Holiday Inn Express Rome East Hotel

Avatar robert
înscris/ă în 29.12.11
MEMBRU: CONSUL
APR-2013

NOUAmFostAcolo recomandă, pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și tururi turistice ale Romei / Vaticanului serviciile oferite de www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Bun, dar departe

Ilustrație muzicală - fond sonor/video consultare impresii:

În momentul în care vizitez o mare metropolă europeană am posibilitatea, la bugetul pe care-l am, să aleg un hotel slăbuț în centru sau un hotel mai bun la periferie.

De această dată am dorit să stăm în condiții omenești. Hotelul este unul modern de patru stele situat la periferia orașului. Este ideal în special pentru cei care vin cu mașina și nu vor să mai intre cu ea în nebunia din centru. Aceștia beneficiază de parcare gratuită la suprafaţă sau cu plată în subteran.

Hotelul oferă la cerere, un serviciu de transfer gratuit, până și de la staţia de metrou de pe linia B, Santa Maria del Soccorso. Noi nu am apelat decât la plecare la acest transfer. Pâna la statia de metrou se făceau aproximativ 15 minute, mergând pe jos. Și ajungeam mai repede decât cu microbuzul, deoarece ori trebuia să așteptăm dupa alți turiști ori după șofer să se urnească.

La aproximativ 500 de metri este o stație de tramvai. Cu numarul 14 se ajunge cam în juma de oră în centru. Nu am folosit tramvaiul decât într-o singură zi... De această dată am preferat metroul.

Gara Palmiro Togliatti este la un kilometru de hotel.

In apropierea hotelului se află un mare supermarket Auchan, iar la 7-8 minute de mers pe jos se afla o stradă plină de magazine și de pizzerii, loc unde ne petreceam fiecare seară. Tot aici am savurat la o cofetărie celebra lor înghețată. Prețurile aici sunt mai mici ca în centru.

Citisem că e o zonă rău famată, dar nici vorbă de așa ceva.

Este un hotel mediu de patru stele cu 86 de camere dispuse pe 7 etaje, decorat modern. În fiecare cameră există aer conditionat și TV LED cu programe prin satelit. Aveam și internet WI-FI, dar acesta mergea foarte slab în cameră și acceptabil la recepție. Pe jos în cameră este mochetă și camerele sunt izolate destul de bine fonic. Patul este mare și salteaua este de buna calitate. După atâta mers pe jos prin oraș ăsta-i lucru care ne interesa cel mai mult. Fiind un hotel mai mult pentru oamenii de afaceri, în cameră se află și un birou cu un telefon fix. Se pot efectua apeluri locale gratuite. Deasemenea au și posibilitatea să te conectezi cu laptopul la internet cu plată.

Baia este la fel modernă și este dotată cu articole de toaletă de calitate si deasemenea cu un uscător de păr. Bideu, duș și toate alea...

Serviciul de menaj este discret si eficient.

Receptia hotelui este frumos decorată și este deservită de personal amabil și zâmbitor. Aici există disponibil un seif și ziare gratuite.

În incinta hotelului se află o sală de ședințe și un centru de afaceri.

Micul dejun de tip bufet se servește intr-un local chic. Aici se pot savura produse de patiserie, șuncă, ouă, brânză și ouă. Produsele sunt proaspete si de calitate. Parcă mai bun ca în alte părți în Italia.

În zonă mai există un cafe bar de unde se poate savura o delicioasă cafea sau se poate mânca un sandwich.

Hotelul nu este top de patru stele, dar este ideal pentru o vizită în oraș, dacă nu te deranjează distanța de centru. Fiind mai la periferie garniturile de metrou sunt destul de goale. Măcar ăsta să fie un avantaj :-) . Dacă aș mai ajunge în Roma, probabil tot aici m-aș mai caza.

Impresii încărcate de robert in 04.04.2015 08:53:53

Validat / Publicat: 04.04.15 12:00:32

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (robert); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  22700 PMA (din 26 voturi) nota2

- robert
    [04.04.15 10:00:43]

rog webmaster melodia : https://www.youtube.com/watch?v=KadQgizzeUM

[04.04.15 11:59:28]

Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

Mutat în rubrica "Holiday Inn Express Rome East Hotel, ROMA" (nou-creată pe sait)

- robert
    [04.04.15 12:18:01]