SUS

înscris/ă în 18.04.12
DEC-2014

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Descoperirea unei lumi noi

Am fost invitat la rude in Australia si am petrecut 3 luni in zona orasului Bunbury, la aprox. 200 km. sud de Perth, capitala Western Australia, intre 15.12.2014-14.03.2015. Am descoperit acolo o lume foarte linistita, calma, fara stresul circulatiei, (nu am auzit un claxon in 3 luni), in conditii de temperaturi de 30-40 gr. C, dar este o clima mediteraniana si briza Oceanului Indian te face sa nu simti arsita.

Am vizitat multe obiective si am stat la hoteluri (nu exista pensiuni), preturile sunt cam mari (120 $ Au/camera cam de 1-2 stele) iar in Perth sunt F. mari, insa dotarile si confortul sunt peste asteptari.

Am mincat toate soiurile posibile la restaurante-malaiezian, indian, chinezesc, japonez, tailandez, vietnamez, mexican, pub irlandez, etc., dar cel mai mult mi-a placut in Fremantle, portul capitalei Perth, la un restaurant pe piloni la ocean in care erau niste acvarii uriase cu tot felul de creaturi marine si-ti alegeai ce doreai sa maninci la preturi f. acceptabile.

Am vizitat Zoo de linga Perth, unde mi-au mincat din palma canguri si papagali de toate marimile, am fugarit struti si am mingiiat koala. Canguri si struti am vazut de multe ori liberi pe cimpurile nesfirsite, din pacate am vazut si multi canguri omoriti de masini pe marginea soselei.

M-au frapat peste tot copacii cazuti, trazniti care sunt lasati asa, sa putrezeasca. Au fost mai multe incendii de padure in zona in care am stat, dar care in max. 1-2 zile se rezolvau mai ales cu elicopterele, insa intr-un orasel (sat nu pot sa-i spun) apropiat a fost evacuata o parte a populatiei.

Am vizitat celebra padure a copacilor giganti denumiti karry, linga Pembleton, unde exista o punte suspendata care urca printre arbori pina la 50 m si mergi pe ea serpuit deasupra copacilor cam 1,5 km. Este o privelistecolosala, unii au 75-90m., iar la radacina ii cuprind 10-12 oameni. Tot pe acolo este un karry denumit Bicentenarul, in care se urca pe niste piloni metalici de jur imprejur pina la 60m pe o platforma cu vedere circulara.

Am vizitat o tabara de statuete de pitici ,,care sunt amplasati intr-o padure la vreo 20 km de orice localitate. Aici, vin familii din toata lumea (acum sunt si din Romania) de vreo30 ani si isi aseaza citi pitici vor, unde vor, isi scriu numele si sunt acum aprox. 1 mil., pe care nu-i pazeste nimeni!

Am vizitat Margaret Valley, o zona de podgorii de vii, aflata de-a lungul coastei oceanului, unde exista crame si restaurante in care se poate vedea procesul de productie si se poate degusta pe gratis din fiecare soi. Au niste vinuri F. B., insa F. scumpe fata de noi (am vazut la un magazin pt. bauturi o sticla de 0,7l de 1799$Au).

Tot in acea zona am vizitat si o fabrica de dulciuri, unde poti consuma fara nici o restrictie ciocolata alba, neagra, dulceturi de toate felurile, lichior, pegratis.

Orasul Perth este grandios, cu artera sa principala devreo 20 zgirie-nori, singurii care s-au construit intre 1970-80, caci are un stil englezesc, o gramadade nume de regi si regine. Predominant, este Kings Park, pe o supraf. de 42 ha, cel mai intins parc din lume, o gradina botanica imensa si f. diversa, deasupra golfului Swan River si cu o vedere panoramica incintatoare.

In cele 3 luni cit am stat, au fost mincati de rechini 5 surfisti in zona coastelor noastre. Am zarit si eu de 2 ori, 2-3 rechini inotind la vreo 50m in larg unde faceam baie si am fost si la Golful rechinilor, insa nu a fost ceva spectaculos, datorita arsitei din ziua aceea. In schimb, am vizitat cu noroc Golful delfinilor din Bunbury.

Inca ceva m-a uimit in acest sejur, Nu se Fura in Australia, mi-am uitat camera digitalade filmat intr-o camera de proba si dupa 2 ore mi -au restituit-o, casele nu au curti inchise si stau rulotele si salupele (aproape la 2 case cite una) cu lucruri de valoare (butelii de aragaz, etc) la vedere in strada.

In seara zilei 26.01. de Ziua Australiei am vazut un foc de artificii 30 min. exact ca cel de Revelion de la Sidney, in orasul nostru Bunbury, de15000 loc.

Impresii încărcate de balan nicolae in 31.03.2015 05:47:54

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 31.03.15 / 06:50:19

VIZUALIZARI: 2846

Nu a fost singura vizită/vacanţa în AUSTRALIA & N.Z..

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (balan nicolae); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  21800 PMA (din 28 voturi) nota2

[31.03.15 06:05:59]

La 3 ani de la înscriere, odată cu "spargerea gheţii/şampaniei :)" @balan nicolae: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro

- luciaoradea
[31.03.15 12:53:19]

Frumoasa destinație, felicitari! Nu aveți nici o poza? Ar fi plăcut de văzut...

- balan nicolae
[31.03.15 14:08:23]

momentan inca nu am descarcat pozele si filmele, dar urmeaza.

- luciaoradea
[31.03.15 15:49:10]

Ok, I ' ll be back 😀

- balan nicolae
[04.04.15 17:48:57]

doresc informatii despre campinguri in Italia, pe coasta Liguriei (de la La Spezia la Savona) si in zona lacului Maggiore,

in special preturile.

pagină generată in 0.427952051163 sec