ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2015
ÎNSCRIS: 19.06.11
DEC-2014

la PMM* = 750 THB

Absolute Guesthouse Patong, o locaţie absolut meritorie

Absolute Guesthouse este situată în populara zonă Nanai din faimosul Patong Beach Phuket, aproape de zona de noapte din Patong (Padure de Bananieri, într-o traducere aproximativă).

Patong Beach Phuket se referă la plaja şi oraşul de pe coasta vestică a insulei Phuket (Muntele Bijuterie, în traducere din limba thailandeză), şi este principala staţiune turistică din insulă, renumită pentru plaja sa, cea mai populară plajă de pe insulă, dar mai ales pentru viaţa lui de noapte.

Viata de noapte, termen colectiv folosit pentru divertismentul de seara târziu până în zorii zilei, include pub-uri, baruri, cluburi de noapte, muzică live, concerte, cabarete, teatre, cinematografe, spectacole şi unele restaurante. Aceste locuri solicită, adesea, o taxă de acces, mai degrabă o taxă de acoperire, deoarece cuprinde un voucher pentru o băutură. Viaţa de divertisment de noapte este mai orientată spre adulţi, decât divertismentul din timpul zilei. Oamenii care preferă să fie activi pe timp de noapte mai sunt numiţi şi bufniţe de noapte.

Viaţa de noapte de aici este concentrată în două zone principale, Bangla Road predominant straight şi Paradise Complex predominant gay. În ambele zone se găsesc baruri şi discoteci, dar, mai ales, Go Go baruri sau Go-Go dancing, localurile "go go" având o mare varietate de baruri interioare cu dansatoare şi găzduire, cele mai multe fiind locuri pentru prostituţie, dansatoarele fiind, de obicei, disponibile pentru clienţi.

Patong Beach se întinde pe o lungime de 3,5 km de-a lungul Mării Andaman, o mare cu apă caldă şi liniştită, limpede şi curată. Are o frumuseţe a sa, naturală, are un nisip alb, purverulent şi ape albastre. Plaja are formă de semicerc şi este foarte potrivită pentru bronzat, pentru înot, pentru sporturi nautice.

”Am fost acolo” în decembrie 2014, cinci nopţi, cu o ofertă bună, costul fiind în jur de 36 euro pe noapte, convenabil pentru insulele thailandeze în decembrie, adică în sezon.

Pensiunea este situată la aproximativ 20 km de Phuket şi la circa 45 km de Aeroportul Internaţional din Phuket pe care am aterizat în jurul orei 16:30. De la aeroport am mers la hotel cu un microbuz care a costat 180 bath de persoană, mai puţin decât taxiul care ne-a costat, la întoarcere, 700 bath. Călătoria până la pensiune a durat cam 1 oră şi 30 de minute, deoarece microbuzul a oprit la dispeceratul firmei de transport şi, apoi, la hotelul fiecărui turist.

Absolute Guesthouse este o pensiune situată la numărul 137/3, pe strada Nanai, în zonă găsindu-se tot ce este necesar, inclusiv un magazine 7-Eleven şi Mart Family, noul centrul comercial Jungceylon aflându-se la doar 15 minute de mers pe jos.

Este destul de aproape de mare, 15 minute de mers pe jos până la Patong Beach şi la 10 minute de Bangla Road, strada cu cea mai tumultoasă viaţă de noapte.

Are 6 apartamente spaţioase şi 17 camere mari şi luminoase, bine izolate termic şi fonic şi oferă multe facilităţi: aer condiţionat, seif, frigider, duş şi toaletă, telefon, canale TV. De remarcat paturile care, pot spune că, sunt suficient de mari pentru orice gabarit.

Se mai oferă serviciu de trezire, WiFi gratuit în toate camerele, facilităţi pentru prepararea ceaiului şi a cafelei. La recepţie se pot obţine servicii de transfer la aeroprt, închirieri de autoturisme sau motociclete, serviciu de spălătorie, cafe-bar sau participare la excursii.

Check-in începe cu ora 14:00, iar check-out se face până la ora 12:00.

Politica de anulare şi plată în avans variază în funcţie de tipul şi condiţiile camerei rezervate.

Un hotel pensiune cu o ofertă bună, un raport calitate preţ bun, cu multă linişte în gălăgiosul şi agitatul Patong. În această zonă se găsesc multe astfel de pensiuni. Am ales Absolute Guesthouse pentru punctajul bun de pe un site cunoscut şi nu ne-a dezamăgit.

Sejurul din această locaţie a fost unul reuşit şi cred că aici am înţeles semnificaţia expresiei thailandeze "mai pen rai", care se traduce aproximativ prin "Nu contează" sau "Nu-ţi face griji, fii fericit".

Trimis de mprofeanu in 13.04.15 15:37:25
Validat / Publicat: 13.04.15 17:42:55

VIZUALIZĂRI: 3912 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Absolute Guesthouse Patong la plecare dimineaţa la ora 6.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 750.00 THB pe cameră

webmaster15 [13.04.15 17:42:38] »

Mutat în rubrica "Absolute Guesthouse [Patong], PHUKET" (nou-creată pe sait).

mprofeanu [13.04.15 22:12:21] »

@webmaster15 - Coordonatele GPS sunt: 7.88627 N si 98.30241 E.

mihai.panait [04.05.15 16:59:33] »

@mprofeanu - salut! felicitari pentru cele 2 review din patong... am o intrebare... spuneai ca ai luat de la aeroport un microbus pentru transport. noi mergem 4 prieteni in patong... e mai convenabil cu autobuzul sau cu taxi? am cautat un transfer pe net dar noi ne mutam apoi la alt hotel si nu am gasit transfer la un hotel si intoarcere de la altul...

mprofeanu [04.05.15 20:00:03] »

@mihai. panait - Cu taxiul de la aeroport la hotel si invers este cam standardizat adica 700 bath pe sens. Cu microbuzul este 180 bath de persoana, dureaza mult pentru ca opreste la multe hoteluri sa lase turisti.

Este si mai ieftin pentru 4 persoane, mai rapid si mai comod cu taxiul.

mihai.panait [04.05.15 20:06:49] »

@mprofeanu - mci... ce recomanzi in dubai 2 zile?

mprofeanu [04.05.15 20:31:06] »

@mihai. panait - Minim ti-ar trebui 3 zile.

Pentru 2 zile ar fi:1 zi Moschea Jumeira cu intrare numai la ora 10, apoi luat autobuz de vizavi nr. 8 pana la Souk Madinat Jumeirah, mers o statie inapoi pe jos pentru poze cu Burj Al Arab si intors cu autobuz nr 8 pana in statia terminala Al Gubaiba. Luat metrou pentru Dubai Mall, vizitare acvariu? , fantani, apoi urcat in Burj Khalifa.

2. Dimineata vazut zona Bastakiya si cu Muzeul Dubai apoi traversat cu abra in Deira pentru Souk de aur macar. Luat metrou pentru Dubai Marina, apoi tramvai cu legatura printr-o parcare la monorail pentru vizita Atlantis, neaparat si inapoi pentru vizitare Dubai Marina. Apropo tinuta in Atlantis este normala pentru zile caniculare.

mihai.panait [04.05.15 20:47:16] »

@mprofeanu - multumesc mult! raman dator cu o bere! eu am fost in dubai in 2003... s-au schimbat multe de atunci... de aceea intreb... si taromul a anulat o cursa din dubai asa incat am 2 zile pana la urmatoarea...

in singapore ai fost? si aici stau 4 zile la intoarcerea din thailanda... daca da ce imi recomanzi?

mprofeanu [04.05.15 21:09:45] »

@mihai. panait - 1 zi neaparat Sentosa cu Day Fun Pass

1 zi Zoo si River Safari, apoi vizitare centru cu Garden by the Bay, macar Flower Dome de vizitat eu am vazut si Cloud Forest, Merlion, Marina Bay Sands, etc.

1 zi Gradina botanica apoi cartierul chinezesc cu temple, eventual croaziera Singapore River Cruise, etc.

mihai.panait [05.05.15 07:40:50] »

inca o bere de mult timp n-am fost atat de dator! multumesc mult!

mihai.panait, mprofeanu