ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2015
ÎNSCRIS: 29.09.10
MAR-2015
team-building

Hotel bun dar si singurul de 4 stele

In martie a trebuit sa merg la un trainig in orasul Kleve din Germania si compania la care lucrez mi-a rezervat camera la acest hotel. Este singurul de 4 stele din cate am vazut eu din oras. Orasul este micut aprox. 30.000 de locuitori, un oras tipic german foarte aproape de granita cu Olanda (aprox 100km pana la Amsterdam).

Hotelul este situat chiar in centrul localitatii, pe malul canalului de apa care strabate orasul si care cred ca corespondeaza cu Rin-ul. Un hotel coket am avut o camera mare cu pat dublu, televizor lcd, frigider alimentat in fiecare zi cu o apa minerala, una plata, o cola si un alt tip de suc in mod gratuit. La capitolul gratuitati in camera mea era si un expresor la care iti puteai face cafea din partea casei. Am inteles de la alti colegi ca nu toate camerele erau asa. O baie f mare cu cabina de dus cu un perete de sticla prin care puteai sa vezi in interiorul camerei si chiar sa te uiti la televizor in timp ce faceai dus (foarte interesant).

In general am fost multumit de dotarile camerei si de personal. La micul dejun f multe specialitati de sunca si salamuri, unt, croisant, cereale, sucuri, sunca prajita, oua omleta si fierte. Din pacate era identic in fiecare zi si pentru mine care am stat 18 zile incepuse sa devina o problema ce sa mananc dimineata.

In incinta hotelului functiona si un restaurant care servea paste in timpul zilei la un pret f bun undeva la 5 euro/portie.

Seara nu am mancat la hotel nu pot sa spun nimic de mancare, am stat de cateva ori la bar si am baut bere la acelasi pret ca si la barurile/restaurnatele din oras 3-4 euro/pahar.

Hotelul are parcare subterana si din cate am inteles cam scumpa undeva la 10euro/noapte. F mult avand in vedere ca la 100m de hotel este parcare e adevarat in aer liber dar fara plata. Exista si internet free dar doar pana la o limita de 100mb/camera si in rest esti nevoit sa platesti 3 euro/zi, 5 /2 zile si 10 euro/5 zile. Din punctul asta de vedere m-au dezamagit. Din fata hotelului poti pleca la o plimbare prin oras pe o strada pietonala gen cea din Sibiu sau Brasov cu magazine de o parte si de alta. Foarte populata seara pana pe la 19. Orasul din pacate nu are f multe locuri pe care le poti vizita ca si obiective turistice din pacate. Un parc mare cu o gradina zoologica zic ei dar care este populata numai cu animale domestice, in perioada cand am fost eu arata cam jalnic si parcul din cauza ca nu era atat de multa verdeata fiind inca iarna.

Seara am mers sa mananc la restaurant in oras si am avut din acest punct de vedere de unde sa aleg, mancare ok, preturi undeva la 15-20 euro un fel de mncare si o bere. Din pacate aproape in toate cazurile nu exista meniu in lb. engleza dar reuseam sa ma inteleg cu ospatarii, unii dintre ei chiar vb destul de bine engleza si aveau rabdarea sa iti explice fiecare fel de mancare de care intrebai.

Per total oras primitor si frumos dar in max 2-3 zile nu mai ai ce sa vizitezi.

Trimis de razvy2079 in 22.04.15 14:36:20
Validat / Publicat: 22.04.15 16:35:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 1424 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (razvy2079); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera hotel
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 67.50 EUR pe cameră

[22.04.15 16:14:55]

@razvy2079: Bine ai revenit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare!

Mutat în rubrica "The Rilano Cleve City Hotel [Kleve], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

razvy2079AUTOR REVIEW
    [22.04.15 16:29:38]