ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.04.2015
ÎNSCRIS: 03.04.09
APR-2015

Se poate!

Iar se apropia Pastele, iar nu aveam chef de gatit ca sa avem ce arunca. Asa ca dupa ce arunc un ochi pe ofertele din Bulgaria si descopar ca au dat alde ceafalatata in preturi mult prea tare in asteptarea romanilor care sa ii injure pentru orice motiv, ma apuc la puricat oferte de pe meleagurile noastre. Si tot puricand la ele, ocolind mai ceva ca la slalom urias scorurile nesimtite sau ofertele alora pentru care faptul ca au un gratar in curte este maximul serviciilor, dau peste ceva care arata bine la prima vedere, numai ca oferta era pentru 3 nopti, iar noi puteam sta numai doua, pentru ca… munca. Bun, hai sa incerc totusi, poate accepta si doar pentru doua nopti, ca nu ma doare gura sa intreb; iar vocea suava de la capatul undelor mi-a spus ca nu e nicio problema, imi face un calcul pentru 2 nopti, platim avansul si gata, ne asteapta. Pe bune? Ce simplu a fost :)

Bun, fac rezervarea si hai sa caut si io pareri despre locatie, inainte de a da avans. Cand colo, pe AFA, un mare nimic! Hais, imi zic in sinea mea: Asta e, mergem la ghici. Dar cat ghinion sa aiba oamenii astia, sa fiu io primul care sa scrie despre ei?

Gata cu introducerea, ca iar o facui cat casa. Asa ca daca bagajele-s facute (saru’mana, Pufosenie, promit sa nu comentez prea mult din dreapta), responsabil cum sunt (cu hidratarea) … inghesui bagajele printre berile din portbagaj si hai la drum, ca ne asteapta oamenii aia. Cu o pauza pe la Cetatea Rupea si una (proasta idee) pe la Viscri, ajungem dupa pranz la Cabana Stana de Vale, Sovata, izolata atat cat trebuie, la vreun kilometru de Lacul Ursu, langa o sosea foarte putin circulata si un parau absolut de vis. Mai precis ajungem in parcarea ei. Parcare care este suficienta pentru numarul de camere pe care il au, mai precis 11. Intrarea se face fie prin restaurant, care este la parter, fie de la nivelul stazii la receptie, etajul 1. De cand am intrat ne-am “lovit” de un mare zambet si in 2 minute ne ocupam camera.

Ca tot am ajuns la camera, sa detaliez putin. Camera destul de mare si spatioasa, curata pana la enervare: cum sa nu gasesti o igrasie, un paianjen, o furnica ratacita, ceva acolo? Dulap cu rafturi si sifonier cu oglinda mare (chiar aveau rafturi :)). Incalzirea a fost la inaltime, putand dormi la munte cu geamul deschis… Pat matrimonial mare, de-ti cautai jumatatea noaptea; si comoood, de nu puteai sa-i ceri un masaj pe motiv de dureri de spate, ca nu te credea. Tv-ul cu posturi Dolce, o galagie de canale, era si el acolo. Un fotoliu si un taburet erau puse perfect pentru a-ti arunca hainele pe dansele. Lenjeria pe pat impecabila, prosoapele (desi cam scortoase), la fel. Aplice pe pereti, numai bune pentru citit seara. Camerele sunt pe lateralele vilei, asa ca daca aveti de gand sa mergeti (si va sfatuiesc sa o faceti), alegeti cu vedere spre parau, nu spre strada – desi strada nu e circulata, o vedere la parau+munte e peste una la strada+padure. Am spus asta ca sa ajung si la balcon: unul cat lungimea camerei, delimitat printr-un perete inalt de celelalte balcoane, astfel incat intimitatea e numai a ta :), dotat cu o masa si doua scaune din rachita; iar vedenia de la balcon (fara sa cer, am primit camera pe partea spre parau – m’or sti oamenii astia?) este de vis… sa nu mai vorbesc despre cum e sa adormi in “viuetul” lui si sa te trezesti dimineata intr-un susur, armonios acompaniat de ciripit de pasarele. (wow, am spus eu asta? ). Am cautat si pe balcon ceva mucegai sau orice chestie aiurea, dar tot n-am gasit-o. Dar eeeee, nu scapa ei asa usor, ma duc hotarat in baie. Asa, si??? Poti sa cauti pana iti vine rau, ca tot super curat e. Hmm, poate nu merg bateriile bine – neaaah, nu tine! Poate nu e apa calda, sau asteptam dupa ea – hatz, ca frige! Deja e culmea, pe bune: sampon este, gel de dus este, sapun lichid la fel… deja oamenii astia vor sa scriu de bine? Tocmai io?

Total surprins placut si putin debusolat dar si ceva insetat, cobor hotarat la restaurant, ca doar n-or fi toate roz. Nu erau roz deloc, erau alb cu rosu fetele de masa, culmea… si astea tot impecabile. Ospatarul cel ce parea ursuz la prima vedere s-a dovedit a fi un super domn, reusind chiar sa soata niste glume tari. Mancarea chiar a fost foarte buna, cu portii mari... Masa de Paste a fost un festin, cu aperitiv, ciorbita si friptura (toate la alegere, cu sau fara carne de catre miel) plus cate un platouas cu prajiturele de casa, de luat in camera… sa nu uit de palinca sau de afinata, ca ma fac de ras. Micul dejun a fost servit la masa, dar bogat si satios, fara nimic de reprosat (iar?). Sa mai spun ca dupa Inviere, la 1 noaptea, ne-au asteptat cu pasca, oua rosii, cozonac si vin? Sa mai spun ca au refuzat sa le platesc vreo 3 cafele si inca ceva palinca, doar pentru ca eram cazat la ei? Servirea a fost foarte buna, iar preturile in niciun caz de speriat, ba chiar din contra.

Asa cum eu poate am surprins pe multi – pe cei care ma stiu sau care imi citesc impresiile si stiu ca nu-s asa darnic in laude – asa am fost si eu surprins de ceea ce am gasit, de ceea ce mi s-a oferit. Nu pot decat sa recunosc ca: apreciez serviciile pe care le ofera, zambetul lor si deschiderea fata de client – si desi nu credeam sa spun asta vreodata in vreo scriere a mea, le multumesc! Le multumesc pentru ceea ce fac si pentru ca mi-au demonstrat ca se poate face turism de calitate fara preturi exorbitante, in Romania. Pentru asta, ma inclin!

VACANTE PERFECTE!

Trimis de papone in 15.04.15 21:38:38
Validat / Publicat: 15.04.15 22:53:02

VIZUALIZĂRI: 3477 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balcon, cu paraul cel frumos galagios

[15.04.15 22:52:17]

Mutat în rubrica "Cabana Stâna de Vale [Sovata], SOVATA - PRAID" (nou-creată pe sait).

[15.04.15 23:18:20]

@webmaster - localizarea este perfecta, multumesc!

danup
[16.04.15 19:21:16]

Buna postare, chiar este OK destinatia!

[16.04.15 20:27:05]

@danup - Multumesc! Iar prin destinatie cred ca te-ai referit la locatie, nu?

[16.04.15 20:31:24]

Am uitat sa sriu in impresii: In urma cu 20 de ani, aproape de terminarea liceului, aceasta pensiune era o carciumioara, locul de unde ne aprovizionam cu inghetata si cu cate o lada de bere pe care o raceam in parau, fiind in tabara organizata in campingul din apropiere - acum campingul este mutat ceva mai sus, chiar peste parau fata de pensiune.

danup
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Stâna de Vale: