ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2010
ÎNSCRIS: 05.01.10
SEP-2009

Luna (saptamana) de miere la Atlas

Salut,

in septembrie anul trecut am avut nunta. Cum suntem satui de peisajele din tara, am zis sa incercam si altceva, mai ales ca in septembrie nu era chiar asa de cald la frumoasa, dar mizerabila noastra mare. Am cautat pe internet excursii si printre alte oferte am gasit si la EuropaTravel ApartHotelul Atlas. La sugestia unei persoane am sunat la ei si am cerut informatii despre aceasta locatie. Impresiile erau impartite pe net. Ba ca nu e aia ba ca e ailalta. Dupa aceasta experienta am incetat sa mai activez pe vreun forum. Am plecat la drum cu expresia: Nu suntem nici primii nici ultimii care isi iau teapa.

Autocarul a plecat la 22.50 (plecarea era la 23.00). Nu am uitat pe nimeni si nici bagajele. Ghidul nostru Dna Antoaneta Ionescu. Autocarul, nu sunt in masura sa il cataloghez, dar audio/video, scaune confortabile si am vazut 2 filme pana am adormit. Ghida ne-a ajutat cu o problema de sanatate a sotiei aparuta inopinat pe parcursul drumului dus chiar la intrare in Grecia. Nimic de reprosat. Am intarziat 1 ora dar cu toate astea s-a tinut de cuvant si am trecut pe la Salonic la Biserica SF Dumitru.

Ajunsi la Atlas, in 10 minute eram in camere. Inainte de a ne caza am intrebat daca au pat matrimonial si mi-au confirmat ca este, altfel imi schimbau camera. Camerele arata exact ca pe site-ul lor. Curatenia defineste acest hotel. Este foarte aproape de mare. Exista o scurtatura prin fata hotelului putin in stanga cum iesiti din hotel. Si faceti mai putin de 2 minute; ).

Camera este dotata cu televizor, dus (apa calda tot timpul), AC la cerere si o mica terasa. A fost si al treilea pat in camera dar nu l-a ocupat nimeni.

Excursiile optionale le-am achizitionat in autocar. A fost optiunea noastra. Am mers la Athos si la Meteora. Nu pot spune decat atat: Superb. Iar ghidei Ana-Maria nimic de reprosat. Pe in croaziera la Muntele Athos a tradus si in limba romana desi capitanul vasului vorbea 7 limbi (fara romana). La Meteora am ajuns printre primii, astfel ca nu a fost nevoie sa stam la rand pentru bilete foarte mult.

Masa este diversificata si axata pe fructe de mare. Mancarea: supa de pui 3-4 euro, ciorba de burta 3-5 E, platou de peste 14 E, dorada 6 E, berea 2-3 E, Gyros (un fel de shaorma) - 1.5... 5 E. La fiecare masa primeam desert din partea casei (inghetata sau fructe). Daca o sa comandati prea multa mancare se poate lua la pachet si devine micul dejun pentru a doua zi.

Se poate negocia orice prin magazine. Decat sa nu cumpere un client, mai bine scade pretul, grecul. Se vorbeste limba romana aproape in orice taverna sau restaurant.

Umbrele si sezlonguri am luat contra consumatiei de 3 E buc. 2 Coca Cola de 0. 5 si gata sezlongurile. Singurul inconvenient a fost ca am predat cheia la 10 si am urcat in autocar la 15. 30, dar am facut plaja (au dusuri pe plaja) in acest timp. Bagajele au fost sub cheie si nu a fost nici o problema cu ele si cumparaturile noastre.

Drumul inapoi a fost mai scurt, am ajuns in Bucuresti la 05.30. La final am tras linie toata excursia a costat 970 E si 360 RON (icoane de la un atelier de icoane de la Meteora)

Asta este impresia mea despre aceasta excursie. Iar banii pe care i-am dat au meritat pana la ultimul cent.

Trimis de stefanel in 05.01.10 03:19:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6825 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stefanel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pe platoul de langa Biserica din centru

stefanel