ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.04.2015
ÎNSCRIS: 08.07.10
FEB-2015

Numai eu scriu aici??

Aceeasi echipa ca si in anii trecuti. Unii au vrut o piscina adevarata si nu un lighean mai mare bun doar pentru copii, noi am vrut in acelasi loc pentru ca ne place si stim locatia si la ce sa ne asteptam fara sa avem adrenalina.

Drumul OK. Am plecat dis de dimineata si am ajuns in jur de ora 13,30. Eu ca si anul trecut am cotizat la drumurile bulgaresti pentru un an intreg 65 leva. Restul au luat 2 saptamani adica doua vignete. Dupa atatia ani am ajuns la concluzia ca degeaba bagi ceva in acte ca apartamentele sunt deja rezervate. Am avut 203 (noi), 303 amicii nostri si 403 amicii amicilor nostri. practic am fost unul sub altul exact deasupra piscinei. Mobilierul din camere este identic indiferent de corp sau etaj. Camera are plasma atat in sufragerie cat si in dormitor (plasmuta). Baie cu boiler, bucatarie complet echipata, wi-fi (merge cam slabut) mufa de retea in spatele TV, am avut cablu de retea si vreau sa spun ca fuge bine calculatorul pe net.

Piscina este cam micuta, am inteles ca apa a fost un pic cam rece, dar era plina de copii (rusi). Pentru rusii dornici de o baie ca la ei, era piscina exterioara plina, cu ghiata si cateva copci :)

Fata de anul trecut se vede ca au dat cu lavabila au mai corectat defectele, au schimbat becurile cu becuri led. Apropos de becuri led, eu chiar ma gandeam cati ani functioneaza caci sunt cam scumpe si in apartament am avut 4 becuri led arse. Cam multe. Dupa o parola cu receptionera ni le-a schimbat. Receptionera s-a mirat ca avem 4 becuri arse.

Mancare : SUPEEEEEEEEERRR. Micul dejun este cel clasic bulgaresc. Nu le mai enumer. Unele nu au fost de calitate dar nu mureai de foame si gaseai ceva sa-ti placa. In schimb masa de seara a fost o nebunie. In fiecare seara gaseai atat o fripturica cat si o mancarica cu sos la cuptor. Intr-o seara nu am rezistat si am luat o portie de fasole iahnie. Doamne cum mirosea. Zacusca, salata de sfecla rosie, diverse salate, orez fiert, amestec mexican etc.

Flacaul meu s-a intalnit cu un coleg. Mama lui a incercat sa ne scoata la o mehana. Urat din partea noastra c-am refuzat-o. Bulgarii nu ne-au luat taxa de dop si nici nu ne-au zis nimic c-am venit cu vinul casei prin rotatie. Suptilizam pahare de la dozatorul de suc (pahare inalte de 300 ml) le umpleam cu vin rosu si jurai ca bem suc. Al naibii suc dezlega limba si te inrosea la fata fara motiv. Practic am stat pana la terminarea mesei de seara si am fost ca la mehana. Amicul nostru a zis ca pentru ca eu beau vin de Ostrov, cand mai mergem in Bulgaria, eu trec cu bacul fara sa platesc daca vin cu 10 etichete de vin de Ostrov :)

Bomboana de pe coliva a fost in ultima seara cand am intrat ca berbecii (cu coarnele inainte) si bulgarii faceau poze la mancare. Ne-au tratat cu o seara bulgareasca "pe bune". Nebunie curata. Noi suntem cam uscati si cu greu am facut fata la nebunia de mancaruri si miesme. Cei mai dolofanei s-au bucurat din plin. Nu pot sa va explic ce a fost dar trageti concluziile din poze.

Am uitat sa va spun de cazare. Fiecare dintre noi a avut pe palier niste tineri zabauci care s-au distrat pana pe la 1 dimineata. Intr-o seara la etajul patru (erau romani), intr-o seara la 3, intr-o seara la noi. Cei de la 4 au suportat toata discoteca. Cei de la trei merg in concediu cu dopuri pentru urechi. Eu m-am sculat pe la 12 in urlete si racnete. Nu stiam ce sa fac. Am iesit pe hol sa vad exact numarul camerei, am cautat ce nr de telefon au si am sunat. A raspuns o piti si i-am spus in engleza ca avem reclamatii si daca nu termina rapid venim la camera lor. A crezut ca este de la receptie si au inchis rapid muzica si scandalul.

Fata de anul trecut bulgarasii nostri au mai facut o sauna cu sare de himalaia si o baie turceasca/hamam.

In concluzie si-a meritat toti banii chiar daca am dat mai mult.

Sa nu da-ti buzna ca sa avem loc si la anul :)

Trimis de fanespoitorul in 03.04.15 17:56:01
Validat / Publicat: 03.04.15 19:39:32

VIZUALIZĂRI: 3264 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fanespoitorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Colacul bulgaresc de la intrare cu doua tipuri de mirodenii iar in alt castron este miere
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

[03.04.15 18:15:00]

@fanespoitorul: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[03.04.15 18:41:03]

@webmaster69 - Nu este corecta locatia. Corect este paralel cu punctul 5 (Royal Tower) fata de orizontala pe drumul care se bifurca de la Sunrise spa.

F2A1C
    [03.04.15 20:08:29]

@fanespoitorul - Cum asa, toata lumea scrie de Belvedere zilele astea...

[03.04.15 20:16:08]

@F2A1C - Curat murdar Coane Fanica. Am scris si eu despre Belvedere cu o mica diferenta : cel din Bulgaria nu se compara cu cel de la Predeal, nici la stele, nici la camere, nici la mancare si nici la pret. O fi bine??

[03.04.15 20:31:16]

@fanespoitorul - Da, cam așa! Deocamdată numai tu scrii! Noi suntem ecoul! Dă-i înainte, că-i zici bine!

Îmi place stilul tă de descriere!

[03.04.15 20:39:02]

@Zoazore - Daca il rezervam pe asta, doamne ce nebunie faceam acolo. Cam greu cu drumul cam 7 ore cu masina din Bucuresti. Anuntam la hotel si cred ca ne luau de la Ruse cu politie si girofar pe toti AFA-istii sau ne puneau la dispozitie cateva autocare. Umpleam piscinele. Cei mai frigurosi o umpleau pe cea acoperita, cei putin luati o umpleau pe ce exterioara dupa metoda ruseasca, adica dupa doua cin'zeci de votca.

[03.04.15 20:51:51]

@fanespoitorul - Și tu ai dreptate. Că ne știi fani Bulgaria. Cred că oriunde-am fi rezervat in Bulgaria ar fi fost OK. Și relativ ieftin. Mai greu ar fi fost pentru ”nordicii” noștri să se depaseze, dar poate fi o idee!

Corneeel!

vega06
    [07.04.15 18:31:24]

@fanespoitorul -

Da, va dati seama ce bucurie era pe bulgari daca mergeam atatia oameni acolo... Ce pleasca pe capul lor si-n plin sezon mort Cred ca se purtau cu noi ca si cu niste bibelouri de portelan, nu cumva sa le facem Doamne fereste niscaiva review-uri negative si altadata sa se linga pe bot de turisti romani. Vad ca pe astia de la noi ii cam doare undeva de tsunami-ul pe care l-au generat. Asta e. Au riscat si au pierdut, zic eu.

[07.04.15 19:14:18]

@vega06 - Cred ca pozele de la ultima seara "Seara bulgareasca" (ne-au facut-o sa-i tinem minte) spun multe.

Sezonul la ei nu este chiar mort. banskoski.com/bg/banderis ... -polyana-webcam acum cand scriu sunt -2 grade la Banderita poliana.

Daca ma gandesc bine ar fi costat 70 euro/noapte apartament cu un dormitor si demipensiune, ceva mai mult. Pretul este raportat la prima saptaman din februarie si este posibil ca pt sfarsitul lui martie sa fi fost mai ieftin.

Mai greu este cu drumul.

Doamne ce seri ne faceau. Cand i-am spus la o ospatarita ca o cunosc si venim a 4 oara mi-a spus "rumanski priateli". Si la mehana cei mai vanti sunt rusii si romanii, englezii si nemtii consuma mai putin si probabil lasa mai putin.

Sarbatori Fericite si Toate cele bune (sa se adune)

vega06
    [07.04.15 19:42:18]

@fanespoitorul -

Pe webcam-urile lor, se vede ca parca ar ninge

La bani era bine, putin peste 600 de lei la ei si la Belvedere-le nostru a fost putin sub 500. Dar ai dreptate. La drum ii omoram pe cei mai din nordul tarii. De fapt pe toti, mai putin noi cei din sud.

L.E. - Totusi, asa cum am mai zis, atata vreme cat cu totii sau marea majoritate ne permitem excursii "afara", am putea face efortul financiar de a ne revedea prietenii in conditii decente atat dpdv al cazarii, cat si al meselor. De ce ar trebui sa fie neaparat foarte ieftin? Un pret mediu ar fi ok si zic eu ca ar multumi pe toata lumea...

traian.leuca †
    [07.04.15 21:22:05]

rumanski priateli"

Anul acesta voi merge pentru a patra oară în Veliko Târnovo (de data asta în tranzit cu o cazare în Arbanasi) și abia aștept să întâlnesc o bulgăroaică frumoasă la o terasă din parcul Marno Pole și de la care am auzit expresia de mai sus. De fiecare dată am mâncat la această terasă (situată în partea de nord a parcului) și m-am simțit excelent.

[07.12.15 11:00:24]

sal

mi-am rezervat pt februarie 3 nopti aici si ma intereseaza sa-mi zici si mie dc coordonatele hotelului sunt corecte si pe ce drum ai mers, si imi trebuie ceva lanturi sa iau la mine pt perioada asta cum sunt drumurile

ms

[08.12.15 09:37:49]

@bogdan78 - Coordonatele sunt pe harta interactiva (cred). Nu este greu de ajuns. La intrare in Bansko se face la dreapta, mers drept pe partea dreapta a raului Glazne pana cand se vede Royal Tower. Faci la dreapta si dupa hoteul cu neme de bere englezeasca, faci a doua la stanga. O singura data am avut lanturi si nu le-am folosit. Le-am avut ca sa fiu sigur ca nu raman pe acolo. Bulgarii dezapezesc cu simt de raspundere. Cauciucurile de iarna sunt suficiente.

Traseu: Bucuresti, Ruse, Pleven, Sofia, Pernik, Blagoevgrad, Bansko. De la mine pana la Belvedere sunt circa 440 Km, cam 8 ore de mers cu masina, cu 2,3 opriri + vama si mers cu 90 la ora. Distractie placuta

[09.12.15 23:05:40]

Ms si mai am o intrebare ce bani sa am la mine leva sau euro

[10.12.15 20:48:58]

@bogdan78 - Nu recomand euro in Bulgaria. Ai doua cursuri de schimb ron/euro si euro/leva. Exista doua posibilitati. Sa te duci la BCR si sa faci comanda de leva 100 sau 200 leva sau daca ai card care poate fi folosit in afara tarii sa tragi direct de la bancomat o suma mare de bani 100 sau 200 leva. Vei avea comision de schimb+ comision de tragere (utilizare bancomat). La 200 leva vei iesi la un curs un pic mai mare fata de cursul oficial dar mai mic fata de schimbarea euroilor luati din romanica si schimbati in bulgaria. Parcare ski 12 leva, masa in doua persoane 30-40 leva. o stica de vin (mai slabuta) 6 leva, o sticla de bere pet 2 litri 4 leva, sau mai bine spus preturile noastre sunt la fel cu ale lor doar ca sunt in leva. Gandeste-te ce ai cumpara in perioada care stai (in lei) si imparte la 2,45 si va rezulta cam cati leva vei cheltui, aproximativ.

[11.12.15 11:45:35]

Ms frumos de informatii

[11.12.15 12:02:35]

@fanespoitorul - Eu am luat din BCR cu 2.35 in vara asta. 100 de leva. Am facut comanda miercuri si vineri i-am avut!

[11.12.15 19:13:45]

@Zoazore - Nu contest. Undeva pe AFA facusem o socoteala pentru o tragere de 200 leva de la un bancomat bulgaresc. BCR are cele mai naspa cursuri dar face rost de leva. In Bulgarica folosesc cardul la cumparaturi (vigneta, motorina etc). Intotdeauna cand ma intorc in tara am cateva leva astfel incat pana ajung la un bancomat sa am ceva leva.

F2A1C
    [11.12.15 20:53:44]

@fanespoitorul - Exista si case de schimb care au leva frecvent O data am facut si comanda la una din ele.

[18.12.15 13:51:31]

@fanespoitorul: sal din nou

Dc ai da. mi si mie drumul pe care ai mers cat si coordonatele hotelului

Si adresa de mail a hotelului dc o ai ar fi excelent

Ms

[19.12.15 09:11:47]

@bogdan78 - Nu am coordonatele hotelului. Bucuresti, Ruse, Pleven, Sofia, Pernik, Blagoevgrad, Smilitsi, Razgrad, Bansko. In apropiere de Sofia o sa vezi un pod peste soseaua de 3 sau 4 benzi. O sa ai indicator sa faci dreapta spre Kulata dupa ce treci de pod. Vei intra pe soseaua de centura a Sofiei. O parte este buna, o parte naspa, o parte este in regim de autostrada. Urmaresti indicatoarele de Kulata. Dupa Blagoevgrad o sa ai indicatoare de Kulata si Bansko. In Smilitsi dupa pod faci dreapta si vei merge spre Razgrad si Bansko. In Razgrad nu vei intra ci treci pe langa el. Ti-am scris mai sus cum ajungi la hotel. Nu este greu. Nu stiu sa explic mai bine, masina mea merge singura. A invatat drumul si nu trebuie sa ma uit la GPS sau indicatoare

[19.12.15 14:11:20]

@bogdan78 -

youtube

La minutul 1:55 face stanga si merge pe celalalt mal al raului Glazne. TU trebuie sa mergi inainte. La minutul 4:51 ai sa vezi hotel Ramada si un stalp de lumina. Intre cele doua repere vei vedea o constructie turn cu ceas care este Royal Tower. Daca tu mergi pe cealalta parte a raului ajungi la Royal Tower (aproximativ), faci dreapta, treci de hotel Guinness si nu prima strada ci a doua faci la stanga. Dupa ce ai intrat pe strada se va bifurca : la stanga este Belvedere iar la dreapta sunt alte doua hoteluri. NU este greu.

[19.12.15 15:00:49]

@bogdan78 -

... cat si coordonatele hotelului

Majoritatea locațiilor au setate coordonatele GPS - foarte multe verificate/certe.

În cazul de față coordonatele GPS le poți vedea dând click pe linkul de mai jos.

amfostacolo.ro/hotel.php? ... -bansko&id=7110

La toate destinațiile sunt afișate la fel.

Setează în aparat/progam folosit la navigare :

41.831692 N, 23.474805 E

[22.12.15 13:13:01]