ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2015
ÎNSCRIS: 13.07.12

Atentie - card fraudat la Hotel Skalion Istanbul!

Buna ziua incerc sa atentionez pe toti cei care doresc sa faca rezervari la hotelul Skalion din Istanbul ca sa nu patiti ca mine si ca inca vreo cativa.

Am facut rezervare pe booking in februarie la acest hotel folosind cardul personal visa si pana aici toate bune, numai ca in aprilie atat eu cat si un prieten (acesta a folosit doar o singura data cardul pentru aceasta rezervare fiind nou, deci nu mai are alta plata nicaieri) am fost victimele unui PHISHING, adica o frauda bancara, fiind folosite cardurile noastre pentru plati la niste comercianti din America.

Noi banuiam ca totul s-a intamplat fie din cauza unui angajat al acestui hotel, ori a unei brese de securitate la acest hotel la sistemul informatic. Bineinteles ca am fost la politie sa depun plangere, unde am aflat ca mai sunt si altii cu aceasi problema la acest hotel.

Am contactat si booking sa incerce si ei remedierea acestei probleme, cat si hotelul ca sa vada unde e problema. Ambii mi-au raspuns si au zis ca cerceteaza aceasta problema.

O sa va tin la curent atat cu cercetarea politiei, care mi-a spus ca va fi de durata, cat si cu ce imi vor raspunde hotelul si booking. Anuland cardul cu care am facut rezervarea, am luat legatura cu hotelul prin booking si le-am confirmat sosirea mea in perioada rezervata, unde voi plati cash acestia fiind de acord.

Daca ati fost victimele unei fraude bancare, va recomand sa mergeti la politie pentru a depune plangere, indiferent daca v-au fost retrasi bani sau nu de pe cont. Bafta si grija sporita si concedii placute.

Trimis de bogdan78 in 22.04.15 09:53:21
Validat / Publicat: 22.04.15 12:58:31

VIZUALIZĂRI: 1682 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2016 PMA (din 16 voturi)

[22.04.15 12:46:56]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "AVERTIZĂRI" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

Corina70
[22.04.15 13:29:12]

@bogdan78 - Tu sau prietenul tau, din februarie pana in aprilie, ati folosit cardurile la bancomate (pentru consultare sold sau retragere numerar), in tara sau peste hotare?

Daca da, e posibil sa va fi fost clonate cardurile la ATM, de cateva luni actioneaza bande organizate in tara, care cu asta se ocupa : monteaza dispozitive de copiere date la ATM-uri si apoi transmit datele mai departe, pentru clonarea cardurilor si efectuarea tranzactiilor frauduloase.

Acestea sunt doua exemple :

7est.ro/actualitate/socia ... cardurilor.html

mediafax.ro/social/consta ... i-foto-13828289

Daca nu ati folosit cardurile la ATM-uri sau plati la comercianti, inseamna ca la hotel v-au fost clonate cardurile (complicitate salariat hotel sau bresa in sistemul lor informatic).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Corina70
[22.04.15 15:44:29]

Am uitat sa adaug faptul ca unui coleg de-al sotului meu i-a fost clonat cardul in duty-free (nu isi da seama in care dintre magazine), in aeroportul din Istanbul.

Asa ca e si asta o varianta de luat in calcul.

dianamea
[22.04.15 19:23:26]

Inainte de a merge la politie, trebuie sa mergeti cat mai repede la banca de unde aveti cardul si sa reclamati. Cei de banca impreuna cu firmele de carduri fac demersurile necesare pentru a limita extinderea fraudelor si va despagubesc. Cand mi s-a intamplat acest lucru, adica PHISHING, tuturor celor care am folosit cardurile emise de banca la un anumit lant de benzinarii din Romania, intr-o anumita perioada, respectiv cateva mii de carduri, ne-au fost inlocuite cardurile de catre banca cu altele noi, pe cheltuiala bancii si cei care au suferit pierderi au fost despagubiti de banca. Nu a fost singurul caz, toate bancile procedeaza astfel.

Sindrom
[23.04.15 08:46:11]

Pentru a evita problemele de genul acesta, eu v-as recomanda sa faceti un card... "de vacanta" sau de plati. Un card pe care stau sume mici de bani si cu care sa se faca platile online.

Eu am unul la unicredit si ma pot duce oricand (ex: si la 3 dimineata) sa depun bani pe card daca am nevoie. La fel e si la ING si banuiesc la alte banci e valabil.

La fel si banii cu care plecam in concediu, incerc sa-i impart pe 2 carduri. Unul cu care platim cazarea/mancare/muzee si unul cu banii "de buzunar". Astfel in cazul in care unu e pierdut/furat/copiat sa nu raman fara lichiditati.

Inca o masura de precautie, intotdeauna exista si al 3-lea card (pentru urgente) in mare parte gol, in cazul urgentelor pentru a-mi pune din tara bani in caz de nevoie.

Totodata bancile mai au un serviciu ce va anunta prin sms tranzactiile facute. Astfel incat sa blocati cardurile imediat cum vi se pare ceva dubios.

bogdan78AUTOR REVIEW
[28.04.15 17:09:18]

mentionez ca am fost atat la banca cat si la politie pt a limita intr-adevar pagubele altora si eu unu am mai folosit cardul pe la diferiti comercianti in tara insa prietenul meu a facut o singura tranzactie si asta a fost pt rezervarea camerei la hotel skalion deci aici a fost problma noi avand carduri la banci diferite. eu am sperat ca aducand acest lucru la cunostinta altii sa nu pateasca ca mine si folosind asa cum incerc de mult sa fac un card special doar pt rezervari. ms oricum de sfaturi

ioanaa
[10.06.15 18:39:42]

@bogdan78 - Am facut rezervare la acelasi hotel si as vrea sa stiu ce s-a mai intamplat, daca s-a rezolvat ceva.

bogdan78AUTOR REVIEW
[11.06.15 17:33:31]

@ioanaa -

da am rezolvat cu o sesizare la politie si cu nr. inregistrarii plangerii m-am dus la banca iar acasta mi-a inapoiat banii trasi de pe card binenteles (dupa 40 de zile) cu o urma de indoiala sunt sigur ca inca fac cercetari, de la hotel am reusit sa pastrez rezervarea valida fara a adauga vreun nou card valabil cel vechi fiind sters deja. in mare pot spune ca am rezolvat problema insa pe viitor o sa fac un card doar pt rezervari fara nici un leu pe el

ioanaa
[11.06.15 19:07:13]

@bogdan78 -

Multumesc! Sper sa fie bine, rezervarea, dupa cum spuneam, este deja facuta.

bogdan78, Corina70, ioanaa, Sindrom
Alte articole din această RUBRICĂAVERTIZĂRI: