ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2015
DIN: Bistriţa
ÎNSCRIS: 13.04.10
APR-2015

Informatii importante

In general nu prea am scris despre locurile batute, decit daca am considerat ca am ceva nou de comunicat.

De data asta voi scrie si citeva consideratii personale, multumind prin asta persoanelor de pe site ale caror informatii m-au ajutat

Principalul motiv pentru a scrie este acesta:

PERSOANELE DIN U. E. PINA LA 24 ANI NU PLATESC BILET LA MUZEE IN PARIS.

Nu stiu daca aceasta info a mai fost scrisa aici, daca o repet scuze. Se pare ca e o lege data de Hollande, pentru a ridica nivelul de cultura.

Referitor la lucrurile personale, am vizitat Parisul in perioada 6-10 aprilie, cu plecare din Cluj si venire pe Tg. Mures. S-a ales aceasta varianta pentru a evita plecarea foarte devreme inapoi, la Tg. Mures plecarea de pe Beauvais fiind la 14,00.

Fiind lipiti de un grup mai mare de elevi, am luat ca atare cazarea, aceasta localizindu-se in Villepinte, 2 statii de RER mai aproape de Paris.

Un hotel tip Etape, camere mici, mic dejun doar de "dulce" cu singurul avantaj ca era la 150 m de statia RER .De acolo un bilet dus-intors pina in Paris era 8,70 euro .

Multumesc colegilor de site pentru sfaturi, am ales astfel Navigo Semain. La 4 zile si cit am umblat acolo cred ca a fost alegerea perfecta mai ales ca am ajuns luni .Nu mi-am facut poze de acasa, dar in fiecare statie este aparat automat de poze, costa 5 euro. Indicatiile sint doar in franceza, dar te descurci.

Este orasul unde ai nevoie cel mai mult de mijloace de transport, obiectivele fiind mult mai rasfirate decit la Roma sau Amsterdam, de exemplu .

Nu am facut nimic in plus fata de ceilalti turisti care au scris aici-Notre Dame, Versailles, Tour Eiffel, etc-, dimpotriva ne-au ramas multe chestii de vizitat, mai ales si pentru ca miercuri a fost greva generala si muzeele, inclusiv la Tour Eiffel au fost inchise. Asa ca turistii s-au bucurat de soare in gradini si la terasele parisiene.

Din cauza xenofobiei lor pentru noi, ca retour nici eu nu pot spune ca ii iubesc prea tare. Astfel ca pe lista de "I wish" erau alte obiective care le doream inaintea Paris-ului, impingindu-l mai incolo ca timp.

Avind o oportunitate insa nu am ratat-o, Parisul fiind un oras foarte frumos.

Insa se vede clar ca sint latini, mult mai murdar ca alte orase, pe linga liniile de tren, pe linga drumul de la Beauvais sticlele de plastic si pungile te fac sa crezi ca esti in Romania .

2 zile am scapat de "romii"nostri, pina am ajuns la urcarea de la metrou spre Sacre Coeur unde erau peste 10 echipe cu alba neagra sau cu bobul. Cum naiba mai gasesc fraieri dupa 25 de ani habar nu am.

Apoi insiruirea de vreo 10 femei de etnie romă de-a lungul maretului Champs Elysees ne-a facut sa le dam dreptate vizavi de sentimentele lor catre noi, ca doar noi i-am facut ROMI nu **** sa nu mai stie europenii care ce e

Recomand cu caldura aceasta destinatie.

Trimis de horachira in 14.04.15 13:39:45
Validat / Publicat: 14.04.15 17:21:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3577 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (horachira); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.04.15 13:50:51]

@horachira -

am luat ca atare cazarea, aceasta localizindu-se in Villepinte...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Dan&Ema
[14.04.15 20:38:51]

Esti sigur ca daca merg cu copiii 10 si 4 ani in iunie nu platim intrari la muzee? Ar fi o veste f buna pt ziua pe care o avem rezervata ot paris, celelalte sunt pt copii adica disneyland.

puiutea
[14.04.15 20:46:18]

Nu pare a fi "frumos" review-ul tău, deși ne oferă multe date folositoare, în schimb mi se pare util, în sensul că poate ne mai trezește la realitate din reveria și romantismul specific nouă, latinilor! Vreau să spun că "răul" este prezent peste tot aproape și ar fi bine să fim (totuși) și ceva mai vigilenți!

Spre exemplu, de ceva timp, au apărut aparate care "citesc" datele de pe cardurile aflate în buzunarul nostru! Nu spune nimeni - încă - ce am putea face pentru a ne apăra, dar un pic de vigilență nu strică niciodată! Concedii multe și frumoase!

Nasshu
[14.04.15 21:24:43]

@Dan&Ema - asa se pare :

caulaincourt.com/good-dea ... olds-eu-citizen.

Exemplu aici la Orsay musee-orsay.fr/en/visit/a ... -admission.html

Free admission...

Under 18s:ID card with photograph

18-25 year-olds who are citizens of an EU member state:ID card with photograph...

Inițiativa pare să fie din 2009!

[14.04.15 23:48:02]

@Dan&Ema: din propria experienta liceenii din grup au intrat la Versailles, Louvry si Orsay cu buletinul

DAR la Versailles nu si in gradini

@puiutea Acum a nu fi inteles gresit. 3 zile jumatate minunate, cu o vreme superba, in care am cautat sa vedem si simtim cit mai mult din ce poate insemna Parisul

Pe linga obiectivele clasice cred ca am batut zeci de km pe strazi si stradute, cu odihna de rigoare la terase cochete

Dar asta nu inseamna ca nu observi si lucrurile negative

[16.04.15 11:48:47]

@horachira - Buna ziua! Urmeaza sa plecam in scurt timp la Paris si ne tot interesam care este cel mai bun abonament pentru 5 zile (metrou+RER).

Am vazut ca ati folosit pentru calatoria prin Paris, Navigo Semain. Am auzit de la diverse persoane ca acest Navigo decouverte valabil o saptamana nu prea este accesibil turistilor, in sensul ca cei de la ghiseu spun ca trebuie sa fi rezident in Franta. Imi puteti spune daca ati intampinat astfel de probleme? Cum ati procedat?

Multumesc!

[16.04.15 17:51:29]

@Adelina R: sincer eu aici pe site am auzit de acest card, ce sfat nu am respectat a fost acela de a duce poze de acasa, dar nici in Romania nu cred ca e cu mult mai ieftin sa faci poze clasice

Atentie, acest card este bun in 2 conditii dupa mine

daca incepi sejurul de luni, maxim marti, pt. ca el e valabil de luni pina vineri, deci daca il faci joi tot pina vineri e valabil

daca stai macar in zona 3

Daca stai in zona 1-2, nu prea se merita dar oricum cardul se face pe ce zone vrei si e mai ieftin

Am avut norocul sa dau de un negru amabil la ghiseu, care vorbea si bine engleza. Cind am intrebat de cea mai buna solutie ne-a zis de Metro pass pe 3 zile 50 euro cred ca

doar cind am zis eu de Navigo a zis A, ok, mi l-a prezentat si m-a ajutat mai mult decit m-am asteptat

Nu stiu nimic de cele zise de dvs., sper sa aveti acelasi noroc ca noi si cereti direct navigo semain

[16.04.15 22:42:32]

@horachira - Multumesc mult! Da, stam de marti pana duminica in zona Montmartre si vrem sa folosim si RER-ul de la/la aeroport si spre Versailles, deci ne este de ajutor un Navigo decouvertes semain pe zonele 1-5 Eu am inteles ca este valabil 7 zile(de luni pana duminica)

Inca o intrebare as avea... Poza se lipeste pur si simplu pe card sau este nevoie de vreun adeziv?

Multumesc inca odata! Seara buna!

[16.04.15 23:30:39]

@Adelina R: iti dau ei o hirtie pe care o lipesti poza, semnezi, mai bine zis scrii numele apoi are un cadru plasticat unde o introduci, e super protejata

Nu mai stiu, tipul de la ghiseu a lipit-o

Distractie faina

[17.04.15 16:54:05]

@horachira - Multumesc mult!

laurus
[05.09.15 13:39:02]

Navigo seimane si Navigo decouverte e tot una? Care sunt diferentele intre ce le 2?

calatorul
[27.09.16 12:28:26]

@horachira: Multumim pentru informatiile oferite, am constatat si noi frumusetea orasului si ofertele sale, la vizita pariziana de acum 8 ani, dar pe vremea aceea nu era AFA iar acum e cam tarziu sa mai relatez cum a fost.

Adelina R, calatorul, Dan&Ema, horachira, laurus
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: