SUS

înscris/ă în 06.07.13
FEB-2015

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Halong Bay - o destinatie de neratat

Am stat in Halong Bay, pe vasul Indochina Sails, 3 zile (2 nopti). Vasul era mic (capacitate de cazare 25 locuri) dar ideal pentru a crea o atmosfera mai apropiata si calda, iar noi ne-am simtit minunat. Recomand aceasta experienta oricui ajunge in Vietnam. Vremea nu a fost de partea noastra, mai mult innorat, nu a plouat efectiv decat in ultima zi dimineata dar am inteles ca asta e atmosfera normala, de asteptat in golf. Temperatura a fost de aproximativ 20-23 grade. Ghidul local ne-a povestit o legenda foare frumoasa despre creatia zonei: dragonii au venit in ajutorul vietnamezilor in timpul unei lupte si din focul azvarlit de ei si din zvarcolirile lor au luat nastere aceste stanci care se inalta din apa.

Ghidul a fost foarte dragut, saritor, dornic sa ne povesteasca despre zona, sa rezolve orice problema, a organizat diverse activitati: am mers cu caiacul, am vizitat ferma de perle si satul plutitor, intr- seara ne-a invatat bucatarul cum sa impachetam spring rolls. Am mers cu barca pana la Ti Top (o insulita cu un deal in mijloc, pe care l-am urcat sa admiram panorama de sus), am vizitat si o pestera mare si spectaculoasa. Nu am platit in plus pentru aceste activitati, au fost incluse in pretul excursiei.

Referitor la conditiile de cazare de pe Indochina Sails, doar de bine. Cabina era mica dar suficienta (pat dublu si mini dulap, cam atat ca mobila), iar privelistea merita toti banii. Leganatul vasului nu deranja deloc la somn. Puntea superioara a vasului era descoperita, avea sezlonguri, mese si scaune, umbrele. Pentru cine se trezea dimineata la 6, sus pe punte se organizau sesiuni da tai-chi.

Am avut toate mesele incluse, mancarea a fost excelenta, variata si gustoasa. In principiu, gasesti supa de taitei daca vrei la orice masa (delicioasa), orez, spring rolls, legume inabusite cu tot felul de sosuri si condimente, fructe de mare si pui, carne de vita mai rar (tare, nu recomand) iar carne de porc deloc. Mancare nu a fost picanta, poate doar unele feluri de mancare dar condimentate destul de putin. Dupa-masa era Happy hour, puteai cumpara 2 bauturi (inclusiv cocktailuri) la pretul uneia. Recomand Mai-Tai, mi-a placut foarte mult. Am incercat si berea locala (Tiger, Saigon, 333).

Nu au fost necesare vaccinuri inainte de a merge in Vietnam.

Impresii încărcate de boraborabora in 03.04.2015 09:51:16

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 03.04.15 / 17:35:16

VIZUALIZARI: 2765

Nu a fost singura vizită/vacanţa în VIETNAM.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (boraborabora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  19550 PMA (din 24 voturi) nota2

[03.04.15 17:34:56]

Mutat la rubrica "Descoperă Vietnam" (deja existentă pe sait).

- Eugenia55
[03.04.15 19:12:58]

Ce pacat ca nu ai timp/chef sau poate nu esti "structurata" sa povestesti, mai pe-ndelete, despre locuri si experiente asa greu de atins de majoritatea...

Poate, totusi...

- mprofeanu
[03.04.15 21:01:26]

Frumoase poze. Excursia de trei zile cat a costat?

- boraborabora
[03.04.15 21:29:40]

@mprofeanu: Buna seara, a facut parte dintr-un circuit, am plătit excursia integral la început si nu stiu care a fost costul pentru Halong Bay.

- boraborabora
[03.04.15 21:33:03]

@Eugenia55: Buna seara, daca va interesează un aspect anume, va rog sa spuneti si voi detalia. Mulțumesc pentru interes.

- balasa violeta
[04.04.15 00:35:46]

O destinatie mai altfel! As intreba multe... dar n-am habar. Mi-as fi dorit sa citesc mult mai mult, scrieti frumos si interesant... multi probabil n-o sa ajungem pe acolo.

Multumesc si pentru atat!

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[16] foto. Click pe poze pentru a le mări

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P01 [FEB-2015] Intampinarea pe Indochina Sails.

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P02 [FEB-2015] cabina Indochina Sails.

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P03 [FEB-2015] baie Indochina Sails.

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P04 [FEB-2015] privelistea din cabina.

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P05 [FEB-2015] meniul dintr-o seara.

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P06 [FEB-2015] paisaj Halong Bay.

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P07 [FEB-2015] satul plutitor.

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P08 [FEB-2015] plimbare cu caiacul.

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P09 [FEB-2015] imagine din pestera.

P10 [FEB-2015]
# [50 PMA, fara bonus]

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P11 [FEB-2015] imagine pestera.

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P12 [FEB-2015] plaja Ti Top.
# [50 PMA, fara bonus]

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P13 [FEB-2015] panorama asupra Halong Bay.

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P14 [FEB-2015] Ferma de perle, doar 30% dintre scoici produc perle.

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P15 [FEB-2015] Ferma de perle.

fotografii din vacanta la Descoperă VietnamFoto VOTATĂ de mine!
P16 [FEB-2015] Ferma de perle, intrare.

[16] foto . Click pe oricare pentru a le mări