ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2015
DIN: Romania
ÎNSCRIS: 16.04.14
AUG-2014

Frangiorgio Hotel Apartments - mai bine nu!

INTRODUCERE

Pentru sejurul în Cipru am ales complexul de apartamente Frangiorgio Hotel Apartments din Larnaca. Pentru șapte nopți, în august 2014, am plătit 400 euro pentru un apartament.

Cred că cel mai util, în cazul de față, e să structurez prezentarea, menționând întâi aspectele pozitive legate de cazare, iar apoi pe cele negative.

PUNCTE FORTE

Cel mai mare avantaj al apartamentului cred că e legat de amplasare. Plaja Finikoudes, premiată cu steag albastru, se găsește la cinci minute de mers pe jos. Pe faleză sunt foarte multe restaurante, cafenele si baruri, printre care și Pizza Hut, Mc, Starbucks. La 250 metri de hotel sunt magazine ca Bershka, Zara, Mango, iar la 3 minute e și un birou de informare turistică.

Locația exactă a hotelului e A9 Gregoriou Afxentiou, 6301 Larnaca, iar autobuzul 425 face legătura între hotel și aeroportul din Larnaca, stația cea mai apropiată de hotel fiind Finikoudes.

Hotelul are și avantajul să fie localizat într-un oraș de unde se poate ajunge cu ușurință în multe alte orașe de pe insulă. Pentru a ajunge de aici în Ayia Napa, stațiunea cu faimoasa plajă Nissi, se poate lua de la spitalul Larnaca (stația Agias Elenis Old Larnaca Hospital) autobuzul 711, care merge până în Protaras sau se pot lua autobuzele intercity, din stația Finikoudes, la care biletul e mai scump (4 euro dus, 7 euro dus-întors), dar călătoria durează mai puțin, pentru că, față de traseul 711, acestea merg mai mult pe autostradă și nu traversează micile localități. Pentru a ajunge în Limassol sau Paphos se poate lua autobuzul intercity tot de pe esplanada de la Finikoudes.

Un alt avantaj al hotelului e prețul acceptabil plătit în plin sezon pentru un apartament.

Am profitat și de faptul că la parter se găsea un magazin deschis non stop.

Un aspect foarte important, în august cu adevărat indispensabil în Cipru, e și existența aerului condiționat, inclus în preț, atât în dormitor, cât și în living.

Mi-a plăcut și că am găsit la recepție o grămada de pliante.

Tot apartamentul beneficia de mai mult decât suficient spațiu și piese de mobilier, nici nu am fi avut nevoie de mai multe. În camera principală, cum intram în apartament, pe stânga, era chicineta, pe dreapta un mic hol, iar de pe hol se ajungea în baie și dormitor. Dormitorul dispunea de pat, șifonier, două noptiere, o comodă și un tamburel. În continuare, în camera principală, pe stânga, după chicinetă, era o masă cu patru scaune și un televizor pe perete, iar pe dreapta o canapea, un fotoliu și o măsuță. În capăt se afla balconul ce avea o masă și două scaune.

PUNCTE SLABE

Pe de altă parte, la capitolul dotări bucătărie, menționez că aceasta era prea puțin utilată, doar cu strictul necesar, nimic mai mult. Exista un frigider mare, cu congelator, o plită (dar nu și cuptor), o cană de fiert apa și niște tacâmuri, farfurii, o oală și o tigaie. În Lisabona, la același preț, am avut parte de o bucătărie cu adevărat complet utilată și cu prăjitor de pâine, cuptor cu microunde, mașină de spălat vase, cuptor, deci cred că se poate gasi și în Larnaca ceva mai bun la același preț. Nu aveam nici burete de spălat vasele, nici lavetă sau soluție de spălat vase, așa că am cumpărat de la magazinul de jos, poate asta era și ideea.

În loc de un pat dublu, am avut două paturi twin alăturate, cam incomod pentru cine nimerea în miez de noapte între cele doua paturi.

Internetul era inclus în preț, dar nu funcționa întotdeauna prea bine, de multe ori semnalul era slab.

Televizorul LCD era prin satelit, nu avea prea multe programe (noi l-am ținut decât pe muzică sau pe CNN și l-am deschis doar de câteva ori, dimineața sau seara), dar oricum nu venisem să ne uităm la TV. În dormitor nu există televizor, doar în living, poate fi și ăsta considerat un minus, dar în niciun caz o mare problemă. La un moment dat, nu a mai funcționat telecomanda de la televizor, dar s-a rezolvat repede mica problemă.

Peste minusurile enumerate mai sus se poate trece cu ușurință, din punctul meu de vedere, dar de departe cel mai important aspect pentru mine e curățenia și aici, sinceră să fiu, a cam lipsit cu desăvârșire. Poate am nimerit eu o cameră mai murdară, poate celelalte erau ok, că altfel nu știu de ce erau atât de multe păreri, pe diverse site-uri, în care apartamentele erau descrise ca fiind curate. Din fericire, lenjeria de pat părea curată și prosoapele erau schimbate la 3 zile. Dar în momentul în care am vrut să despachetez și să așez ceva pe tamburelul din dormitor, am constatat că era murdar și nu vorbesc doar de puțin praf, atunci când am dat cu un șervețel s–a înnegrit. A necesitat efort din partea mea, dar am reușit să renunț la orice investigații ulterioare, mai mult ca să nu-mi stric singură cheful din prima zi.

Dar un lucru e cert - apartamentul mi s-a părut neîngrijit și mi-a inspirat neîncredere. Impresia per total a fost că hotelul ar necesita o renovare urgentă. În pozele de pe diverse site-uri arată destul de bine apartamentele, dar la fața locului am rămas dezamăgită.

Nici în baie nu mi s-a părut prea curat, la duș am intrat de fiecare dată cu papucii.

Zgomotul a reprezentat un alt dezavantaj și aici mă refer la zgomotul făcut de cei care se plimbau în miez de noapte cu mașini tunate. În prima noapte m-am speriat teribil. S-a mai repetat și în alte nopți, dar prima oara n-am știut ce m-a lovit.

O altă problemă am avut-o cu draperiile, de o culoare cenușie dubioasă. Existau draperii și la dormitor și la living, dar nu și perdele, deci aveam la dispoziție două variante: ori să stăm aproape pe întuneric, ori să tragem draperiile de tot și să renunțăm la orice speranță la intimitate.

Nu am avut nicio posibilitate să întindem rufele și, ținând cont că plaja e la 5 minute, mi se părea normal să avem cum să întindem măcar costumul de baie și vreun prosop.

GENERALITĂȚI

Noi am avut adaptor pentru priză luat de acasă, dar cei care au nevoie pot lua și de la recepție. Telecomenzile pentru televizor și aer condiționat se dau tot de la recepție, nu le veți găsi în cameră.

Pentru parcare am înțeles că se plătesc 5 euro/zi și e nevoie de rezervare în prealabil.

Se poate lua și mic-dejun, acesta costând 5 euro/persoană, noi am făcut rezervarea fără mic dejun.

CONCLUZIE

În concluzie, eu am fost dezamăgită, mă așteptam la ceva mai mult de la o cazare notată cu ʺfoarte bineʺ. Eram conștientă că la prețul plătit pentru un apartament nu va fi totul perfect, dar curățenie ar trebui să fie oriunde, o minimă necesitate ca să ne simțim bine. Oricum aveam de gând să fim mai mult plecați să vizităm insula, dar ținând cont de condiții am făcut tot posibilul să stăm cât mai puțin timp în apartament.

Mai pe scurt, eu nu m-aș mai întoarce aici și nici nu recomand hotelul!

Trimis de DepartureGate7 in 23.04.15 11:10:06
Validat / Publicat: 23.04.15 12:00:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 2656 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DepartureGate7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Apartament la Frangiorgio Hotel, Larnaca

webmasterX [23.04.15 11:37:42] »

@VMR - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

DepartureGate7 [23.04.15 11:51:42] »

@webmasterX - E ok.

camishor [27.09.16 22:52:20] »

Buna, imi poti spune, te rog, cam cat de cald a fost in august? Multumesc!

DepartureGate7 [05.10.16 21:46:21] »

@camishor: Buna... A fost foarte cald in august, peste 30 grade. La plaja, sub umbrela, era perfect pentru ca ne puteam racori oricand intrand in apa, dar cand am fost sa vizitam, Paphos de exemplu, s-a resimtit cel mai tare cat e de cald.

camishor [06.10.16 12:31:56] »

@VMR: Multumesc frumos! Pana la urma am rezervat in ultima sapt din iunie si prima din iulie. Sper sa fie buna si vremea si apa...

camishor, DepartureGate7
    Alte impresii din această RUBRICĂFrangiorgio Hotel Apartments: