ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.04.2015
ÎNSCRIS: 06.07.13
FEB-2015

Halong Bay - o destinatie de neratat

Am stat in Halong Bay, pe vasul Indochina Sails, 3 zile (2 nopti). Vasul era mic (capacitate de cazare 25 locuri) dar ideal pentru a crea o atmosfera mai apropiata si calda, iar noi ne-am simtit minunat. Recomand aceasta experienta oricui ajunge in Vietnam. Vremea nu a fost de partea noastra, mai mult innorat, nu a plouat efectiv decat in ultima zi dimineata dar am inteles ca asta e atmosfera normala, de asteptat in golf. Temperatura a fost de aproximativ 20-23 grade. Ghidul local ne-a povestit o legenda foare frumoasa despre creatia zonei: dragonii au venit in ajutorul vietnamezilor in timpul unei lupte si din focul azvarlit de ei si din zvarcolirile lor au luat nastere aceste stanci care se inalta din apa.

Ghidul a fost foarte dragut, saritor, dornic sa ne povesteasca despre zona, sa rezolve orice problema, a organizat diverse activitati: am mers cu caiacul, am vizitat ferma de perle si satul plutitor, intr- seara ne-a invatat bucatarul cum sa impachetam spring rolls. Am mers cu barca pana la Ti Top (o insulita cu un deal in mijloc, pe care l-am urcat sa admiram panorama de sus), am vizitat si o pestera mare si spectaculoasa. Nu am platit in plus pentru aceste activitati, au fost incluse in pretul excursiei.

Referitor la conditiile de cazare de pe Indochina Sails, doar de bine. Cabina era mica dar suficienta (pat dublu si mini dulap, cam atat ca mobila), iar privelistea merita toti banii. Leganatul vasului nu deranja deloc la somn. Puntea superioara a vasului era descoperita, avea sezlonguri, mese si scaune, umbrele. Pentru cine se trezea dimineata la 6, sus pe punte se organizau sesiuni da tai-chi.

Am avut toate mesele incluse, mancarea a fost excelenta, variata si gustoasa. In principiu, gasesti supa de taitei daca vrei la orice masa (delicioasa), orez, spring rolls, legume inabusite cu tot felul de sosuri si condimente, fructe de mare si pui, carne de vita mai rar (tare, nu recomand) iar carne de porc deloc. Mancare nu a fost picanta, poate doar unele feluri de mancare dar condimentate destul de putin. Dupa-masa era Happy hour, puteai cumpara 2 bauturi (inclusiv cocktailuri) la pretul uneia. Recomand Mai-Tai, mi-a placut foarte mult. Am incercat si berea locala (Tiger, Saigon, 333).

Nu au fost necesare vaccinuri inainte de a merge in Vietnam.

Trimis de boraborabora in 03.04.15 09:51:16
Validat / Publicat: 03.04.15 17:35:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VIETNAM.

VIZUALIZĂRI: 5150 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (boraborabora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Ferma de perle, intrare.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 24 voturi)

[03.04.15 17:34:56]

Mutat la rubrica "Descoperă Vietnam" (deja existentă pe sait).

Eugenia55* †
[03.04.15 19:12:58]

Ce pacat ca nu ai timp/chef sau poate nu esti "structurata" sa povestesti, mai pe-ndelete, despre locuri si experiente asa greu de atins de majoritatea...

Poate, totusi...

mprofeanu
[03.04.15 21:01:26]

Frumoase poze. Excursia de trei zile cat a costat?

boraboraboraAUTOR REVIEW
[03.04.15 21:29:40]

@mprofeanu: Buna seara, a facut parte dintr-un circuit, am plătit excursia integral la început si nu stiu care a fost costul pentru Halong Bay.

boraboraboraAUTOR REVIEW
[03.04.15 21:33:03]

@Eugenia55: Buna seara, daca va interesează un aspect anume, va rog sa spuneti si voi detalia. Mulțumesc pentru interes.

balasa violeta
[04.04.15 00:35:46]

O destinatie mai altfel! As intreba multe... dar n-am habar. Mi-as fi dorit sa citesc mult mai mult, scrieti frumos si interesant... multi probabil n-o sa ajungem pe acolo.

Multumesc si pentru atat!

monaserban
[11.08.17 13:23:38]