ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.04.2015
ÎNSCRIS: 13.06.11
MAR-2015

Sacre Coeur

Construita pe dealul Montmartre, in partea de nord a Parisului (se vede de pe turnul Montparnasse), Sacre Coeur se ridica la o inaltime de 129 de metri deasupra marii, insa constructia propriu zisa are 83 de metri. Pana la Revolutia din 1789 (a nu se confunda cu cea din 1830) pe tot dealul Montmartre se intindea o mare manastire benedictina. Revolutionarii au distrus manastirea si au ghilotinat toate maicutele. In anul 1875, in semn de pocainta si pentru a atenua situatia politico-militara din Franta, s-a hotarat construirea unei bazilici. Din cele 79 de proiecte, cel al arhitectului Paul Abadie a fost ales castigator, iar la data de 26.06 s-a inceput construirea Sacre-Coeur. Acum, ca o paranteza, vazand ce durata au avut in general aceste constructii la vremea respective, mi-am dat seama de ce dureaza asa si la noi… Doar suntem ginta latina! :) Doar ca ei si-au revenit de mult!

Asadar, fara a-i mai numi pe ceilalti arhitecti care s-au ocupat de constructie dupa ce Abadie a murit (1884), aceasta este terminata in 1919.

Travertinul, o roca poroasa de calcar, a fost principalul material de constructie folosit, proprietatea sa principala fiind aceea ca se pastreaza alba chiar si intr-un oras care a recurs la interdictia de a circula a masinilor, datorita poluarii massive. De remarcat este si faptul ca, atunci cand ploua, zidurile bazilicii se albesc si mai mult … (datorita calcitului eliberat)

Stilul constructiei este de aceasta data romano-bizantin, porticul cu trei arcade fiind vegheat de doua statui ecvestre, ale Ioanei d’Arc si a Regelui sfant Louis al IX –lea. O alta atractie ar mai fi clopotul Savoyarde, cunoscut a fi cel mai greu din Franta (cca 19 t) Piateta din fata bazilicii ofera o priveliste vasta a Parisului, cunoscut fiind faptul ca domul acesteia (83 m inaltime) reprezinta un alt punct bun de observare din Paris, dupa Motparnasse si Eiffel... Doar ca un obstacol ar putea fi cele 299 de trepte in spirala care trebuiesc urcate pana acolo.

Interiorul este decorat cu mozaicuri, unul dintre acestea reprezentandu-l pe Isus rastignit. Cripta bazilicii adaposteste mai multe statui reprezentand sfintii si o relicva despre care se crede ca ar fi chiar inima Sacra a Lui Isus (Sacre Coeur). Si aici, ca si la Notre Dame, exista acele pupitre unde se aseaza candelutele, sumele pentru donatii sunt aceleasi, 2 si 10 euro, (probabil ca se poate pune orice suma, chiar asa si scrie, insa acestea sunt cele contra carora se pot lua candelute), insa, ceva in plus fata de celebra catedrala, pe partea dreapta sunt niste incaperi, din aluminiu si termopan, in care se afla niste preoti, iar lumea asteapta in niste spatii special amenajate, cu scaune, sa intre si sa dicute cu acestia. Ce m-a frapat a fost faptul ca, toti cei trei preoti erau de culoare. Am vazut mai tarziu, inca doi, albi, insa si cel care tinea slujba la Notre Dame cand am ajuns eu, era tot de culoare. Desigur ca pentru francezi nu e nimic iesit din comun, aproximez (din ce am vazut) ca cca 35% din populatie este asa, insa e de inteles, avand in vedere coloniile pe care le-a avut si (inca) le mai are Franta.

Aceeasi liniste, intretinuta si de oamenii de ordine, desigur, aceeasi interdictie de a fotografia, ca si la Notre Dame, am facut doar pe furis cateva fotografii, pentru ca nu vroiam sa fiu apostrofat de nimeni. Insa am vazut turisti care fara nicio jena fotografiau … Existau deasemenea mai multe magazine de suveniruri, de-o parte si de cealalta a intrarii, cu preturi mari, zic eu, pentru ce ofereau. Insa si la Notre Dame, ca si aici, sau la Montparnasse, erau automate in care bagai 2 euro si primeai medalii cu cele doua constructii pe o parte si cu chipul Papei Francisc pe cealalta. Foarte multa lume, multe grupuri de copii, majoritatea se rugau si aprindeau candele la statuile sfintilor din jurul Criptei. Programul de vizitare este 06-23, iar pentru dom, intre 9-18. taxa pentru dom si cripta este de 5 euro...

Adresa “ Castelului alb din cer “ (asa cum mai este supranumit) este 35, rue de Chevallier de la Barre, 75018. Se poate ajunge cu metroul liniei 2, pana la Anvers, sau linia 12 pana la statia Abbeses. Pana la basilica se poate ajunge si cu un funicular, biletele pot fi obtinute de acolo, sau se pot folosi biletele de metrou, autobuz, samd.

Asadar ca impresii, recomand din toata inima aceasta destinatie, insa am marele regret ca, in fata bazilicii, pe scarile acesteia mai bine zis, erau foarte multi tineri (si nu numai) care consumau bauturi alcoolice si urmareau niste spectacole tinute ad-hoc de altii care aveau si cate o cutie pentru “donatii”. Printre acesti tineri circulau cativa bisnitari care vindeau bere si vin. Nu mi se pare normal ca tocmai in fata acestui lacas sfant sa se intample asa ceva. Dar nu ma mai mira nimic … In zonele de interes turistic fercvent se intampla asa ceva …

Trimis de iulian68 in 07.04.15 15:58:53
Validat / Publicat: 07.04.15 21:06:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3209 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Liniile pe care urca funicularul pana la Sacre Coeur.

[07.04.15 21:30:14]

În cele două vizite făcute la Sacre Coeur (2011 și 2012) am fost și eu martor la unele spectacole întocmite ad-hoc, dar nu am observat să se consume băuturi alcoolice pe treptele ce urcă la catedrală.

Să se fi ”prostit” lumea între timp?

[07.04.15 21:37:27]

@traian. leuca - Bere Heineken la 330 ml, la sticlute din sticla si vin, alb, tot la 330 ml. Erau cativa mai "tuciurii" dar arabi, nu 'indieni' de-ai nostri care umblau cu ele in genti frigorifice. Intr-atat m-au dezgustat ca nici macar nu am fost curios sa stiu cat costa... Insa, asa cum am spus, toti cei de acolo erau turisti, si probabil ca e greu sa-i tii in frau... Oricum sa fii sigur ca nu am vazut picior de jandarm sau de politie nationala...

[07.04.15 22:47:44]

@iulian68 -

Erau cativa mai "tuciurii" dar arabi

Eu știam că arabii nu consumă alcool (nu le dă voie Coranul). Sau poate doar le ei nu e voie, că-i vede Allah.

clau70
[07.04.15 22:57:28]

Vad ca te mananca rau degetutele... cred ca e de la inelul lui Portos...

Fara a fi subiectiv cred ca in ritmul asta scapi de cele doua zerouri din coada... si ataci pole position )

[07.04.15 23:06:02]

@traian. leuca: poate erau convertiti! ????

[07.04.15 23:09:21]

@clau70: m-am simtit motivat de ka 'licoarea' aceea care era in butelcuta adusa de tine! Acum visez la ea si scriu... Si mai am o gramada... doar ca ma lasasem 'la mana mea'! Multumesc pt remarci, abia astept sa vad ce scrii de Thassos-ul care urmeaza la voi! Sarutari de maini Danei!

Carmen Ion
[08.04.15 12:48:37]

@iulian68 - În afara funicularului mai există o cale de acces motorizată până la Sacre Coeur: "Le petit train de Montmartre", un minicar care se poate lua din Place Blanche (linia de metrou 2). În drum poţi vedea alte atracţii ale colinei (Place du Tertre, Espace Dali, restaurantul Le Lapin Agile).

[08.04.15 13:08:57]

@Carmen Ion - Iti multumesc pentru completari! Am si vazut trenuletele acelea galbene, chiar in fata bazilicii, dar am uitat sa le mentionez. De, varsta! Inca o data, multumesc!

[08.04.15 14:39:34]

Mutat în rubrica "Bazilica Sacre-Coeur - Montmartre, PARIS" (nou-creată pe sait)

balasa violeta
[08.04.15 15:35:00]

@iulian68 - frumos... aduceri aminte. Admiraţi Parisul! O panoramă de nedescris asupra unui imens oraş vă stă... la picioare. Cel mai frumos obiectiv din Paris, pentru mine.

[08.04.15 15:40:31]

@balasa violeta - Iubita mea (toata lumea stie nu am admirat nimic din inima, cum sa-ti spun, cum tu fara George nu te-ai fi simtit bine, asa m-am simtit eu fara Nina! Dar cat de curand (nu stiu luna) merg cu ea! Va pupam!!!

msnd
[08.04.15 20:51:15]

@iulian68 -

Parcă ar fi aproape 100 de ani de când am fost și eu pe acolo, în 1996.

Am ajuns la intrare venind de undeva din stânga, după ce trecusem printr-o, presupun, piațetă a pictorilor.

Chiar în poartă era un tip ce cânta la un instrument tip flașnetă, dar cântecele sunau foarte bine. Vindea și CD-uri cu melodiile proprii, dar pentru mine prețul cerut (80 franci) mi s-a părut prohibitiv.

Ce m-a șocat la biserică, a fost faptul că pentru a ajunge sus în cupolă, a trebuit să trec prin subsol. Partea proastă a fost că nu am știut la ce să acord atenție acolo. Dar imaginea de sus a meritat toate eforturile.

Scara monumentală din fața intrării am remarcat-o mai târziu, din un alt punct al orașului.

Oricum, pentru mine a rămas un punct de referință a excursiei de la acea dată.

Mulțumesc pentru aducerile aminte.

[08.04.15 21:51:24]

@msnd - Imi dau seama ca a trecut ceva, daca vorbesti despre franci! Nu s-a schimbat nimic, cred, dar sunt sigur ca vei mai merge acolo inca o data ca sa faci singur comparatia. Multimesc ca m-ai citit si ai dialogat cu mine. Te respect pentru ce faci aici, pe sait, si imi dorescsa ne revedem cat mai repede! Oricum, ma simt privilegiat ca sunt citit de oameni ca tine, si ca majoritatea celor care, stiu bine, ma citesc ori de cate ori au ocazia. Nu am "sumedenie" de prieteni pe AFA, dar cei pe care ii am sunt de cea mai buna calitate!

[08.04.15 22:09:43]

@iulian68 -

Iartă-mi lipsa de modestie, sunt și eu printre ei?

[08.04.15 22:21:38]

@traian. leuca - Desigur Traian, ai devenit printre cei mai buni! Si cand te gandesti ca abia te asteptam!!! Acum, pe bune, te mai invitam la "o tuica" sau mai aveam grija de tine, daca nu ma convingeam ce fel de om esti? Crede-ma, abia astept sa te revad! Sarutari de maini doamnei!

[09.04.15 14:36:42]

@iulian68 -

Si cand te gandesti ca abia te asteptam!!!

Sincer mă așteptam la o mică ”urecheală” din partea ta (nu era nici un bai). Mi-a plăcut să petrec câteva clipe în compania voastră și sper să ne revedem la anul.

[09.04.15 16:06:56]

@traian. leuca - si noi! Sau poate mai devreme!

balasa violeta, Carmen Ion, clau70, iulian68, msnd
Alte impresii din această RUBRICĂBazilica Sacre-Coeur de Montmartre: