ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.04.2015
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 26.03.13
APR-2015

Salina Turda - alte impresii

Dragii mei prieteni, incerc sa va creionez si eu un tablou al acestei saline, desi vad ca multi si-au postat parerile, atat pro cat si contra, dar as vrea sa va redau un tablou din punctul meu de vedere, cu bune si rele, iar voi veti actiona in consecinta.

Deci, am ajuns la Turda marti 14 aprilie, ne-am cazat la o pensiune destul de modesta, dar doamna era foarte draguta, asa incat nu spun mai multe (oricum ar avea locul la alta sectiune).

Pretul intrarii este de 20 lei adult si 10 lei elev sau student, dupa care intri intr-un tunel luuuung, de nu i se vede capatul, cobori cu un lift cu pereti transparenti 13 etaje, dar in care incap doar 7 persoane (sau poti cobori pe scari) si ajungi in mina Rodolf. Mina e destul de mica, comparativ cu Tg Ocna, in Moldova, sau cu Slanic Prahova. Nu e teren de fotbal, dar sunt mese de tenis de masa, biliard, mini golf, bowling. Toate acestea se platesc separat, 10 lei 20 min. Mai e o roata mare, gen scranciob, asta parca era 5 lei, vedeai toata salina de sus. Cateva mese cu cateva banci, cam putine, dar ce ni s-a parut de-a dreptul ridicol, - nu ai voie sa mananci nimic in salina. E un domn pe post de balaur, care observa toate bietele persoane care se hranesc si ele, ca tot omul si vine si face un scandal monstru, ca, vezi Doamne, le mudaresti mina (?)

Nici vorba de vreun automat de cafea, (e unul in exteriorul minei, la iesire), dar la alte saline poti bea si tu o cafea, gasesc ca e ridicol si suparatoare asa o lipsa de... cum sa spun? In fine, nu ne-a placut asta.

Alte 13 etaje mai jos e mina Terezia, este un lac unde se inchiriaza barci (tot 10 lei 20 min), e dragut.

Mi-a placut teribil faptul ca la un moment dat am auzit un cor de barbati, stateau pe banci pe malul lacului si cantau, se auzea ca aveau niste voci cultivate, iar ecoul din salina dadea o rezonanta emotionanta. Ne-a placut mult.

Mai e in salina un magazin de souveniruri, un amfiteatru, care se inchiria (?) (probabil daca se faceau prezentari, ceva), dar salina e cam mica, per total.

Nu pot sa spun ca nu mi-a placut, dar oricand prefer salina de la Tg Ocna, langa Onesti, sa traga baiatul meu un fotbal cu sotul, iar eu sa-i privesc de pe scaunele de pe margine. In plus, cazarea cam lasa de dorit in Turda, asa ca nu stiu daca vom mai veni pe aici.

Sper ca v-a fost de folos parerea mea, va imbratisez cu mult drag, Dona

P.S.: Regret din suflet ca nu vom putea veni in Macedonia, multumesc mult lui Cornel, tare mult as fi vrut sa va cunosc, dar am planificat deja vacanta in iunie-iulie si nu mai putem sa ne luam concediu si in august.

Trimis de didona_stelea in 24.04.15 14:33:33
Validat / Publicat: 24.04.15 15:27:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURDA [CJ].

VIZUALIZĂRI: 2860 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (didona_stelea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mina Terezia cu lacul

Dan&Ema
[24.12.15 07:53:52]

Noua ne-a placut mult la Salina Turda. E drept spatiile si optiunile sunt reduse mult fata de alte saline precum Slanic Prahova, Ocnele Mari, Cacica, Praid. Are insa ceva al ei si anume arhitectura futurista, care place ochiului.

didona_steleaAUTOR REVIEW
[24.12.15 08:40:59]

@Dan&Ema - Ne place mult la salina, mai ales in perioadele cu vreme mai urata, dar prefer Ocnele Mari, Slanic Prahova si mai ales Tg Ocna, langa Onesti.

Dan&Ema
[24.12.15 08:47:38]

@didona_stelea

Am avut ani buni cand eram clienti fideli ai salinelor, vizitele noastre avand scop curativ pentru Emi

Dan&Ema, didona_stelea
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Turda: