ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.04.2015
ÎNSCRIS: 19.06.12
APR-2015

Paste la Pensiunea Dealul Sasului

Paste minunat la Pensiunea Dealul Sasului; locatia e situata pe drumul dintre localitatile Dambovicioara de Arges si Fundata de Brasov.

E o pensiune si restaurant in acelasi timp, situata intr-un decor mirific, undeva la 1000 m altitudine, cu angajati primitori si cu mult bun simt, care s-au straduit pe parcursul sejurului sa nu ne lipseasca nimic.

In cele 3 zile de Paste nu am putut sa mancam, tot ceea ce ne-au oferit gazdele, meniuri gatite exclusiv cu produse proprii din stana lor, totul pregatit in casa, am avut drob excelent, ciorba de miel asa cum nu se gateste in Bucuresti, (avea o supa fina ca la ciorba de burta!), friptura la tava de miel si saramura de crap adevarat, nu cumparat din market, dulceturi din fructe de padure, zacusca de ciuperci, foarte fina si gustoasa, smantana si cas afumat asa cum doar oierii din Rucar stiu face! si slaninuta afumata, de ziceai ca acum au taiat porcul, eeh... si cate si mai cate, asa multe, incat ceva gustari de Inviere le-am ratat, celebrii covrigi dulci de Muscel din coca de cozonac care se mananca cu ou rosu la Inviere! (eram prea obositi si prea satui), tuica si vin de foarte buna calitate adevarate ,,asa cum doar mai marii satelor beau", afinata si prajituri, unele deserturi nu am mai fost in stare sa le devoram, pacat de ele, fiindca erau o bunatate!!

Restaurantul frumos amenajat, curat si chiar usor opulent tinand cont de locul unde e situat, personal putin, dar eficient, surazator, oameni de-ai locului de treaba, Jos Palaria pentru profesinalismul lor, asa cum nu intalnesti in locatii de fite pe bani multi!

Mesele de seara au fost acompaniate de o formatie locala care au cantat toate genurile de muzica pentru toate gusturile.

Camerele mari, curate, dotate cu tot necesarul, cu balcon cu vedere la munti, pat matrimonial imens, pat pentru copil maricel si comod, curatenie, prosoape albe, fara pic de praf pe nici unde, teren de fotbal si tenis, sala de jocuri si de stat la un pahar de vin!

Au stana lor cu oi, pasari, vaci, care poate fi vizitata. ne-am plimbat prin zona, fiindca Pestera Dambovicioara o mai vizitasem de cateva ori, ne-am plimbat prin una din cele mai inalte localitati din tara, Fundatica, un sat serpuit si uitat de lume, dar plin de pensiuni, unde ai senzatia ca vei atinge cerul si unde te simti mai aproape de Dumnezeu! Mai poti vedea ruinele vechii cetati Oratia, spre Comuna Podu Dambovitei, poti incerca apa lor plata si minerala, foarte buna, Apa Craiului, cu nimic mai prejos decat suratele celebre, cine se incumeta poate face trasee prin masivul Piatra Craiului, in afara de Cheile Dambovicioarei, pot fi descoperite Cheile Crovului sau Valea Cheii, te poti plimba cu bicicleta, te poti odihni sau te poti bucura de copii tai care au crescut, chiar fara sa-ti dai seama! Inutil sa va mai spun, ca aici, oamenii stiu sa traiasca, nu sunt pe graba inainte asa cum suntem noi bucurestenii, de zici ca se sfarseste lume maine si noi mai avem atatea de facut, am prins zile cu soare, cald de puteai sta in tricou, pasind in acelasi timp pe zapada care se topea.

Cu alte cuvinte o locatie frumoasa, aerisita, cu lume mai putina, nu asa aglomeratie, ca la pomul laudat «Moeciu», conditii peste medie la preturi foarte bune si oameni calzi si adevarati,pensiunea chiar isi merita pe deplin cele patru margarete!

Trimis de meri1972 in 15.04.15 21:15:14
Validat / Publicat: 15.04.15 22:39:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DÂMBOVICIOARA.

VIZUALIZĂRI: 2129 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (meri1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.04.15 22:40:30]

Mutat în rubrica "Pensiunea Dealul Sasului Dâmbovicioara [Podu Dâmboviței], DÂMBOVICIOARA" (nou-creată pe sait).

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Dealul Sasului [Podu Dâmboviței]: