ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2015
DIN: Sinaia [PH]
ÎNSCRIS: 19.05.13
MAR-2015

Repetir ”Thanasis Kebap” – City break Atena Martie 2015 – (II)

Așa cum am sperat, a doua zi, vremea s-a îmbunătățit. Cu toate că cerul a rămas acoperit, am văzut de la fereastra camerei de hotel că ploaia s-a oprit și strada era deja uscată, așa că am pornit să ne realizăm obiectivele călătoriei.

Pentru cele patru zile pline de ședere la Atena, ne-am propus un program destul de bogat. Un prim obiectiv a fost să să revedem Acropole iar pentru că la vizita anterioară la Atena nu am reușit să îl vedem, am hotărât să mergem și la noul Muzeu Acropole care se află foarte aprope, la baza colinei Acropolisului. Am trecut apoi pe listă, Casa Schliemann, Muzeul de Istorie și Ceremonialul Schimbării Gărzii la Parlament. De asemenea intenționam să revedem Hydra Poros și Aegina, cele trei insule din Golful Saronicos, sau cel puțin pe ultima unde doream să vizităm Mânăstirea Agios Nectarios (Sântul Nectarie). Desigur am mai planificat și vizitarea cartierelor Plaka și Monastiraki.

Așa dar după micul dejun am pornit spre Acropole. Am luat un taxi care ne-a lăsat chiar în poarta de la capătul aleei ce urcă spre Acropole. A costat 4 sau 5 euro. Biletul de intrare la Acropole costă 6 12 euro, dar este bine de știut, că în Grecia la ori ce muzeu, pentru persoanele care au depășit vârsta de 65 ani, ca și pentru elevi și studenți se acordă o reducere de 50% din preț. Această regulă este valabilă și la biletele pentru mijloacele de transport în comun, inclusiv pentru străini, regulă de care am profitat din plin.

Fiind singuri, ne legați de vreun grup, am putut să întârziem în fața impresionantelor vestigii antice, după dorința noastră, așa că de această dată am zăbovit ceva mai mult în fața Erechteionului, construcție consacrată zeiței Athena și lui Poseidon, renumită pentru celebrul balcon al Cariatidelor, realizată între anii 421 – 406 î... Ch. și apoi în fața Partenonului, după care ne-am oprit la zidurile cetății ca să fotografiem orașul și împrejurimile lui, de pe Acropole.

De la înălțimea Acropolelui de jur împrejurul zidurilor cetății se vede întreagă Atena împreună cu cele mai importante puncte și obiective turistice care ar trebui văzute dacă vizitezi orașul. Se văd de aici, Templul lui Hefaistos, Templul lui Zeus Olimpianul, Poarta lui Adrian, Teatrul lui Dionysos și chiar sub zidurile cetății Teatrul lui Herrod Aticus toate, vestigii antice foarte bine păstrate în timp.

De pe Acropole, se văd toate colinele care se ridică în diferite puncte ale orașului. Voi aminti doar două dintre ele și anume, Colina Lycabettus (Lycavittus) și Colina Filopappo. Vorbind despre colinele Atenei, nu pot să nu îmi amintesc că la vizita anterioară la Acropole, ghida care ne însoțea atunci a început să vorbească despre Atena, în felul următor: ”La fel ca și în țara dvs. orașele Iași și Cluj, Atena este așezată pe mai multe coline. ” Consider că un astfel de mod de ași începe prezentarea, spune totul despre valoarea și cunoștințele ghidului pe care îl aveam în față.

Colina Filopappos este așezată cam în centrul Atenei, nu foarte departe de Acropole. Înălțimea ei oferă o vedere foarte bună spre Pireu și Golful Saronic. Este supranumită și Dealul Muzelor. Această înălțime a folosit în antichitate, ca fortăreață în drumul năvălitorilor. iar la un moment dat aceasta găzduia și o garnizoană militară. Pe ea se află construite, Monumentul lui Filopappos, și capela Agios Demetrius.

Colina Lycabettus, este cel mai inalt deal al Atenei, oferind și acesta o panoramă excelentă asupra orașului. Pe vârful dealului Lycabettus, se află capela Agios Ghiorghios, precum și un restaurant.

Atât Colina Lycabettus cât și Filopappo, sunt puncte turistice de atracție deosebite, ambele foarte căutate de turiștii doritori să vadă construcțiile de pe ele sau pentru a admira împrejurimile de la înălțimea lor. Urcușul se pare că este însă destul de dificil și nu toată lumea se încumetă la acesta. Pentru Lycabettus, există însă telecabină dar este foarte aglomerată.

Coborând de pe Acropole, ne-am oprit la Muzeul Acropole. Acesta are o clădire nouă, realizată într-un stil modern cu pereții din sticlă de unde se pot vedea principalele construcții antice de pe Acropole. Este construită pe piloni chiar deasupra sitului arheologic care poate fi văzut imediat sub primul nivel al construcției, atât prin deschiderea practicată în terasa de la intrare, cât și prin pardoseala de sticlă din interiorul clădirii muzeului. Muzeul a preluat exponatele din fostul muzeu situat pe Acropole, dar a fost completat și cu altele descoperite în timpul lucrărilor de excavație sau aduse de la alte muzee. În afara exponatelor originale, în muzeu se mai află machete, reprezentând diferitele etape ale dezvoltării Atenei. La nivelul 2 se găsește și un restaurant unde vizitatorii pot să își potolească foamea și setea, după câteva ore de plimbare pe Acropole și prin muzeu.

După patru ore și ceva de hoinăreală pe Acropole și la muzeu, am pornit spre Plaka. Plaka, este un cartier așezat la poalele Acropolelui format dintr-o mulțime de străzi, de fapt mai mult străduțe, că sunt înguste, întortochiate și întretăiate între ele. Cartierul este unul dintre cele mai vechi ale orașului, fiind supranumit și cartierul zeilor datorită faptului că pe una din părțile lui este apărat de înălțimea Acropolelui. Este înțesat cu case vechi foarte frumoase, cele mai multe cu două nivele, la parterul cărora aproape toate au amenajate magazine, și taverne.

Plaka este o zonă foarte aglomerată de dimineața până noaptea târziu fiind vizitată atât de străini cât și de localnici. O plimbare prin Plaka presupune vizitarea magazinelor de suveniruri, de bijuterii, de îmrăcăminte de tot felul, precum și a lua masa la una dintre tavernele cu mâncăruri specific grecești cu mesele așezate pe trotuar în aer liber.

Vânzătorii de la magazine și ospătarii de la taverne, stau în fața acestora, te întreabă de unde ești și te invită plini de zâmbete, să cumperi ceva sau să servești masa. Într-un fel pot spune că noi ne-am conformat. Am făcut și una și alta. Mai întâi am intrat într-o mulțime de magazine unde, nu neapărat am cumpărat suveniruri, iar apoi ne-am așezat la masă în aer liber, la o tavernă situată la intersecția a două străzi. Vis-a-vis de aceasta era un magazin cu articole muzicale, de unde se auzea muzică grecească, iar în fața lui câțiva tineri englezi, probabil studenți în vacanță, urmărind pe ecranul unui televizor, mișcările unor dansatori profesioniști exersau dansurile grecești.

Am comandat niște pește mărunt, prăjit crocant, tsatsiki și câte o halbă de bere. Muzica grecească, ospătarii foarte amabili și mâncarea apetisantă, ne-au făcut să ne simțim excelent.

Plimbarea prin Plaka și masa la taverna respectivă a durat cam trei ore și jumătate, așa că oboseala ne-a făcut să ne îndreptăm spre Piața Monastiraki, de unde am luat metroul și ne-am întors la hotel. După puțină odihnă, timp în care afară s-a întunecat, am urcat pe terasa de la ultimul etaj al hotelului, pentru a vedea cum arată Atena în luminile nopții și pentru a face fotografii de noapte, cu Acropole în lumina reflectoarelor.

Trimis de Ioan Raita in 22.04.15 17:17:48
Validat / Publicat: 22.04.15 19:29:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2809 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioan Raita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Templul lui Zeus Olimpianul

Dabator
[22.04.15 19:51:05]

@Ioan Raita: Am citit impresiile tale, destul de frumos și interesant expuse, cu aer degajat, ceea ce conferă o oarecare lejeritate lecturii.

O singură observație. Pentru copiii până la 18 ani și studenți (în cazul studenților trebuie prezentat cardul ISIC) intrarea este gratuită atât la Acropole cât și la Muzeul Acropole. Prețul întreg este 12 EUR (Acropole) respectiv 5 EUR (Muzeul Acropole). Pentru cei în vârstă peste 65 de ani intrarea este 6 EUR respectiv 3 EUR. Toate reducerile sau gratuitățile de mai sus sunt valabile pentru cetățenii Uniunii Europene.

Știu prețurile pentru că astă vară am fost și eu la cele două obiective.

Floryn81
[22.04.15 19:54:53]

Este frumoasă această plimbare virtuală la care participăm cu ajutorul articolului și în care ne prezentați câteva dintre frumusețile Greciei! Un review interesant cu fotografii expresive!

Ioan RaitaAUTOR REVIEW
[22.04.15 20:18:00]

@Dabator - Aveți dreptate. Biletul la Acropole pentru adulți costă 12 euro. Abia acum am văzut că am scris 6. Eram cu gândul la cât am plătit.

Mulțumesc și sunt încântat de aprecieri.

puiutea
[22.04.15 20:57:39]

Interesant review-ul, frumoase pozele, un SB care ar fi venit oricum! Toate cele bune!

Michi
[22.04.15 21:34:15]

@Dabator - Vânzătorii de bilete au ochiul format pe cărţile nostre de identitate. O doamnă din grup de 64 de ani, născută în 1951 a fost respinsă în câteva secunde. Casierul a văzut în CNP că era născută în 51 nu sub 50.

Ioan Raita, Michi
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Atena: