ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2015
ÎNSCRIS: 13.06.11
MAR-2015

Turnul Montparnasse

Turnul Montparnasse, are ca si adresa, 33 Avenue de Maine, 75015, Paris, insa parerea mea este ca nu merita sa folositi masina personala pentru a vizita obiectivele turistice din “orasul luminilor”!

In primul rand ca e un adevarat calvar sa conduci in Paris, in al doilea rand ca efectiv nu gasesti loc de parcare, sau daca gasesti, vei plati minim 1,80 euro pentru maxim 2 ore, si in al treilea rand pentru ca reteaua de metrou a orasului, formata din 9 magistrale (am intalnit chiar noi constructii de statii dar nu mai retin daca era o magistrala noua sau una deja existenta) asigura un transport ultra rapid, civilizat si, cred eu, destul de ieftin.

La fiecare statie exista panouri su harti si trasee, exista ‘nodurile ‘ unde se pot schimba trenurile spre anumite destinatii, si deasemenea, gasiti si “tonomatele” de unde puteti cumpara bilete. Acele bilete se pot folosi si pe autobuze, si chiar si pentru funicularul cu care se poate urca la Sacre Coeur. Asadar metroul, linia 4, statia Montparnasse-Bienvenue si ati ajuns.

Revenind la turnul Montparnasse, chiar daca se spune despre el ca este cel mai ‘urat si negru’ turn, in schimb asigura cea mai buna si completa vedere asupra orasului… A fost inaugurat in 1973, are 70 m de fundatie, 25 de ascensoare, 7200 de ferestre, 40.000 mp de fatada, 5000 de angajati. Este vizitat de peste 1.000.000 de turisti anual. Are 210 m inaltime, 56 de etaje, ocupate in principal de birouri, ultimul etaj are un restaurant si o terasa de unde se poate admira panorama. Exista insa o terasa, la etajul 59, unde vei ajunge daca urci scarile celor doua etaje ramase, de unde vei putea admira Parisul in adevarata sa splendoare.

Biletele de intrare se pot procura nu de la intrarea propriu zisa, ci de la o cladire aflata la capatul scarilor din stanga intrarii. Pretul unui bilet este de 15 euro pentru un adult, 12 euro pentru tinerii intre 16-20 ani, 9 euro pentru cei intre 7-15 ani. Pentru copii pana in 7 ani, accesul este gratuit.

Programul de functionare este intre 9:30-22:30, cu specificatia ca sunt anumite luni in care acesta se poate prelungi pana la ora 23. Nu este inchis niciodata, fie Paste, Craciun sau Revelion!

Liftul cu care urcati pana la etajul 56 este deservit de un angajat, care va si verifica biletele. Biletele au o valabilitate de un an de la data cumpararii. Chestia cea mai super la acest lift e ca urca cele 56 de etaje in … 38 de secunde! Nu trebuie sa va nelinistiti, nu veti simti absolut nimic! Urmariti pe ecran si observati permanent etajul si timpul parcurs …

Ce nu mi-a placut acolo era faptul ca, la intrarea spre prima terasa, nu aveai accest decat dupa ce ti se facea o poza!!! Nu e vorba de altceva dact de o activitate comerciala a unor tineri, insa nu mi se pare normal sa astept dupa altii ca sa fac o poza, si, mai mult sa mi se faca o fotografie, chiar daca nu vreau! Nu spun ca nu sunt frumoase, am facut si in Turnul Dunarii, dar atunci am vrut, pt ca eram cu familia… Asadar, daca veti dori sa faceti acea poza, o veti obtine fizic contra sumei de 20 euro. Exista acolo si un magazin de suveniruri cu preturi ‘intangibile’, la fel e si restaurantul … Ce e mai la “indemana” sunt “tonomatele" in care bagi doi euro si obtii o medalie aurita cu turnul Montparnasse.

Concuzionez ca trebuie vizitat de oricine merge la Paris, cu recomandare, pentru cine e amator si dornic de spectacol, dar si pentru romantici, sa il vizitati la lasarea serii, ca sa puteti admira spectacolul luminilor care incep sa se aprinda, una cate una. La ora 22 se lumineaza si Turnul Eiffel, iar de acolo veti putea admira in voie jocul de lumini …

P. S. Dupa ce veti cobora din turn, vizitati Galeriile Lafayette aflate in cladirea din imediata sa apropiere. La parter am baut o cafea excelenta la un prêt de 3,70 euro, dar cred ca avea 700 ml!! Asta pentru ca am cerut cafea cu lapte… Espresso-ul prietenului meu continea maxim trei inghitituri... mic, mici! Ce mi s-a parut amuzant era ca, dupa ce comandai primeai un disc care avea pe el niste luminite, stinse la inceput, cu care puteai iesi de acolo, si reveneai cand luminile discului se aprindeau si se auzea si un bipait… Comanda te astepta!

Trimis de iulian68 in 06.04.15 23:00:01
Validat / Publicat: 07.04.15 00:20:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 5301 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Montparnasse. (Statia de metrou Montparnasse -Bienvenue)

Dan&Ema
[07.04.15 07:12:54]

Trecut pe agenda de iunie.

Larissa
[07.04.15 10:24:25]

@iulian68 - Cand am fost eu acum cativa ani, nu era chestia cu poza obligatorie... Intr-adevar, Parisul vazut ziua de pe turn este ceva de vis, noaptea am preferat Eiffel...

iulian68AUTOR REVIEW
[07.04.15 12:58:18]

@larissa2015: eu in Eiffel nu am urcat, imi doresc sa o fac impreuna cu Nina... dar faza cu poza e enervanta, mi se pare ca sunt fortat, chiar daca au zambetul pe buze. Si ca sa o iau altfel, ce poza ar iesi, eu cu amicul meu? Poze de genul asta am facut singuri, fara sa mai dam 20€ /pers.

[30.01.16 16:01:20]

Mutat în rubrica "Cartierul Montparnasse, PARIS" (nou-creată pe sait)

Dan&Ema, iulian68
Alte impresii din această RUBRICĂCartierul Montparnasse: