ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2015
ÎNSCRIS: 03.04.09

Habemus Dixtractium

La o saptamana de la intalnire, timp in care au muncit webmasterii mai mult decat de la inceputul anului incoace (datorita impresiilor si ecourilor voastre), ma gandii sa scriu si io ceva, poate ma lipesc de f’un premiu, sau imi mai scimb culoarea de user. Hai sa las rautacismele, scriu pentru ca doara nu degeaba fusei si io prin zona… si nici nu voiam sa va privez de scrierile-mi ciudate/ funny/ nervoase/ foarte sincere, sau cum vreti voi

Apai pe cand se anunta aceasta intalnire, io eram in maaaare gaura de bani (financiara, in termenii unora), pentru ca “jobless” - si aveam cam morcovei daca sa ma bag sau nu, si tot stateam in cumpana. Spun “morcovei”, pentru ca erau mai multi:

- Unii se pregateau de revelion, io ma gandeam cum sa ma bag pe lista si sa reusesc a da un avans; ca revelion… mai e unu’ si la anu’

- Cum naiba sa ii spun io Pufosheniei ca vreau sa merg la o intalnire cu 178 de necunoscuti? Aproximativ 178, pentru ca eu mai cunoscusem cativa la targul de turism. Si cum sa inteleaga ca e fara plic la final?

- Cum naiba sa afle si sa citeasca Pufoshenia toate tampeniile de le scrisei io pana in decembrie 2014, cand ea habar nu avea ca eu pot/ stiu sa scriu (bine)? :D

- … Si ar mai fi morcovei, dar deja cred ca ma bate iepurasul de paste.

Asa ca trecand cu bine peste citirile criticului meu numarul 1 (non mebru AFA, nu o cautati), mai tai din banii pe care oricum nu aveam de gand sa ii dau la intretinere si platesc un mic avans, avans caruia i-a mai urmat unul si inca unul aproape inainte de inchiderea bancilor si… gata! De acum, roaga-te sa fii sanatos ca sa poti sa bei, sa fie PAP’ul ok, sa fie si Pufoshenia ok (cineva trebuie sa conduca), sa ai bani cat sa cobori strada pana la Dragului… si tot inainte, pana mai sus de Sinaia, cu tot cu Rina al ei.

Si hai ca iar am facut o introducere poate mai mare decat restul impresiilor. Asa ca: am fost preluat direct de la job din Otopeni si ne-am pornit – impreuna cu o alta userita si sotul - cu inima deschisa (la figurat) catre Predeal, la hotelul ala de mai fuseram noi si acum 7 ani, la un pseudoteambuilding. Ca ma simteam ciudat cred ca e normal, nu mai fusesem niciodata la o nunta atat de mare; plus ca nici formatia nu o stiam si nici meniul nu parea prea de soi; dar emotiile erau mari, ca doara mai cunosteam si io pe unii, si dintre cei mai din familie. Sincer, ii inteleg pe toti cei care au intrat fara a cunoaste pe nimeni, cred ca le-a fost putin cam greu. Spun asta pentru ca in momentul in care am intrat oarecum timorati, sa te ia cineva in brate si sa auzi poate cel mai frumos “Ce mai faci, mah?”, din partea cuiva care te intampina… eu m-am simtit acasa, iar a mea pufoshenie cred ca s-a linistit si s-a simtit in siguranta (ceva gen “Bah, asta chiar stie pe cineva de la nunta asta, deci avem o sansa”).

Ce a urmat? Un haos total, mai ales in mintea mea. Habar nu aveam inainte, vazand impartirea la mese, ca va fi asa misto. Am descoperit oameni frumosi si deschisi, oameni exuberanti sau doar voiosi, oameni care m-au surprins mult prin deschiderea lor si prin felul lor de a fi. Oameni care au venit sa se simta bine si sa cunoasca alti oameni, oameni curiosi, oameni interesati si interesaNti. Nu spun ca toti au fost asa, vorbesc de cei cu care am interactionat – pentru ca asa am vrut eu sau pentru ca asa au vrut ei, asta chiar nu conteaza, cat timp a fost o placere.

Nu neg nici ca au fost unii care au venit sa bata gradinarul in loc sa manance strugurii, unii suparati “ca taranul pe sat”, unii carora le tuna mai rau decat la o furtuna tropicala, dar chiar nu merita sa scriu acum despre ei. Prefer sa spun ca desi nu-s genul “dansator”, nu am ratat cateva hore sau o greceasca. Desi sunt fumator, nu am resimtit deloc restrictiile impuse de unii pe aici, asta pentru ca s-a putut fuma la intrarea in restaurant (asa am interactionat cu muuulti useri/prieteni), dar si in lobby – iar pentru cine se plange de fumul din lobby si de faptul ca pe acolo erau copii… asta e: si copii se pot juca afara, la fel cum si noi putem fuma afara – restul e asumare. Nu comentez mancarea sau cazarea aici, sper sa reusesc sa scriu niste impresii in stilu’mi propriu (desi nu-s prea convins). Nu comentez lipsa paharelor sau a farfurilor, atat timp cat eu aveam la un moment dat 5 (cinci) pahare&cescute cu licori din toate partile tarii sau Europei (ex: limoncello homemade, palinca de vreo 3 feluri si un rachiu). Nu vreau sa comentez despre “alfa”, preturi, codite de iepuras, etc. Nu comentez nici macar ca unii nu reuseau sa auda :) Eu consider ca daca ai venit aici, ti-ai asumat chestia asta. Pana la urma, e un fel de teambuilding (adevarat, pe banii tai), dar alegerea e a ta: vrei sa vii sau nu? Alegi stelute sau companie&distractie?

Acum pe persoana fizica: am observat un lucru… mai toti ma stiau/ stiati ca ala tare’n gura, nesuferit, carcotas sau badboy. Va jur ca nu am facut nimic nici pentru a-mi confirma, dar nici pentru a-mi nega acest “statut”. Cei care m-au cunoscut, au acum parerea lor; pentru ceilalti… intrebati-i pe cei ce m-au cunoscut.

Pentru mine, au fost doua zile pline, poate prea pline. Pline de voie buna, de oameni frumosi si deosebiti (atat am vrut sa vad sau sa cunosc), pline de alcool (de calitate, recunosc! :D), pline de voie buna. Pentru mine, a fost prea putin. Sa ne revedem cu bine la anul (sau cat mai curand posibil, cu placere!).

Am doua PS-uri:

- Regret fata de bou si lipsa de cuvinte de la acordarea premiilor AFA – nu stiam, doar nu mai fusesem niciodata la o astfel de intalnire. Io stiam ca se premiaza doar “premiantii”, adica aia buni, nu si aia tari in gura.

- Asa cum ati observat, m-am ferit tot review-ul sa numesc useri, desi unii se recunosc “printre randuri”. N-as fi vrut sa omit pe nimeni si ati fost prea multi cei pe care ar fi trebuit sa va mentionez, prea multi cei carora sa le spun: Mi-a facut placere sa va cunosc!

Ma inclin! Si clasicul meu “VACANTE PERFECTE!!!”

Trimis de papone in 05.04.15 17:48:44
Validat / Publicat: 05.04.15 18:57:01

VIZUALIZĂRI: 1717 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 22051 PMA (din 51 voturi)

krisstinna
[05.04.15 19:20:10]

Eu recunosc: te-am cautat, te-am gasit si am fost placut impresionata.

Larissa
[05.04.15 19:56:21]

M-am recunoscut, plus cä mä uit zilnic la peştişorii täi de Murano, nicio şansă să te uit, ai fost o surprizä pläcutä pentru mine!

iulianic
[05.04.15 20:58:06]

@papone -

Regret fata de bou si lipsa de cuvinte de la acordarea premiilor AFA…

Doamne, ce m-ai distrat cu expresia asta şi cât mi-ai amintit de prima mea înfăţişare la un astfel de eveniment. Mai spuneam cuiva şi rog să fiu iertată dacă mă repet:

Îţi înţeleg starea de spirit pentru că şi eu - şi noi toţi, cei care am fost acolo - cândva, am trăit la rândul nostru momente asemănătoare.

În 2013, la Odorheiul Secuiesc, s-a întâmplat să fiu prima apelată. Deşi am auzit cuvintele lui Cornel, habar nu aveam ce trebuia să fac. Scaunul parcă mi se lipise de spate şi nu mă mai puteam desprinde. Atunci soţul meu mi-a şoptit apăsat: "Hai, du-te, du-te acolo!" M-am ridicat şi m-am prezentat în faţa tuturor uimită ca un viţel la poarta nouă. L-am întrebat pe Cornel: "Trebuie să spun ceva?" Când mi-a răspuns: "Nu neapărat, nu ne formalizăm!", mi s-a luat o mare piatră de pe inimă. N-am spus decât cel mai simplu "Mulţumesc!" Ce-ar fi trebuit sa fac, ce-ar fi trebuit să spun, am aflat de la următorii apelaţi care îşi făcuseră debutul la întâlnirile AFA şi aveau mai multă experienţă.

Şi mai trebuie să spun că atunci nu erau prezente atât de multe persoane. Aşa încât, eu te-am înţeles pe deplin. Chiar dacă au fost momente de mare emoţie, important este că am trecut peste ele, că ne-am cunoscut şi că ne-am distrat cu toţii pe cinste.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
Zoazore
[05.04.15 21:41:20]

@papone - Papi, Gebruderul meu drag (c-așa-mi place mie să-ți spun, da?), recunosc sincer, am venit chitită pe tine. Jumătea mea te-a zărit la masa de alături, și, n-ai să crezi, a zis ” Habemus Papone! ”

Apoi totul a fost așa de simplu... Și asta pentru că gura aia a ta maare, cum zici tu, e bătută de-un suflet imens. Adăugată si Pufușenia la mixul ăsta, e ceva de nu mă mai satur!

P. S. Vă mai doare capul?

Dabator
[05.04.15 22:17:08]

@papone: Dragă persoană fizică află că ești mult mai agreabil în această formă decât în persoană virtuală. Așteptam să întâlnesc nu știu ce drac împielițat, sau măcar un Dracula mai mic. Așteptările mi-au fost înșelate, cu toate că nu ascund că nu mi-a părut rău că nu ai corespuns așteptărilor mele .

O reală plăcere să ne întâlnim, așa că poate cine știe, mai repetăm .

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[05.04.15 22:25:32]

@krisstinna - Multumesc mult, ma bucur ca am fost o prezenta placuta.

@larissa2015 - Sunt de neuitat, ce sa spun Ma bucur ca ti-a placut premiul de la tombola si ca pestisorii au in ce pluti (daca dadeau peste cineva care nu are acvariu? pluteau in vreo cana?).

@iulianic - Multumesc, saru'mana!

@Zoazore - Poti sa-mi spui cum vrei, e ok. Va pupam! Si capul e ok, dar daca merge si de la distanta, sa te astepti la "convocari".

Zoazore
[05.04.15 22:27:51]

@papone - Oricând, cu mare drag. Merge și de la distanță. Vorbim!

[05.04.15 22:45:27]

@Dabator - Draga Daba', multumesc mult pentru aprecieri. Pe persoana fizica iti spun ca placerea de a ne cunoaste e reciproca, si o repetam oricand - ocazii sa fie, iar daca nu sunt ocazii... le putem inventa sau creea chiar noi!

maria55 †
[06.04.15 01:11:44]

@Mai draga, papone!

Savuros!

Ai fost cireasa de pe tort, tort asteptat cred de multe, multe persoane! Ma cam saturasem de discutii in contradictoriu, vis a vis de... orice

Persoana fizica, virtuala, reala, cu fata nu stiu cum... considera ca te-am citat... vreau sa stii ca esti un dulce, mai mamaie!

buterfly*
[06.04.15 07:53:38]

Papone&pufoshenia ma bucur ca ati reusit sa veniti! Fara voi intalnirea nu ar fi avut sarea si piperul necesare unei petreceri bune! Sa ne vedem la mai multe!

Flaviu
[06.04.15 11:02:26]

@papone - Mi-a placut ce si cum ati scris. Pacat ca nu ati postat si poze dar, probabil, astea au fost in sarcina domnului Vega06. Diviziunea sociala si ''pe persoana fizica care este'' a muncii, bag de seama.

Toate cele bune!

[06.04.15 22:55:24]

@maria55 - Multumesc mult! Cu atat mai mult cu cat toata lumea a spus ca tortul (servit la masa) a fost bun

@buterfly - Oricand, o adevarata placere sa ne vedem! Cat despre vreun plus adus petrecerii... si sarea/piperul trebuie sa fie in cantitati moderate Salutari sotului si spune-i ca acel limoncello homemade are un mare fan.

@Flaviu - In primul rand, daca nu tineti neaparat la acea persoana a doua, eu sunt pentru toata lumea "tu". Cat despre poze, daca nu postau altii, nici acum nu afla lumea cum arat - ii multumesc si aici lui @vega06 pentru pozele postate.

Mercic pentru aprecieri! All the best!

roth
[07.04.15 22:37:05]

Ha, ha ha tu zici de fata ta la primirea premiului? ... pai ai tot dreptul fiindca sti tu cum spune o vb din batrani... cica prima data nu se pune!!

Mai grav cu cei "batrani" fiindca nu prea au scuze... sau au ca sunt "batrani"?!

Cateva randuri ce fac placere cititorului, scrise de o persoana volubila... sa nu zic voluptoasa ca nui gramaticala expresia nu ca ar fi nepotrivita ....

Oricum esti o mare figura si trebuie sa recunosc ca merita sa te avem la petreceri...

[16.04.15 19:50:40]

@roth - Multumesc mult! Si petreceri sa fie, voi face tot posibilul sa fiu acolo.

@all - Total de acord cu cine a spus ca de la cele mai reusite petreceri nu ai poze... ai amintiri!

Paty
[18.05.15 17:14:58]

Nu știu cum de mi-a scăpat review-ul tău, eu fiind, altfel, absolut convinsă că n-am ratat nimic din ce s-a scris despre Predeal. Da' am remediat problema și am adus și zuperbonusul cu ocazia asta.

Ne-a făcut plăcere să vă cunoaștem pe amândoi. Vă mulțumim frumos pentru transport, pentru compania foarte plăcută și pentru plimbarea bonus. Salutări Pufosheniei!

[18.05.15 20:08:23]

@Paty - Ne-a facut placere sa va cunoastem si sa ne revedem cu bine!

Cat despre drum, a fost o placere sa va avem langa noi, dar... va strang de gat pe amandoi!!! Mi-ati lasat restul de 10 lei in scrumiera din spate, de ma puteam trezi cu vreun geam spart pentru suma asta, mai ales ca i-am descoperit la vreo luna dupa Predeal, desi erau la vedere

Multumesc pentru ZB si toate cele bune!

Paty
[19.05.15 08:12:46]

@papone - Upssss Ca s-o dau pe glumă (deși știu că nu-i): Așa rar căutați pe acolo?

Scuzeeee!! Dacă n-ați vrut să-i luați...

Numai bine să fie și la voi!

buterfly*, Flaviu, hlli, iulianic, maria55, Paty, roth, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂ2015 - Întâlnire AFA Belvedere Predeal: