ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.04.2015
ÎNSCRIS: 26.03.14
JUN-2011

O cazare excelentă la un preţ mai mult decât rezonabil

Porto are multe hoteluri, majoritatea situate – cum e şi firesc – în zona Praça da Liberdade şi în Ribeira, cartierele cele mai turistice ale oraşului. Cum însă pentru noi problema cea mai importantă era găsirea unei locaţii cu parcare la un preţ rezonabil, pentru cele cinci nopţi în Porto am optat în cele din urmă pentru Serviced Apartments Boavista Palace.

Acest hotel de apartamente complet utilate se adresează cu precădere celor veniţi să petreacă sejururi mai lungi în Porto, şi în special oamenilor de afaceri. Este frecventat însă şi de familii: spaţiul de cazare într-un apartament standard, de 56 mp, cum am avut noi, este suficient de mare pentru a se putea adăuga la cerere un pat pentru copil, canapeaua din living poate fi şi ea folosită iar oferta cuprinde şi apartamente duble sau superioare, de 84 mp, pentru 4 adulţi.

Boavista Palace este situat pe Rua Dr. Emilio Peres, în business districtul Cedofeita, în partea de nord a oraşului. Vizavi era un hotel identic, numai parţial dat în folosinţă. Presupun că îi loviseră criza şi sistaseră pentru moment lucrările, dar poate că între timp l-au terminat. Deşi amplasat relativ departe de atracţiile turistice, într-un cartier rezidenţial foarte liniştit, deplasarea prin Porto nu pune probleme: staţia de metrou Carolina Michaelis se află la mai puţin de o sută de metri, iar acest mijloc de transport face rapid legătura atât cu aeroportul cât şi cu centrul. În imediata apropiere nu sunt localuri şi magazine, doar două minimarketuri, chiar lângă staţia de metrou, de unde ne-am aprovizionat şi noi. La vreo 300 de metri, în Praça Mouzinho de Albuquerque, la Brasilia Shopping Centre, se pot face însă cumpărături (inclusiv mâncare) şi lua masa. Câteva mici restaurante şi baruri de pe Rua de Oliveira Monteiro, în spatele hotelului, întregesc oferta din zonă.

Clădirea modernă cu şapte etaje este impersonală şi nu impresionează cu nimic. În interior totul este gândit în spirit eminamente funcţional, fără decoraţiuni care să ia ochii. Au un lobby imens, cu multe canapele, fotolii şi măsuţe. Personalul de la recepţie a fost foarte amabil: ne-a oferit o hartă şi câteva informaţii utile şi cardul de acces la maşina pe care am parcat-o în subsol, în rest nu prea am avut ocazii să interacţionăm.

Hotelul are mai multe lifturi ultramoderne. „Ultramodern” este de altfel cuvântul de ordine la Boavista Palace: apartamentul nostru, format din două camere spaţioase (living cu bucătărie deschisă şi dormitor), era utilat cu echipamente aşa de state-of-the-art, încât ne-am cam prins urechile cu ele. Mai corect ar fi să recunosc că soţul şi-a bătut capul cu plita electrică şi cu maşina de spălat cu uscător. Pentru că ne aflam la jumătatea unui voiaj de 24 de zile, maşina de spălat şi fierul de călcat ne erau indispensabile, şi de fapt acesta a fost şi unul din motivele pentru care am ales acest hotel. Modul în care erau aranjate în bucătărie echipamentele încorporate mi s-a părut ingenios: într-un spaţiu altminteri nu foarte generos, reuşiseră să găsească loc pentru plita cu cuptor, frigiderul uriaş, dulapurile cu sertare, blatul de lucru şi maşina de spălat. Aveau toate ustensilele necesare (veselă, tacâmuri etc.), plus cuptor cu microunde, fierbător de cafea, toaster.

În living aveam o canapea confortabilă şi un fotoliu iar în dormitor un pat matrimonial uriaş şi un dressing unde ne-au încăput lejer hainele. În ambele camere am avut televizor cu plasmă şi multe canale, inclusiv în engleză, iar terasa se întindea şi ea pe lungimea întregului apartament. Wi-Fi-ul a funcţionat impecabil şi izolarea fonică a fost foarte bună. Am fost mulţumiţi şi de curăţenie, care se făcea zilnic. Tot zilnic se schimbau şi lenjeria de pat şi prosoapele. Baia era suficient de mare, cu cadă de duş, şi am avut tot timpul la dispoziţie articole de toaletă.

Boavista are sală de fitness, pe care nu am frecventat-o şi, se pare, un bar pe terasă, unde nu am ajuns. Pentru noi esenţiale au fost locul de parcare securizat, bucătăria excelent dotată care ne-a permis ca seara, după ce ne întorceam din hălăduieli, să ne pregătim singuri o cină consistentă, şi – mă repet – maşina de spălat şi fierul de călcat. Restul, adică terasa sau televizoarele cu ecran lat, au venit ca un soi de bonus.

Dar ceea ce a cântărit cel mai mult în alegere a fost preţul: cu rezervare făcută pe booking în ianuarie, am plătit 55 de euro pe noapte camera plus 5 euro parcarea. Un adevărat chilipir! Pe binecunoscutul site de rezervări hoteliere, Boavista Palace are actualmente un scor excelent, de 9,2.

Trimis de Carmen Ion in 24.04.15 09:35:06
Validat / Publicat: 24.04.15 10:27:52

VIZUALIZĂRI: 2735 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

• AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 90.00 EUR pe cameră

[24.04.15 09:58:07]

@Carmen Ion - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "HN Serviced Apartments Boavista Palace, PORTO" (nou-creată pe sait)

[24.04.15 10:30:54]

@webmasterX - Harta nu se încarcă.

[24.04.15 12:51:42]

@Carmen Ion - Tocmai am încercat și link-ul este funțional!

[24.04.15 14:31:00]

@webmasterX - Îmi pare foarte rău, l-am lăsat "să se învârtă" şi nu s-a încărcat după o jumătate de oră.

zuzi
    [25.04.15 06:35:32]

@Carmen Ion - O recomandare excelentă de cazare. L-am trecut pe lista mea, nu am vizitat înca Porto. Într-adevar prețul pe care l-ați plătit este un chilipir la asa dotări și facilități. Am verificat pe booking și pentru mijlocul lunii iunie anul acesta ar fi 90 Euro pe noapte.

Daca poți, te rog atașează și niște fotografii, mai ales cu terasa, care nu apare în fotografiile de pe booking.

[25.04.15 07:57:34]

@webmasterX - Hotelul se află pe Rua dr Emilio, nu pe Av. de Boavista. La intersecţia dintre Emilio Peres şi Boavista, pe partea stângă cum te uiţi la hartă, e o clădire, după care urmează hotelul.

[25.04.15 08:10:28]

@zuzi - Mulţumesc pentru vizită şi aprecieri.

Hotelul a fost într-adevăr o alegere bună. Din păcate nu am făcut fotografii - chiar nu ştiu de ce. Oricum, pe vremea aia nu eram pe AFA! Pot însă să confirm că pozele de pe booking sunt conforme cu realitatea. Am uitat să menţionez că pe balcoane nu au mobilier.

În legătură cu terasa nu pot să-ţi dau lămuriri, am văzut pe booking că este menţionată, dar fără alte detalii şi fără poze, şi de aceea am scris că au "se pare un bar pe terasă". În schimb, spre sala de fitness am văzut în lobby indicatorul.

Carmen Ion, zuzi