ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.04.2015
single

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Hotel lângă Piazza del Duomo, Firenze

In decembrie, inainte de Craciun, am vizitat pentru prima oara Florenta si, dupa ce am „periat” tot centrul istoric al orasului, cea mai buna varianta gasita a fost acest hotel.

Locatia este foarte buna – exact langa Dom, dupa colt, pe o mica straduta. Daca eram atenta puteam auzi si clopotele dimineata. Adresa este Borgo San Lorenzo nr. 4, GPS Latitude: 43.773499 Longitude: 11.253828.

Am rezervat direct pe site-ul lor si, dupa cum aflasem si din alte review-uri de pe net, au fost foarte prompti si detaliati, iar ceea ce au pe site corespunde intru totul realitatii. Imi pare rau ca pozele mele nu au iesit grozav, cred ca va trebui sa investesc intr-un aparat mai performant.

La pretul camerei, care a fost mai avantajos la rezervare directa, se adauga si taxa de oras de 2 EUR pe zi. Nu are parcare proprie, nu stiu daca se poate ajunge cu masina acolo (e zona pietonala).

De la aeroport se ajunge foarte simplu, mai ales ca pe site-ul hotelului este si o harta pe care am tinut-o minte (mi-am notat doar numele strazilor). Chiar daca am sosit in oras dupa miezul noptii si, dupa cum v-am spus, eram pentru prima oara acolo (si tot singura, ca de obicei), totul a fost perfect.

De la aeroport se ia autobuzul care face legatura cu orasul pana la statia centrala – Santa Maria Novella. De aici se merge pe jos pe Via dei Panzani si apoi, in continuare (putin stanga), pe Via cei Cerretani care da drept in Piazza del Duomo. Inainte de a intra in piata e o mica straduta in stanga, Borgo S. Lorenzo, iar hotelul este pe partea dreapta, imediat dupa ce intri pe straduta.

Nu este un hotel clasic, ci ocupa doar cateva etaje. Din cate am observat, sunt multe hoteluri de genul acesta in Florenta. Pentru mine a fost nu numai prima vizita in Florenta, ci si primul hotel „pe etaje” in care am stat. La receptie este cineva doar in timpul zilei, si anume Mandy sau sotul ei, Giulio, care sunt si proprietari totodata. Cladirea are un mezanin si apoi, de la etajul 1 incepe hotelul, nu stiu pe cate etaje. La intrare este o poarta zdravana si se poate intra fie cu un cod, fie cu cheie. Cum eu am ajuns tarziu, mi-au transmis pe mail toate informatiile, unele chiar amuzante dar utile: codul de la intrare, unde e intrerupatorul (aveam si lanterna pentru cazul in care incurc informatiile), cate serii de trepte sunt si cate trepte in fiecare serie (pas cu pas) pana la receptie, codul de la etajul cu receptia; la receptie am gasit o hartie cu numarul camerei, schita (care camera e – era chiar fata in fata cu receptia), cheile (3 la numar, insemnate: pentru usa de la strada, usa de la receptie si usa de la camera).

Alesesem o camera matrimoniala standard cu baie inauntru. E un aspect important deoarece sunt si camere care au baia proprie, dar separata, adica se iese in holul cu receptia pentru a se ajunge la baie, respectiva baie fiind folosita doar de acea camera. De aceea trebuie sa fiti atenti la tipul de baie atunci cand faceti rezervarea. Exista si camere triple sau de familie, se pot vedea pe site.

Am avut vedere undeva, intr-o chestie interioara, nu am fost prea atenta la asta sau nu am stat suficient de mult timp in camera. Galagie nu a fost, neavand vedere la strada; se auzeau doar dimineata discutiile de la receptie daca ma mai nimeream in camera - asta dupa ora 9.

Camera arata exact ca in pozele de pe site: mare, foarte inalta, baia maricica. Are si frigider, dulap si, apropo de inaltime, mai era o usita (1/2 de usa) pe un perete undeva, sus – chestia asta m-a mirat asa de tare ca am uitat sa intreb ce e cu ea cocotata acolo sus. Wi-Fi e gratis si merge bine. Pe jos e gresie, dar caloriferul si-a facut datoria si nu a fost deloc frig, iar apa calda a fost tot timpul, adica atunci cand am avut nevoie. Se face curatenie zilnic, ocazie cu care se pregateste si micul dejun pentru ziua urmatoare. Asta inseamna ca pe o tava sunt lasate 2 croissante (de magazin, in tipla, nu din acelea frantuzesti), biscuiti sarati, apa, pliculete de ness / cafea solubila (nu mai stiu bine de care), pliculete de ceai, zahar. Am gasit si bomboane de ciocolata, nu stiu daca erau trecute in „meniu”. Exista un fierbator pentru incalzit apa. Probabil aveam cate 2 chestii din fiecare pentru ca rezervasem camera aceea mare… Oricum, au fost foarte utile (chiar daca nu le-am mancat pe toate), fie le luam la mine, fie ciuguleam noaptea, daca mai puteam dupa cele doua mega-inghetate pe care mi le ofeream de noapte buna.

Hotelul oferea, tot pentru mic dejun, si reducere la o cafenea din apropiere – Firenze - (mi s-au dat de la inceput niste cartoane pentru fiecare zi, dar ma duceam mai mult la cafea, ca aveau cateva mese si afara). De asemenea, aveam, tot pe baza de cartonase de la hotel, reducere la un restaurant de pe aceeasi strada – Trattoria San Lorenzo - unde am fost de cateva ori. Preturile la acestea erau decente in raport cu zona. Totodata gazdele mi-au recomandat si un alt restaurant unde de asemenea am fost – Yellow Bar – aflat putin mai departe. Pe acestea le frecventau, din cate am inteles, si ei.

Vis-a-vis de hotel e un supermarket Conad deschis pana mai tarziu in care puteti gasi de toate.

Nu am avut nevoie de transportul in comun, am mers numai pe jos cat am stat acolo, totul este in aria aceea. Oricum e o zona preponderent pietonala, aglomerata, cu multe, multe muzee (ca sa nu zic ca totul e un muzeu acolo!), cu fel de fel de magazine, aproape si de un Mercatto (am facut intr-o zi, cand erau functionale, si un tur al acestor piete). Iar Domul este magnific zi si noapte, l-am admirat cu o mare placere indiferent de ora. Cum orasul era deja impodobit pentru Craciun, seara si noaptea era luminat tot si rasuna de veselie.

Mandy si Giulio sunt printre cele mai extraordinare gazde pe care le-am avut vreodata: sunt persoane foarte calde, iti ofera toate informatiile de care ai sau de care ai putea avea nevoie, ii poti consulta daca vrei sa stii ceva in plus (locuri, magazine), poti rezerva excursii. Eu am rezervat cu ajutorul lor o excursie de o zi prin Toscana, mi-au zis unde pot gasi o anumita marca de cozonac (aveam misiune de acasa!), ce sa mai vizitez etc.

Daca veti dori sa stati la acest hotel va sfatuiesc sa ii contactati direct pe site si, eventual, sa cereti mai multe informatii in functie de preferinte (poate au si camere cu vedere la Dom). Pe mine nu m-a interesat in mod special dar cine stie, poate data viitoare… Daca mai ajung in Florenta voi incerca sa stau tot aici, pentru mine a fost o locatie perfecta

Trimis de joana_ro in 15.04.15 06:08:42
    Validat / Publicat: 15.04.15 08:29:47
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Roma, Hotel Columbus

VIZUALIZĂRI: 2960 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (joana_ro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

[15.04.15 08:28:48]

Mutat în rubrica "Bel Duomo Bed & Breakfast, FIRENZE (FLORENŢA)" (nou-creată pe sait)

[15.04.15 08:31:49]

@joana_ro - Coordonatele indicate în cadrul review-ului mi se par ușor eronate - în apropriere, dar nu foarte exacte.

Eu am găsit 43.773718,11.254629. Te rog aruncă o privire pe acest link goo.gl/maps/sHoH5 și spune-mi dacă am nimerit bine intrarea și localizarea pentru B&B Bel Duomo.

Mulțumesc!

joana_roAUTOR REVIEW
    [15.04.15 09:15:57]

@webmasterX - Da, aceasta este intrarea. Cred ca merg pe mana ta, eu am luat coordonatele de pe net.

Multumesc frumos!

joana_ro