ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2015
ÎNSCRIS: 22.04.12
AUG-2012

Tiergarten – Gradina Zoo - Berlin für meine Kinder – Berlinul copiilor mei

Dupa vizita sau vizitele la LEGOLAND vezi impresii, va invit acum la Gradina Zoologica din Berlin, Tiergarten pe limba lui Goethe.

Daca LEGOLAND a fost bonus pentru Emi, Tiergarten a fost premiul pentru Denisa. Un premiu, va spun, prea mare pentru varsta ei, putin sub 2 ani la vizitarea parcului. Prea mare pentru ca Gradina Zoo este in primul rand un parc prea mare pentru ea, IMENS!

Informatii utile

Adresa: Am Tierpark 125; parcul are 2 intrari

Accesul: cu U-Bahn (statia Tierpark) cel mai facil, dar si cu alte mijloace de transport

Gradina Zoo se deschide la ora 9, ora de inchidere variind intre 17 si 18:30 functie de sezon. In gradina se gaseste si un castel (Friedrichsfelde) deschis dupa ora 10, luni inchis, pe care noi nu l-am vizitat.

Tarifele standard sunt 12 EUR pentru adulti, 6 EUR pentru copii, dar exista multe tipuri de abonamente, bilete cu pret redus etc. Noi am cumparat cu 32 EUR un bilet valabil o zi pentru 2 adulti si 2 copii.

Atractii

In afara parcului in sine, copiii se pot bucura de “”Streichelzoo”” – un loc unde poti mangaia animale, locuri de joaca, dar si de un trenulet a carui calatorie este inclusa in pretul biletului de intrare.

Orele de hranire a animalelor

Noua ne-a placut cel mai mult momentul in care au fost hraniti leii si tigrii. Orele de hranire a animalelor sunt anunate (la noi s-a nimerit sa se intarzie) si reprezinta adevarate spectacole in care poti urmari cum ingrijitorii pregatesc hrana animalelor, apoi cum le impart portiile alocate, si in cele din urma ospatul.

Fiecarui animal i se aloca portii bine stabilite si echilibrate de mancare, cu siguranta nu ca in multe gradini zoologice de pe la noi. Exista o armata de medici veterinari si de ingrijitori, care au grija maxima de animale.

Nasirea

Aproape in dreptul fiecarei custi sau tarc sau spatiu cu animale, exista o placuta indicatoare, ce prezinta nu numai specia (animalul), ci ne spune si care este numele acestuia, dar si numele celui sau celor care l-au nasit. Ce inseamna aceasta nasire? Oameni iubitori de animale care au dorit sa cotizeze sume de bani destinate ingrijirii animalelor si sunt nasii acestora. Gestul lor este evidentiat pe aceste indicatoare.

Animalele

7600 animale populeaza parcului gradinii zoo din Berlin. Numai sa numeri pana la 7600 si te saturi inainte sa ajungi la capat. Acum poate este mai clara dimensiunea gradinii zoo si de ce necesita o zi de vizitare. Asta pentru cine poate dedica o zi, linistita, fara stress, in aer liber, zi in care poate admira animalele, dar poate lasa si copiii sa se joace in spatii amenajate sau sa participe la activitati si spectacole organizate constant de administratorii parcului.

Ce animale sa va prezint? Cele mici? Cele mari? Cele domestic? Cele salbatice? Zburatoare?

Noua ne-au placut elefantii, girafele si rinocerii; animalele periculoase: lei, tigri, jaguar, pantere; pasarile care stiu sa si inoate: rate, lebede, flamingo, pelicani; maimutele (negresit); ursii (veti gasi si celebra poveste a lui Knut); crocodilii. Am uitat cangurii. Si strutii. Sa ma ierte animalele pe care nu le-am amintit, ca altfel nu ma scot onorabil la capitolul acesta!

Ca de final

Sa nu uit: Au inghetate bune la tot pasul, dar si alte provocari pentru copii. Si cafele bune, spune Ema!

M-as bucura sa vad si gradinile noastre zoo la standarde asemanatoare. Pentru binele animalelor si pentru frumusetea parcului si orele educative pe care le pot petrece familiile cu copii in asemenea parcuri.

La iesire (sau la intrare), cum sa nu cumperi un suvenir, o jucarie pentru copii (preturile acestora sunt foarte piperate!)?

Noua ne-a placut la gradina zoo, desi nu am vizitat-o toata.

Si aici cu pozele mai e de asteptat din cauza selectiilor necesare, dar revin!

Trimis de Dan&Ema in 18.04.15 17:34:20
Validat / Publicat: 18.04.15 18:47:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 4751 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[18.04.15 23:58:42]

@webmaster:

Rog inserare video muzical https://www.youtube.com/watch?v=4vnKQYEVYUQ

[19.04.15 00:17:26]

@Dan&Ema - cel care a încărcat videoclipul respectiv a optat pentru interzicerea reproducerii lui pe alte saituri (a setat "Embedding disabled by request!"...)

Alege, eventual, un altul

[19.04.15 09:04:04]

@webmasterX - Mi-a venit alta idee, dar sa imi spui dac ase poate. Intrucat de la Zoo nu am poze, ci numai filmari, putem incarca in loc de de un video muzical copiat de e youtube mai bine chiar filmarea noastra? Daca da, se mai aduaga o intrebare tehnica pentru ca nu stiu cum se face. Filmarea este intr-un fisier cu extensie. vob si as avrea sa il incarc numai partial (de ex 3 minute din7 cat e filmuletul). Spune-mi daca si cum se poate, te rog? Multumesc

[19.04.15 09:59:59]

@Dan&Ema - se poate. Discutam pe PM modalitatea. Filmulețul va fi încărcat pe canalul yotube AmFostAcolo , așa cum am procedat și la București City Tour .

[19.04.15 15:31:42]

@Dan&Ema - Done!

Ilustrația video dorită a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

[19.04.15 15:54:07]

@webmaster70:

Danke schoen!

[22.04.15 19:12:05]

@Dan&Ema - Mutat în rubrica "Zoo Berlin, BERLIN" (nou-creată pe sait)

[22.04.15 19:52:42]

@webmasterX - confirm. multumesc