779 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel Olimpion din Katerini

[25.04.15 10:23:57]

Mutat în rubrica "Olympion Hotel, PARALIA KATERINI" (nou-creată pe sait)

MichiAUTOR REVIEW
    [25.04.15 13:22:06]

@webmasterX - Da, aşa e pe str. Irinis. Mulţam!

edbica2000
    [25.04.15 20:38:43]

Erata:

1. nu exista Hotel Olympion in Paralia. Este in oras, in Katerini.

2. Nu exista Cetatea Dion ci situl arheologic de la Dion.

[25.04.15 20:48:28]

@edbica2000 -

1. nu exista Hotel Olympion in Paralia. Este in oras, in Katerini.

Dată fiind distanța mică nu se justifică rubrici separate oraș/plajă.

Am adăugat în denumirea rubricii [Katerini] pentru a evidenția - mai bine - faptul că este în oraș nu pe plajă.

calatorul
    [26.04.15 22:03:42]

Multumim pentru relatare, am intalnit si noi asemenea hoteluri in Grecia, fie la Katerini fie langa SErres pe drumul spre casa, dar la preturi mai mici de cazare. Am sa scriu despre ele pe AFA totusi, sa le stie lumea.

calatorul, edbica2000, Michi