ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit

la PMM* = 250 USD

încărcat de pe telefon!

Rixos Sharm 5*

Recent întorși din frumoasa vacanța de pe malul Marii Roșii, petrecuta la Rixos, as vrea sa punctez câteva detalii importante.

Am plecat in luna de miere la Sharm, eu însărcinată in 6 luni, așadar vacanța asta a reprezentat o gura de aer si o baie de soare:). Ne-au primit foarte frumos cu şampanie, flori si tort! Stafful de la Recepție, nu a fost de prea mare ajutor, le-am cerut o camera mai aproape de piscinele încălzite (6 la număr) dar au insistat ca nu e cazul... așadar piscinele încălzite fiind foarte departe si mega aglomerate de rusi cu copii nu prea am apucat sa facem baie in piscina deoarece la sf lunii Martie fiind 28-29 de grade, eu însărcinată, nu a fost apa tocmai buna de bălăceală!

Mâncarea si curățenia au fost de 5* (bineînțeles 5* arăbești nu le comparam cu turcii), am apreciat cel mai tare produsele gătite la grătar, in fiecare seara ceva diferit dar de calitate: ton, somon, mușchi de vaca, fructe de mare... In rest, la linie, nu extraordinar, dar ok, hotelul fiind plin de ruși si britanici probabil era pe gustul lor.

Ospătarii mult prea insistenți pentru șpagă, daca nu le dădeai de fiecare data nu îți aduceau nici pahare pentru apa... Rezervările pentru restaurantele a la carte, o păcăleala totala, la restaurantul turcesc si cel cu pescăresc erau blocate de ei... Nu se putea face rezervare dar, in schimb erau de fiecare data multe mese goale!!!

Camerele destul de spațioase si curate, dar la fel si aici... Cameristul la fel de insistent la capitolul Tips, in ziua in care nu ne-am întâlnit cu el, a bătut la ușa sa întrebe cu o fata de cerșetor daca totul e ok, camera e ok... Înțeleg ca au venituri mici, dar totuși mi se pare o lipsa acută de bun simt si e chiar stânjenitor!

Cu excepția staffului care e unul de 2* la capitolul bun simt, totul a fost ok, au internet in toate zonele, nu funcționează tot timpul perfect dar la camera si in zona restaurantelor întotdeauna a mers super ok!

Menționez ca pentru familiile cu copii este super-alegere, au tot felul de programe dedicate copiilor: Mikey, Minie, bugs bunney... La fel si pentru adulți, programele de entertainment foarte frumoase si atractive.

Trimis de Oana.ciripan in 06.04.15 20:34:29
Validat / Publicat: 07.04.15 00:26:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Hurghada

VIZUALIZĂRI: 7664 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Oana.ciripan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 250.00 USD pe cameră

webmaster33 [06.04.15 22:32:31] »

@Oana.ciripan: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

cloverina [02.12.16 15:27:46] »

@Oana. ciripan: Bună! Cum aţi perceput siguranţa în Sharm? În resort mă gândesc că nu sunt probleme, dar în afara lui?

Oana.ciripan [02.12.16 16:26:13] »

@cloverina: buna! noi am fost in 2015, nu am simtit in nici un moment ca am fi in pericol, am iesit dinresort, dar am folosit transport de la hotel... CCa 30 E. in 2015 a fost ok. acum nu as mai merge catre aceisi destinatie...

cloverina [02.12.16 16:36:06] »

@Oana. ciripan: Mulțumesc pentru răspuns. Deși de la data sejurului vostru până în prezent a avut loc nefericitul atac aviatic, chiar și înainte de octombrie 2015 situația era extrem de tensionată în Egipt.

Eu, pe de altă parte, sunt de părere că merită riscul. Antalya poate fi considerată o altă destinație "periculoasă". Însă oamenii uită repede genul ăsta de evenimente, dovadă fiind miile de fotografii de pe pagina de Facebook ori de pe TripAdvisor de la hotelurile din Sharm. Oamenii și viața merg înainte.

rentea [02.12.16 18:41:46] »

@cloverina: cred ca mult mai sigura ar fi Hurghada. Sharm se afla intr-o zona foarte dubioasa / periculoasa. Deseori se aude cum in Peninsula Sinai Statul Islamic mai executa pe cineva, mai rapeste niste soldati sau cine stie ce alte grozavii. Sinaiul este departe de a fi ceva similar cu Antalya sau chiar cu orasele turistice din Tunisia.

Penisnula Sinai este in razboi in prezent. Armata Egiptului nu stapaneste pe deplin situatia si chiar daca hotelurile arata ok si iti lasa impresia de "oaza" e siguranta, nu m-as aventura...orice se poate intampla acolo, si in resort si pe drum...

Mai bine Hurghada !

cloverina [02.12.16 18:43:26] »

@rentea: Știu că Hurghada este varianta mai sigură, însă țin cam mult la serviciile Rixos. De aceea am și deschis discuția aici. O să ne mai gândim.

rentea [02.12.16 18:49:15] »

@cloverina: Gasesti si in Hurghada servicii de lux, iti recomand eu numai unde am fost: Premiere le Reve, Steigeberger Beach si cred ca mai sunt si altele. Servicii si resorturi cel putin echivalente cu Rixos.

Mergeti in Hurghada daca tineti la deplasarea aceasta, noi am fost de vreo 3 ori acolo, ce-i drept acum cativa ani buni, am fost si in Sharm... nicio diferenta notabila de atmosfera, dar acum Sharm e realmente periculos pt turistii straini. Uitati-va la hotelurile de care v-am spus si cred ca va vor placea.

cloverina [02.12.16 18:53:36] »

@rentea: Mulțumesc pentru informații și sfaturi!

Oana.ciripan [03.12.16 00:23:22] »

@cloverina: în hurgada am stat la Movenpick dar... acum vreo 6 ani. Super...

cloverina, Oana.ciripan, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂRixos Sharm El Sheikh Resort: