ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2010
ÎNSCRIS: 04.01.10
AUG-2009

Către satisfăcător

Traversarea lacului Golovita spre Gura Portitei / Experienta exotica la doi pasi de casa

Am auzit adeseori vorbindu-se printre cunoscuti si prieteni despre Gura Portitei ca despre un loc deosebit, indepartat si inaccesibil, de parca ar fi fost in alta tara sau mai mult decat atat, pe alta planeta. Unii fusesera deja pe acolo, altii auzisera si ei de la altii. Exista si un site: www.guraportitei.ro. Si cam atat. Niciodata nu ne-am facut insa curaj sa ne indreptam spre aceasta destinatie.

Din superioritate aroganta poate, de oameni plimbati prin strainataturi: ce poate fi de vazut asa de deosebit si interesant in Romania, intr-un judet in care saracia este la ea acasa? A trebuit sa fim manati de la spate de niste prieteni din Toronto, Canada, plecati cam de vreo 14 ani, si care ne-au propus aceasta destinatie, despre care auzisera si ei de la cineva. Ok, de ce nu, ne-am zis, sa mergem si-acolo.

Din comoditate poate, credeam noi ca e foarte departe. Nu-i deloc asa. Drumul dureaza ceva mai putin decat o traversare de weekend a Vaii Prahovei. Adica cam 3 ore de mers agale, legal, cu pauze "tehnice" si alimentari, din Bucuresti pana in comuna Jurilovca, judetul Tulcea.

Eu personal am ales drumul: Autostrada A2 Bucuresti - Drajna, apoi prin Slobozia - Harsova (cu trecere de pod la Giurgeni-Vadu Oii, 8 lei taxa de pod) - Jurilovca. Nu stiu daca e cel mai rapid dar e cel mai scurt si agreabil de condus. Dupa Harsova se merge pe 22A pana in comuna Ciucurova si acolo faceti la dreapta pe 22D. Atentie, pe indicator scrie spre Constanta si poate parea derutant dar pe-acolo trebuie mers. Dupa ce treceti prin Slava Cercheza si Slava Rusa (sunteti in tara lipovenilor) se face o intersectie mare, numita "Doua Cantoane": acolo mergeti inainte pe DJ222 spre Ceamurlia de Jos. Pe urma vine Jurilovca. N-aveti treaba cu Babadag-ul. Va zic toate astea pentru ca eu m-am luat dupa GPS Garmin si dupa viamichelin. com si amandoua au dat-o in bara.

Mai e si varianta Bucuresti - Ruse - Varna - Constanta - Jurilovca: o sa ziceti ca sunt rautacios, dar onor ministerul transporturilor a avut grija sa ne faca viata grea la podul de la Cernavoda cu punctul de taxare in care intra doar doua masini de-odata. Se pare ca nimeni de-acolo nu a vazut sau n-a inteles cum functioneaza un punct de taxare pe autostrada, si nici n-a facut vreo analiza de trafic. Bine, recunosc, traseul asta e o gluma, dar nu e exclus sa ajungem sa il folosim vreodata pentru a ajunge pe litoralul romanesc. Oricum varianta asta e mai scumpa si ne va costa 25 lei pentru a trece Podul Prieteniei (mai bine se numea podul gropilor sau al indolentei datorita situatiei groaznice a accesului pe partea romaneasca) + 6 euro bulgaro-vigneta pe o zi.

Odata ajunsi in Jurilovca, undeva in centru:) va intampina un panou mare pe care e scrijelita o mazgaleala: Spre Port, la dreapta. Atentie la gropi, primarul acestei comune e cam certat cu asfaltul. Sau poate nu erau gropi, ci limitatoare de viteza, si iar sunt eu rautacios.

Aici aveti doua optiuni pentru parcare si doua pentru transferul pe apa spre Portita. Firma care administreaza complexul de la Gura Portitei are in port o receptie unde puteti cumpara bilete dus-intors la vaporasul care traverseaza lacul Golovita (50 lei de persoana dus-intors, daca vreti doar dus aveti grija sa specificati). Tot aici puteti sa va lasati contra cost masina intr-o parcare pazita si supravegheata video pentru modica suma de 5 lei/zi.

Aritmetica celor care administreaza parcarea este cel putin ciudata: de joi la pranz pana duminica la pranz nu veti plati 3 zile, asa cum ati crede ci 4, nu conteza ca sunt doar 3 intervale de 24 de ore, la ei numarul de zile se rotunjeste si inferior si superior. Varianta ar fi o parcare "for free" dar cu riscuri pe o pajiste din apropiere unde oricum ajungeti daca cea cu plata este plina. Drumul dureaza cam o ora si 20 de minute si este foarte lent dar confortabil si placut. Pentru amatorii de viteza sau pentru nerabdatori exista oferte la salupe rapide care traverseaza in 30 de minute la aceiasi bani (daca sunteti 6 sau 7 persoane). Daca prindeti vant si valuri, salturile barcii pe borduri de beton (la viteza de 60 km/h valurile lichide devin solide) va vor amesteca organele interne si va vor asigura o a doua zi plina de dureri de fund si spate.

Noi am traversat cu vaporasul cel lent si a fost foarte placut pentru ca nu ne grabeam nicaieri. De fapt vaporasul e un fel de trenulet pe apa format din locomotiva - un remorcher cu vreo 20 de locuri care trage cu o parama un vagon - un fel de ponton sau slep amenajat cu scaune si mese pe care incap o groaza de oameni si bagaje.

Sunt trei curse pe zi: la 9: 00, 14: 00 si 18: 00 dinspre Jurilovca, iar dinspre Portita la 12: 00, 16: 00 si 20: 00. Salupele se tocmesc direct cu proprietarii - fara bon fiscal, of course - si pleaca la orice ora.

Drumul pe ape dintre Jurilovca si Gura Portitei, parcurs cu acest inedit mijloc de transport, este fantastic, una dintre cele mai placute traversari pe care le-am facut vreodata. Daca mergeti la Gura Portitei nu-l ratati.

+ frumusetea traversarii

+ peisajele lacustre

+ organizarea transferului pe apa

- wc-urile turcesti

- aspectul dezolant al satului Jurilovca

- gropile din asfalt

Mai multe informatii despre complexul Gura Portitei aici

Trimis de mirpre in 05.01.10 09:32:08

VIZUALIZĂRI: 6671 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirpre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere generala a complexului de la Gura Portitei

[14.02.10 04:20:08]